28 Nisan 2017, Cuma 14:23:15

Alman şirketler o kuralı kalıdırıyor

Almanya havayolu şirketleri, Avrupa Sivil Havacılık Kurumu’nun tavsiyesi üzerine kokpitte devamlı iki kişi bulundurma zorunluluğunu yeniden kaldırıyor.
  • o olayda pilotun bilerek çaktığı yalanını destekleyecek bir kuraldı, misyonunu tamamladı ve şimdi kaldırılıyor.
  • Yanlis karar.
  • Sonunda anlamaya basladilar. Hala donumuza kadar bizi ariyorlar ucaga gecerken. Ulan kokpitte balta var kimi neyden koruyorsun. İzmir ve ankarada pas ucarken suyumu aldilar
  • Almanlar ilk önce bi pilotlarınin psikolojik sorunu var mı yok mu öğrenip sağlık lisanslarini dikkate alıp iyi arastirsinlar... Almanlar da kim oluyor ki benim piskolojimi ölçüyor...Sınav olur almanlar değerlendirir, piskolojiyi almanlar değerlendirir... Yahu arkadaş, benim her biseyimi araştıran havayolu firmaları ilk önce bunu da bi kendi araştırıp değerlendirmeyi öğrensin, Türkiye de olsa herhalde o pilot kendini içkiye filan verir...Ki üzücü olan benim milli havayolumun bu testi yapma ve bu sorunu ortadan kaldırmak gibi bi çabası yok... Yazık... Kabinde ki peraonele gelirsek, ilk önce seviyesini bilecek ki genç fo arakadaslarimiza sarkma fırsatı vermesin,bunu da iyi seçmek lazım, büyük bi çoğunluğu ne yazık ki, yarım saat önce portakal suyu verdiği kabinden dışarı çıkınca kendini Victoria Secret zannediyo... Bu sorunları havayollarimiz kaldırıp doğru seçimler yapsa çok daha farklı ve iyi olur...!!!

Almanya havayolu şirketleri, Avrupa Sivil Havacılık Kurumu’nun tavsiyesi üzerine kokpitte devamlı iki kişi bulundurma zorunluluğunu yeniden kaldırıyor. Gerekçe ise uygulamanın daha fazla tehlike oluşturması.

Dünya kamuoyu 2015 Mart’ında yardımcı pilotun Germanwings yolcu uçağını kasıtlı olarak Fransa Alpleri’ne düşürmesinin şokunu yaşadı. Psikolojik sorunlu yardımcı pilot Andreas Lubitz, pilotun tuvalete gitmesini fırsat bilip kokpiti kilitledi ve ardından uçağı düşürdü. Kazada 153 yolcu hayatını kaybetti. Alman havayolu şirketleri, kazanın ardından benzeri bir olayın tekrar yaşanmaması için kokpitte hep iki kişi bulundurma zorunluluğu getirdi. Şimdi ise Avrupa Sivil Havacılık Kurumu’nun (EASA) tavsiyesi üzerine uygulamayı kaldırıyor. Kokpitte iki kişi uygulamasını inceleyen EASA, bunun ek riskler barındırdığı sonucuna vardı.

YOLCULARDAN BİRİ GİREBİLİR

Bir pilot kokpiti terk etmeden önce kabin amirlerinden birisi kokpite gelmek zorunda. Bu da kokpit kapısının sık sık ve uzun süre açık kalmasına yol açıyor. Bu durum yetkili olmayan kişilerin kokpite girme tehlikesini artırıyor. EASA’ya göre maksatlı bir kişinin kokpite girme tehlikesi, bir pilotun psikolojik sorun nedeniyle kokpiti kilitleme tehlikesinden çok daha yüksek. EASA’nın tavsiyesini dikkate alan Alman havayolu şirketleri de haziran ayından itibaren ‘kokpitte iki kişi’ zorunluluğu uygulamasını kaldıracak. Bu uygulama Türk havayolu şirketlerinde de var.

Alman şirketler o kuralı kalıdırıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

yalan hikaye ~ 1 yıl önce
o olayda pilotun bilerek çaktığı yalanını destekleyecek bir kuraldı, misyonunu tamamladı ve şimdi kaldırılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Y ~ 1 yıl önce
Yanlis karar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GR ~ 1 yıl önce
Sonunda anlamaya basladilar. Hala donumuza kadar bizi ariyorlar ucaga gecerken. Ulan kokpitte balta var kimi neyden koruyorsun. İzmir ve ankarada pas ucarken suyumu aldilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakan ~ 1 yıl önce
Almanlar ilk önce bi pilotlarınin psikolojik sorunu var mı yok mu öğrenip sağlık lisanslarini dikkate alıp iyi arastirsinlar... Almanlar da kim oluyor ki benim piskolojimi ölçüyor...Sınav olur almanlar değerlendirir, piskolojiyi almanlar değerlendirir... Yahu arkadaş, benim her biseyimi araştıran havayolu firmaları ilk önce bunu da bi kendi araştırıp değerlendirmeyi öğrensin, Türkiye de olsa herhalde o pilot kendini içkiye filan verir...Ki üzücü olan benim milli havayolumun bu testi yapma ve bu sorunu ortadan kaldırmak gibi bi çabası yok... Yazık... Kabinde ki peraonele gelirsek, ilk önce seviyesini bilecek ki genç fo arakadaslarimiza sarkma fırsatı vermesin,bunu da iyi seçmek lazım, büyük bi çoğunluğu ne yazık ki, yarım saat önce portakal suyu verdiği kabinden dışarı çıkınca kendini Victoria Secret zannediyo... Bu sorunları havayollarimiz kaldırıp doğru seçimler yapsa çok daha farklı ve iyi olur...!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakana ~ 1 yıl önce
Eyyyy Hakan...çok eziksin... vah vaaahhhh...
Hakana ~ 1 yıl önce
Hakan sen rakıyı nalburdan mı alıyosun?
HAKAN'a ~ 1 yıl önce
Sen ne yazdığının farkında mısın. Gereksiz bir şekilde kokpit-kabin tartışması başlattın. Lütfen yazmadan önce yazacaklarını beyninde filitreden geçir ondan sonra yaz. Kabinden yapılan yorumları görüyorsun değil mi. Ezik ve esnaf yakıştırmasını hak ediyor musun. Belli ki sen hala protokolu öğrenememiş birisin maalasef. Çok yazık
kokpit-kabin ~ 1 yıl önce
kokpit-kabin tartışmasını gülerek takip ediyorum

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000