10 Şubat 2012, Cuma 14:41:06

AIRBUS'TAN 4. BOYUT UÇUŞU!

Dünyanın ilk 4 boyuta uygun hale getirilmiş ve geliştirilmiş Hava Trafik Yönetim teknolojisi kullanılarak yapılan uçuşu Airbus’ın özel A320 test uçağı ile Toulouse-Kopenhag ve Stockholm arasında gerçekleştirildi.
  • Ha VOR ha NDB ne fark eder uçak bekliyor işte. WPT olsa ne endibi olsa ne vor olsa ne.
  • mudur sen atma yaw; cekmeceye ne zaman VOR yaptilar?
  • Bende birsey sandim,peki sormak istedigim hale hazirda butun ucakarimizda navdata'lar yuklu yani SID ve STAR'lar zaten vektorsuz yaklasma icin gelistirilmedi mi?Ayni anda kac ucak yaklasma icin alcalip pist course'una giriyor,bir tanesi pas gectimi ya da pistte tutunamayip kaydimi,pist bir sekilde kapandi mi vektorler ucaga vahiy yoluyla mi gelecek yoksa ucak standar missed procedure'unu kendi kendine mi uygulayacak?Atiyorum Cekmece VOR'unda hepsi birden mi bekleyecek :)))
Dünyanın ilk 4 boyuta uygun hale getirilmiş ve geliştirilmiş Hava Trafik Yönetim teknolojisi kullanılarak yapılan uçuşu Airbus’ın özel A320 test uçağı ile Toulouse-Kopenhag ve Stockholm arasında gerçekleştirildi. Projeye de I-4D adı konuldu (Initial-4D/İlk 4D). 
 
I-4D’nin ana avantajları, SESAR’ın uçuşların çevre üzerindeki etkisini uçuş başına yüzde 10 azaltma hedefine uygun olarak, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunda önemli ölçüde azalma sağlaması ve rötar sayısını azaltarak yolculara daha rahat ve kısa uçuşlar sunması...
 
Bu test uçuşu şu anda var olan ve kapasitesinin limitlerini zorlamakta olan Avrupa sistemini iyileştirecek çözümler sunuyor. Bu uçuş ayrıca var olan Hava Trafik Yönetimi sistemlerini geliştirme çabalarının dünya galası olarak da nitelendiriliyor.
 
Testler sonuçlanıp endüstride uygulanmaya başladığı zaman sistem uçakların optimize ve verimli bir profilde uçuşları planlamalarını ve uçmalarını sağlayarak kontrolörlerin herhangi bir vektörel komut vermelerine gerek bırakmayacak. Böylece trafik akışı daha kolay öngörülebilecek ve havalimanlarında Devam Eden Alçalma Operasyonları rahatlatılmış olacak. Bunların sonucunda da havada bekleme sırasında atılan tur sayısında ciddi oranda bir azalma görülecek. 
 
I-4D uçuş rotası yönetim sistemi, uçak üzerinde yer alan ve yere gönderdiği bilgi doğrultusunda yer sistemleri ile koordineli olarak uçağın belirlenen rotada uçmasına imkan sağlıyor. Bu sisteme 4D-uçuş rotası denmesinin sebebi ise 3 boyutlu sistemlere (yanal, boylamsal ve dikey) 4. boyut olarak zamanı da eklemesi. 
 
I-4D, SESAR programının temel taşlarından biri olan artan trafik yoğunluğunu uçuş verimliliğini artırarak yatıştırma hedefindeki ilk adım ve SESAR ortakları arasında aylardır gerçekleştirilen çalışmanın sonucu.  
 
Bu yolda Airbus’ın önemli rollerinden bir tanesi de geliştirilmiş uçuş yönetim ve iletişim sistemlerini test etmek ve bu sistemleri uçak mimarisine entegre etmek oldu. 
 
2012 ve 2013 yılları içerisinde daha fazla uçuş testleri ve simülasyonlar gerçekleştirilecek. Avrupa’daki ilk I-4D uçuşunun ise 2018 ve sonrasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.
AIRBUS'TAN 4. BOYUT UÇUŞU!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
Ha VOR ha NDB ne fark eder uçak bekliyor işte. WPT olsa ne endibi olsa ne vor olsa ne.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
mudur sen atma yaw; cekmeceye ne zaman VOR yaptilar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bende birsey sandim,peki sormak istedigim hale hazirda butun ucakarimizda navdata'lar yuklu yani SID ve STAR'lar zaten vektorsuz yaklasma icin gelistirilmedi mi?Ayni anda kac ucak yaklasma icin alcalip pist course'una giriyor,bir tanesi pas gectimi ya da pistte tutunamayip kaydimi,pist bir sekilde kapandi mi vektorler ucaga vahiy yoluyla mi gelecek yoksa ucak standar missed procedure'unu kendi kendine mi uygulayacak?Atiyorum Cekmece VOR'unda hepsi birden mi bekleyecek :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000