08 Ekim 2008, Çarşamba 08:14:32

Alanya'ya Gazipaşa dopingi

Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasının gündeme gelmesiyle birlikte dünyanın en büyük tur operatörlerinden Tui'nin Ceo'su Peter Long, Antalya'nın Alanya ilçesi Konaklı beldesine geldi.
  • Sayın cenap dediklerinize katılıyorum,çok doğru tespit. Burada sorun Alanya halkını kandıran ve konuyu hiçbir şekilde bilmeyen yerel,merkezi idareciler ve basındır. Alanya ya anlatılan hikaye buranın AYT ye alternatif olacağı, avrupadan kalkan charterların rahatlıkla çalışacağı ve bölgenin Turizm açısından AYT meydanına ihtiyacı kalmayacağıdır. Bir meydana gece operasyon yapamazsanız o meydana birçok firma uçmaz ve programına alamaz. Yada IFR şartlara uygun değilse yine kimse operasyon yapmaz. Dolayısıyla Turizm sektörüne hizmet edebilecek tüm charterların uçak tipleri bu meydana uymamaktadır. Bunun dışındaki birçok tip buraya çok rahatlıkla iner kalkar tabiki. Sanırım Tav firması burayı yıllık 50 bin dolar gibi komik bir paraya kiraladı ve ciddi anlamda yatırım da yapmakta. Meydanı işletip kar ederse, karın % 65 şini devlete verecek. Bu yatırımla ve yolcu sayısıyla kar etmesi mümkün olmadığına göre zaten yıllık 50 bin doları dükkan kirası gibi öder geçer gider. Acaba kıbrısta yaptıkları otel yatırımlarınına kumar müşterisi mi götürecekler buradan. Ercana teker koymaları 15-20 dakika sürer bir turboprofla. Aksi halde buradan para kazanmaları imkansız. Eğer niyetleri bu da değilse vay o zaman bu yayırımı onaylayan TAV yöneticilerinin haline. Bu arada TAV ın adına bakıp da hata yapmaz sanmayın. Ancak bugün Dünyanın en büyük bankalarının battığı bir dönemde ve yıllık 350 milyon dolar komisyon alan yöneticiler bile kurtaramadı bunları. TAV ın sevgili yöneticiler çıkıp lütfen bir açıklama ve projelerini sunsunlar.Bunları vatandaşa izah etsinler. Burada ne yapmak istediklerini ve nasıl bir operasyon yapacaklarını anlatsınlar. Yoksa TAV ın paralarını sorumsuzca harcayan ve maaşlarını alan yöneticilerin de sonu amerikan bankalarına döner. Benim şahsi fikrim TAV burada çoktan batağa saplanmıştır ve ayıp olmasın diye ufak tefek işlerle uğraşıyorlar. Sanki hükümet TAV a "alın şurayı da beni kurtarın bu vatandaşın dilinden" der gibi amaçsızca vermiş bu ihaleyi . Saygılar
  • evet bende katılıyorum olmaz rumuzlu arkadaşın fikrine... hem yapı itibari ile hem de olsa bile turizm açısından iyi bir gelişme olmayacaktır... eger olsa da bence kısa bir süre sonra faaliyetten kalkacaktır...mumkun değil
  • Gazipaşa kullanılmasına kullanılır ancak bazı kısıtlamalar olur. Gece kullanıma açık olmaz ve gündüz VFR iniş için müsaittir. Dünyada bazı meydanlar varki, Gazipaşa onların yanında Münih havaalanı gibi kalır. Gazipaşa çok kolay bir meydan fakat sınırlar içinde kullanılırsa.
  • Sevgili olur kardeşim, pist uzadıkça daha büyük kapasiteli uçaklar inecek diye bir kural yok. Özellikle karadan yapılacak inişler bırakın riski imkansız kılan manialarla dolu. Ne ILS ne VOR ne de NDB alçalmaları kurtarır pist başına teker koymayı. Öyle bir yerki orası pisti ne kadar uzatırsanız uzatın teker koyma noktası çok riskli.Hele ki ILS yoksa ve hava şartları uygun değilse ne uçağı ne pilotu kurtarır bu meydan denen saçma yer. Ayrıca deniz tarafından yapılan yaklaşmalarda da pas geçme de büyük sorunlar var.

Dün sabah saatlerinde özel jeti ile Antalya Havaalanı'na gelen 28 milyar dolar bütçeli Tui'nin Ceo'su Peter Long ve Tui'nin yüzde 10 hissesini alan Rus işadamının danışmanı Vlademir Pskov'u taşıyan helikopter Konaklı Belediyesi'nin avlusuna indi. Long ve danışmanı, holdinglerinin bünyesinde bulunan Paşabay Otel yetkilisi Yoran Plath, Konaklı Belediye Başkanı Abdullah Sönmez, Belediye Meclis Üyesi Ali Orkan tarafından karşılandı. Long, daha sonra belediyeye geçerek Belediye Başkanı Abdullah Sönmez ile görüştü.

Long, Gazipaşa Havalimanı'nın açılacak olmasıyla birlikte Alanya ve Konaklı beldesine daha sıcak baktıklarını söyledi. Rus ortaklarının danışmanıyla birlikte önce Konaklı'da daha sonra Bodrum'da bir dizi inceleme yapacaklarını belirten Long, "Havalimanın gündeme gelmesiyle birlikte Alanya ve Konaklı cazibe merkezi haline geldi. Bölgede Rus turist ağırlıklı yatırım planlıyoruz" dedi.

Başkan Sönmez de, Tui gibi bir turizm devinin bölgelerine yatırım yapacak olmasından gurur duyduklarını ifade ederek, "Dünya devi Tui'nin bölgemize gelmesi hem Alanya hem de Türk turizmi açısından büyük bir gelişmedir. Biz kendilerine belediye olarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu söyledik" diye konuştu.
Görüşmenin ardından Peter Long ve mali danışmanı Paşabay Otel'e geçti.

Alanya'ya Gazipaşa dopingi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

olmaz ~ 10 yıl önce
Sayın cenap dediklerinize katılıyorum,çok doğru tespit. Burada sorun Alanya halkını kandıran ve konuyu hiçbir şekilde bilmeyen yerel,merkezi idareciler ve basındır. Alanya ya anlatılan hikaye buranın AYT ye alternatif olacağı, avrupadan kalkan charterların rahatlıkla çalışacağı ve bölgenin Turizm açısından AYT meydanına ihtiyacı kalmayacağıdır. Bir meydana gece operasyon yapamazsanız o meydana birçok firma uçmaz ve programına alamaz. Yada IFR şartlara uygun değilse yine kimse operasyon yapmaz. Dolayısıyla Turizm sektörüne hizmet edebilecek tüm charterların uçak tipleri bu meydana uymamaktadır. Bunun dışındaki birçok tip buraya çok rahatlıkla iner kalkar tabiki. Sanırım Tav firması burayı yıllık 50 bin dolar gibi komik bir paraya kiraladı ve ciddi anlamda yatırım da yapmakta. Meydanı işletip kar ederse, karın % 65 şini devlete verecek. Bu yatırımla ve yolcu sayısıyla kar etmesi mümkün olmadığına göre zaten yıllık 50 bin doları dükkan kirası gibi öder geçer gider. Acaba kıbrısta yaptıkları otel yatırımlarınına kumar müşterisi mi götürecekler buradan. Ercana teker koymaları 15-20 dakika sürer bir turboprofla. Aksi halde buradan para kazanmaları imkansız. Eğer niyetleri bu da değilse vay o zaman bu yayırımı onaylayan TAV yöneticilerinin haline. Bu arada TAV ın adına bakıp da hata yapmaz sanmayın. Ancak bugün Dünyanın en büyük bankalarının battığı bir dönemde ve yıllık 350 milyon dolar komisyon alan yöneticiler bile kurtaramadı bunları. TAV ın sevgili yöneticiler çıkıp lütfen bir açıklama ve projelerini sunsunlar.Bunları vatandaşa izah etsinler. Burada ne yapmak istediklerini ve nasıl bir operasyon yapacaklarını anlatsınlar. Yoksa TAV ın paralarını sorumsuzca harcayan ve maaşlarını alan yöneticilerin de sonu amerikan bankalarına döner. Benim şahsi fikrim TAV burada çoktan batağa saplanmıştır ve ayıp olmasın diye ufak tefek işlerle uğraşıyorlar. Sanki hükümet TAV a "alın şurayı da beni kurtarın bu vatandaşın dilinden" der gibi amaçsızca vermiş bu ihaleyi . Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bencede olmaz ~ 10 yıl önce
evet bende katılıyorum olmaz rumuzlu arkadaşın fikrine... hem yapı itibari ile hem de olsa bile turizm açısından iyi bir gelişme olmayacaktır... eger olsa da bence kısa bir süre sonra faaliyetten kalkacaktır...mumkun değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenap ~ 10 yıl önce
Gazipaşa kullanılmasına kullanılır ancak bazı kısıtlamalar olur. Gece kullanıma açık olmaz ve gündüz VFR iniş için müsaittir. Dünyada bazı meydanlar varki, Gazipaşa onların yanında Münih havaalanı gibi kalır. Gazipaşa çok kolay bir meydan fakat sınırlar içinde kullanılırsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olmaz ~ 10 yıl önce
Sevgili olur kardeşim, pist uzadıkça daha büyük kapasiteli uçaklar inecek diye bir kural yok. Özellikle karadan yapılacak inişler bırakın riski imkansız kılan manialarla dolu. Ne ILS ne VOR ne de NDB alçalmaları kurtarır pist başına teker koymayı. Öyle bir yerki orası pisti ne kadar uzatırsanız uzatın teker koyma noktası çok riskli.Hele ki ILS yoksa ve hava şartları uygun değilse ne uçağı ne pilotu kurtarır bu meydan denen saçma yer. Ayrıca deniz tarafından yapılan yaklaşmalarda da pas geçme de büyük sorunlar var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000