09 Mart 2010, Salı 12:44:17

Airbus, 35 milyar dolarlık ihaleden çekildi!

Avrupa uçak firması Airbus (EADS) için zor bir yıl başlıyor. A400M askeri kargo uçağı ile başı dertte olan Airbus, şimdi de 35 milyar dolarlık, yüz yılın projesi olarak adlandırılan 179 tanker uçağı projesini kaybetti.
  • Uzay havacılığı bence iyi bir fikir.Zaten TUSAŞ Türkiye Uzay ve havacılık sanayii diye şirketimiz de var. Hem uçak yapmalıyız hemde uzay ile ilgili çalışmalara hız vermeliyiz. Tubitak,İtü uydu yaptı yolladılar diye biliyorum.
  • Ayıp be adam yorumunu yapmış cem yılmazdan beyitler sıralıyon. Tubitakın sayfasını aç bi okuda neler yapılıyor öğren. Oturup yorum sandalyenin çivisi çıkmış bir yerine battı herhalde. Ne bu aşağılık duygusu. Git Floridadaki Kenedy Uzay merkezine adamların nelerle uzaya çıktığını gör. Ben neden yapamayayım. Yuh sana yorumun okuyana bir katkı sağlasa.
  • uzay havacılıgıyla ugraşmak daha sofistikehamhumşaralop :) sana ünlü ozanımız hacı Cem Yılmaz ın bir beyitiyle cevap vermek istiyorum Şimdiden zıplamaya başla anca uzaya gidersin :) ....... daha uçan uçak yapamazsın sen uzaydan fezadan bahsediyon be hemşerimmmmmm
  • ne bekliyolar ki? boeing bizim şirketimiz olsa ve türk hava kuvvetleri airbus tan uçak almaya kalksa halkımız nasıl karşılar? airbus ın amerikan ihalesine katılması ve kazanacağının düşünülmesi tamamen bir hayal ürünüdür...

Airbus’un partneri Northop Grumman, ihalenin tamamen Boeing’e ayarlandığı gerekçesi ile projeden çekildi.

Airbus için 2010 zor bir yıl olacak. Avrupa’nın ortak uçak üretim şirketi EADS (Airbus) sürekli olarak zarar yazan bir şirket haline gelme tehlikesi ile yüzyüze.

Airbus son olarak yüzyılın projesi olarak adlandırılan, 179 tanker uçağı projesini kaybetti.

35 milyar dolarlık dev ihale Amerikan Hava Kuvvetleri’ne aitti.

Airbus’un Amerika’daki ortağı Northop Grumman firması, ihale şartnamesinin tamamen Boeing’e göre ayarlandığı gerekçesi ile ihale ve ortaklıktan çekildiğini açıkladı.

Böylece Airbus’un partneriyle birlikti girmekte olduğu ihale teklifi de suya düştü.

Airbus’un başı ayrıca A400M olarak bilinen askeri kargo uçağı ile de dertteydi.

100 uçaklık bu dev projede maliyetler 3.5 milyar euro artmıştı. Son olarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bu uçağın siparişçi ülkeleri 2 milyar euro fazla ödemeyi kabul ettiler. Türkiye de almak istediği 10 uçak için yaklaşık 100 milyon euro fazla ödeyecek.

Askeri kargo uçağının en büyük siparişçileri 60 uçak ile Fransa ve 50 uçak ile Almanya.

(EurActiv)

Airbus, 35 milyar dolarlık ihaleden çekildi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
Uzay havacılığı bence iyi bir fikir.Zaten TUSAŞ Türkiye Uzay ve havacılık sanayii diye şirketimiz de var. Hem uçak yapmalıyız hemde uzay ile ilgili çalışmalara hız vermeliyiz. Tubitak,İtü uydu yaptı yolladılar diye biliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ayıp be adam yorumunu yapmış cem yılmazdan beyitler sıralıyon. Tubitakın sayfasını aç bi okuda neler yapılıyor öğren. Oturup yorum sandalyenin çivisi çıkmış bir yerine battı herhalde. Ne bu aşağılık duygusu. Git Floridadaki Kenedy Uzay merkezine adamların nelerle uzaya çıktığını gör. Ben neden yapamayayım. Yuh sana yorumun okuyana bir katkı sağlasa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
uzay havacılıgıyla ugraşmak daha sofistikehamhumşaralop :) sana ünlü ozanımız hacı Cem Yılmaz ın bir beyitiyle cevap vermek istiyorum Şimdiden zıplamaya başla anca uzaya gidersin :) ....... daha uçan uçak yapamazsın sen uzaydan fezadan bahsediyon be hemşerimmmmmm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ne bekliyolar ki? boeing bizim şirketimiz olsa ve türk hava kuvvetleri airbus tan uçak almaya kalksa halkımız nasıl karşılar? airbus ın amerikan ihalesine katılması ve kazanacağının düşünülmesi tamamen bir hayal ürünüdür...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000