25 Kasım 2010, Perşembe 13:22:18

Airbus'ın küresel öğrenci yarışının jürisi belirlendi

Alman Havacılık ve Uzay Sanayi Merkezi Başkanı, ödüllü havayolu şirketi Emirates’in Hükümet, Çevre ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, ödüllü low cost havayolu şirketi Go’nun kurucusu ve BBC Global Haberler Başkanı; uluslararası FYI yarışması jürisinde yerlerini aldılar
  • Konuyla ilgisi yok ama mynet te flaş haber olarak görülmemiş arama havalimanlarında tepki büyüyor manşeti var
Airbus dünyanın her yerinden öğrencileri daha yeşil bir havacılık endüstrisi için yeni fikirler geliştirmeye 30.000€ ödüllü yarışması ile çağırıyor. Gelecek Haziran’da Paris’te finale kalan öğrenciler, aynı zamanda Alman Uzay Ajansı gibi de çalışan Alman Havacılık ve Uzay Sanayii Merkezi(DLR)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Woerner başkanlığındaki jürinin karşısına çıkacaklar.
 
Türkiye’den yarışmaya İstanbul Teknik Üniversitesi, ODTÜ, Kocaeli Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitelerinden toplam 6 grup katılıyor. 
 
Panelde Prof. Woerner’ın İngiltere menşeili ucuz havayolları şirketi- daha sonraları İngiltere’deki easyJet’in bünyesine katılan- Go’nun kurucusu ve CEO’su aynı zamanda İngiltere’nin başarılı 2012 Olimpiyatları ihalesinin kurucu meclis Başkanı Barbara Cassani de jüri masasında yerini alacak. Kendisi aynı zamanda İspanyol ucuz havayolu şirketi Vueling ve Avrupalı otel grubu Jurys Inns’in başkanı olarak da görev yaptı. Jürinin diğer üyeleri ise dünyanın başlıca havayolu şirketlerinden Emirates’in Hükümet, Çevre ve Halkla İlişkilerinde Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrew Parker ile dünyanın önde gelen uluslararası multimedya yayıncısı BBC’nin tüm yazar kadrosu lideri ve yönetici Peter Horrocks.
 
FYI Patronu ve Airbus Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Charles Champion’ın da içinde bulunduğu üst düzey Airbus temsilcileri de jüride yer alacak. Bugün jüri üyelerini açıklayan Champion: ‘’FYI’da bu denli üst düzey kişilere sahip olmak ne başarmaya çalıştığımızın öneminin bir göstergesidir. Bu, uçak seyahatine artan talep ile daha iyi bir çevreyi dengelemek adına, geleceğin eko-verimli havacılık endüstrisi vizyonumuzun parçası olmak isteyen öğrenciler için benzersiz bir fırsat’’ dedi. 
 
FYI 2011’e katılmak isteyen öğrenciler üç veya beş kişilik takımlar halinde yarışmanın web sitesinden 30 Kasım 2010’a kadar başvurularını gerçekleştirmek zorundalar. Proje teklifleri için ise son tarih 10 Aralık 2010. İkinci tura geçen öğrenciler Airbus çalışanlarının desteğiyle sunumlarını daha detaylarını getirecekler. Finale kalan beş takım Haziran 2011’de Uluslararası Paris Havacılık Fuarı - Le Bourget zamanında Paris’e VIP bir seyahat kazanacak ve jüriye sunumlarını gerçekleştirecekler.
 
Yarışmaya tüm milliyetlerden, cinsten ve mühendislikten pazarlamaya; işletmeden bilime; felsefeden tasarıma her bölümden öğrenciler katılabilirler. Airbus’ın uçakların yaşam ve üretim süreçlerindeki çevre performanslarını artırmak için uyguladığı ‘Çevreci Hayat Döngüsü’ yaklaşımının 5 aşaması olan tasarım, tedarik zinciri, üretim, uçak operasyonları ve kullanım sonrası alanlarından herhangi birini içeren sunumlar kabul edilecek. FYI 2011, 2008 yılında lansmanı yapılan ve 80 ülkeden 2,350 öğrencinin katıldığı açılış yarışmasının izinden gidiyor.
Airbus'ın küresel öğrenci yarışının jürisi belirlendi

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Konuyla ilgisi yok ama mynet te flaş haber olarak görülmemiş arama havalimanlarında tepki büyüyor manşeti var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000