10 Kasım 2010, Çarşamba 18:39:30

AKADEMİ KAZALARA DİKKAT ÇEKTİ

Türk sivil havacılığında yaşanan sorunları dile getiren Sivil Havacılık Akademisi, ilk kez basın karşısına çıktı. Akademi üyeleri, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini anlattı, sivil havacılıktaki hızlı büyümenin getireceği sıkıntılara dikkat çekti.
  • Sonuçta ses getirmiş bir uygulama, Allahtan buraya yorum yazan terbiye yoksunundan daha fazla havacılık uzmanı bu siteyi takip ediyor. İsimlerin hepsini camiadan olan insanlar(!) tanır. Çalıştığımız dönemlerde bize katkıları olmuş değerli insanlardır. Tabii ki her dedikleri doğrudur iddiası kendilerinde de yok. Zaten oyle bir iddia ile ortaya çıkmayacak kadar Ahlaklı ve bilgili insanlar. Ama söyledikleri, kendini herkesten daha uzman sanan ve kötü bir çevirmenden öteye gitmeyen SHGM tarafından dinlenirse olası diger faciaların önüne geçilir. SHGM'yi ve onun 3-5 yıllık muazzam deneyimli çalışanları biraz akla ve araştırmaya davet ediyorum.
  • Bizi çok iyi aydınlatmışsın Allahta seni aydınlatsın. El atmadığınız bir SESAR kalmıştı o konuda da tüm halkımızı aydınlatmışsın. Ya kardeşim Türk hava sahası Bir Uçak Avrupaya gittiği zaman kat ettiği 5 ülkenin hava sahasından daha büyüktür. Sen Türkiyeyi Hollandayla,Sirbistanla , Arnavutlukla, Blgaristanlamı karıştırıyorsun. Neya dayanarak şu altı boş görüşü ortaya koydun anlayamadık. Başkalarının da yaptığı gibi konuşmak için konuştunsa olabilir.
  • ya bunlar nasıl insanlar? Aç gözlü, para düşkünü... Onların cebindeki para bizim hayatımızdan daha önemli demek. Öbür tarafta paranın önemli olmadığını hatırlatmak isterim.
  • eskiden havacılığımız mükemmeldi şimdi mi bozuldu anlamıyorum ben birisi açıklasın. bu sayın akademisyenler yaşları ve tecrübeleri olduklarından bahsediyorlar neden daha önce böyle bir işe girişmemişler. bir parmak oyunu vardı bu yapmış bu pişirmiş bu yemiş bu da hani bana hani bana demiş gibi.

Bir süre önce havacılık sektöründeki deneyimli isimlerce oluşturulan Sivil Havacılık Akademisi, ilk kez kamuoyu karşısına çıktı. Airport Otel’de düzenlenen basın toplantısına Koordinatör Muzaffer Çetingüç, Sefa İnan,Servet Başol, Erhan İnanç, Bahadır Altan ve Ünal Başusta katıldı.

Türk sivil havacılık sektöründeki problemleri tek tek sıralayan Havacılık Akademisi, 17 başlık altında topladıkları problem alanlarını basınla paylaştı.

Bugüne kadar yaptıkları çalışmaları, hiçbir beklenti olmadan ve karşılıksız yaptıklarını savunan akademi üyeleri kendilerini, “ Kaza olmasından kaygı duyan bağımsız bir grubuz” şeklinde tanımladılar.

Son günlerde, uçaklarda sunulan imambayıldı, şiş kebap gibi ikramların, Barselona takımına sponsorluğun, Kevin Costner’li reklamların konuşulduğunu kaydededen Akademi Koordinatörü Muzaffer Çetingüç, “ Bizim için kulede, yerde, kokpitte ne konuşuluyor bu önemlidir. Havacılıkta kötü bir tablo ile karşı karşıyayız. 36 yılda 13 kaza yaşandı. Son üç kaza ise 7 yılda meydana geldi. Biz bunları dile getirmek istiyoruz. Aykırı görüşteyiz diye vatan haini miyiz? Bugüne kadar bu konularla ilgili kimse bizi toplantıya çağırmadı. Onların kendin çal kendin oyna toplantılarından da ne çıktığını görüyoruz” dedi.

SHGM’nin nitelik ve nicelik olarak yetersiz personelle çalıştığını öne süren Çetingüç şöyle dedi: “ Yetersiz kadro ile çalışıyoruz diyorlar ama şunları düzeltiyoruz demiyorlar. Dünyada birinci havayolu olacağız diyorlar. 20’inci olalım ama en güvenli olalım.”

Kaptan pilot Bahadır Altan ise, “ Alarm zilleri çalıyor. Kaç kişi yer kazasında öldü. Sabiha Gökçen en hızlı büyüyen havaalanıyız diye övünüyor. Peki kaç kaza oldu? Kaç araç uçağa çarptı? Kaç yakın geçme oldu? Bunlar alarm zilleri. Artık uykularım kaçıyor” diye konuştu.

 Sefa İnan ise, bu gönüllü oluşumun Türk sivil havacılığı için son derece faydalı olduğunu ve çok önemli bilgileri kamuoyuna duyurduğunu kaydederek, “ Akademinin bu çalışmaları mutlaka önemsenmelidir” dedi.

Emekli teknisyen-pilot Ünal Başusta  da,  “ Kimse konuşmak istemiyor. Parasını kaybetmemek için herkes susuyor” diyerek havacılık sektöründeki çalışanların sessiz kalmasını eleştirdi.  

Akademi üyelerinden  Servet Başol da, bir uçağın bir noktadan diğer noktaya gitmesi sırasında 2 bin kişinin rol aldığını ve bunun bir zincir olarak düşünüldüğünde, zincirin gücünün en zayıf halka kadar olduğunun altını çizdi.

AKADEMİ KAZALARA DİKKAT ÇEKTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Misafir ~ 8 yıl önce
Sonuçta ses getirmiş bir uygulama, Allahtan buraya yorum yazan terbiye yoksunundan daha fazla havacılık uzmanı bu siteyi takip ediyor. İsimlerin hepsini camiadan olan insanlar(!) tanır. Çalıştığımız dönemlerde bize katkıları olmuş değerli insanlardır. Tabii ki her dedikleri doğrudur iddiası kendilerinde de yok. Zaten oyle bir iddia ile ortaya çıkmayacak kadar Ahlaklı ve bilgili insanlar. Ama söyledikleri, kendini herkesten daha uzman sanan ve kötü bir çevirmenden öteye gitmeyen SHGM tarafından dinlenirse olası diger faciaların önüne geçilir. SHGM'yi ve onun 3-5 yıllık muazzam deneyimli çalışanları biraz akla ve araştırmaya davet ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bizi çok iyi aydınlatmışsın Allahta seni aydınlatsın. El atmadığınız bir SESAR kalmıştı o konuda da tüm halkımızı aydınlatmışsın. Ya kardeşim Türk hava sahası Bir Uçak Avrupaya gittiği zaman kat ettiği 5 ülkenin hava sahasından daha büyüktür. Sen Türkiyeyi Hollandayla,Sirbistanla , Arnavutlukla, Blgaristanlamı karıştırıyorsun. Neya dayanarak şu altı boş görüşü ortaya koydun anlayamadık. Başkalarının da yaptığı gibi konuşmak için konuştunsa olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ya bunlar nasıl insanlar? Aç gözlü, para düşkünü... Onların cebindeki para bizim hayatımızdan daha önemli demek. Öbür tarafta paranın önemli olmadığını hatırlatmak isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
eskiden havacılığımız mükemmeldi şimdi mi bozuldu anlamıyorum ben birisi açıklasın. bu sayın akademisyenler yaşları ve tecrübeleri olduklarından bahsediyorlar neden daha önce böyle bir işe girişmemişler. bir parmak oyunu vardı bu yapmış bu pişirmiş bu yemiş bu da hani bana hani bana demiş gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000