20 Mart 2009, Cuma 09:12:15

Altmeier: "Avrupa’da vizesiz seyahat 3 ay geçerli olabilir"

Avrupa Adalet Divanı’nın Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilecekleri yönündeki kararını değerlendiren Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Peter Altmeier, kararın kısa süreli ziyaretler için geçerli olduğunu, 3 aydan fazla süren ikametler için vize alma zorunluluğunun devam ettiğini söyledi.
  • ya zaten vize kalksa orda da is guc yok,giden zaten gezer gelir,bunlar zor vize verdiginden giden geri donmek istemiyor,ama en buyuk hatayi yapiyolar,10 yil icinde kalkacak umarim,avrupayi gene fetedecez:)))))))
  • daha yeni İzmir Almanya Konsolosluğuna vize için başvurduk. Vizenin uzatılması için olmadık şeyler talep ettiler. 20 günde alabildik. Pilotlara bunları yaparlarsa vatandaş nasıl 3 ay vizesiz gidecekmiş? Şaka mı bu haber???
  • avrupada dolaşırken gece nerede kalacaksınız, ne yiyeceksiniz, vize kalksa da garibanlar fazla dolaşamaz, işsizlik orada da var,akraba yanı deseniz sizi kaç gün taşırlar, insan eti ağır olur.
  • sende pilotluk sertifikasi varmi ustadim ,hani rusyadan almisindir,ucuruyorsundur antonov ve tupolevleri

Sol Parti Federal Milletvekilleri Sevim Dağdelen ve Prof. Norman Paech’in ortaklaşa verdiği soru önergesine Müsteşarı Altmeier şu yanıtı verdi:
"Avrupa Adalet Divanı’nın (Soysal) Kararı, 1973 yılında Almanya’da yürürlükte olan Yabancılar Yasası uyarınca, Türk vatandaşlarının hizmet sunumu özgürlüğünden kısa süreli yararlanmak üzere vizesiz giriş yapmalarını ilgilendirmektedir. Bu yüzden karar, Türk vatandaşlarının üç aydan fazla süren ikametler için vize alma zorunluluğunda bir değişikliğe yol açmamaktadır" dedi.

Federal Milletvekili Dağdelen, Müsteşar Altmeier’in Federal Hükümet adına verdiği yanıtın "vizesiz seyahat sinyali" şeklinde yorumlanması gerektiğini söyledi. Sevim Dağdelen, "Bu yanıttan benim çıkardığım sonuca göre, Federal Hükümet üç aydan daha kısa süreli seyahatler için Türk vatandaşlarından vize talep edilemeyeceği görüşünü paylaşmaktadır" dedi. Dağdelen, söz konusu karar doğrultusunda sadece kamyon şoförlerinin değil, Türk turistlerin, iş adamlarının ve Almanya’da tedavi görmek isteyen vatandaşların da belirli bir süre için vizesiz giriş yapabileceğini savundu.

 

Altmeier: "Avrupa’da vizesiz seyahat 3 ay geçerli olabilir"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 9 yıl önce
ya zaten vize kalksa orda da is guc yok,giden zaten gezer gelir,bunlar zor vize verdiginden giden geri donmek istemiyor,ama en buyuk hatayi yapiyolar,10 yil icinde kalkacak umarim,avrupayi gene fetedecez:)))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
daha yeni İzmir Almanya Konsolosluğuna vize için başvurduk. Vizenin uzatılması için olmadık şeyler talep ettiler. 20 günde alabildik. Pilotlara bunları yaparlarsa vatandaş nasıl 3 ay vizesiz gidecekmiş? Şaka mı bu haber???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
avrupada dolaşırken gece nerede kalacaksınız, ne yiyeceksiniz, vize kalksa da garibanlar fazla dolaşamaz, işsizlik orada da var,akraba yanı deseniz sizi kaç gün taşırlar, insan eti ağır olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
sende pilotluk sertifikasi varmi ustadim ,hani rusyadan almisindir,ucuruyorsundur antonov ve tupolevleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000