19 Mayıs 2016, Perşembe 08:59:57

Adnan Menderes Havalimanı en çevreci meydanlar arasında

TAV’ın işlettiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı, enerjiyi verimli kullanarak karbon salımını en iyi seviyeye indirdi; kalan kısmı da nötralize etti
  • Düsseldorf Havaalanini görmelerini isterim ..Nasil isliyor yönetiliyor A-Z.. ! Bina yapmakla is bitmiyor,önemli olan yönetim isletme zihniyeti..
  • adnan menderes havalimanı şuan Türkiye deki tartışmasız en iyi iç hatlar terminaline sahip havalimanıdır.
  • Evet adnan menderes iç hat olarak en büyük airport ve tertemiz yapanların yaptıranların ellerine sağlık
  • IGA nasilsa 3.havaalanini isletmeyi beceremeyecekler yol yakinken TAV a versinler memleket icin daha hayirli olur.Yada ortak olsunlar daha buyuk bir sinerji olustururlar...

TAV’ın işlettiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı, enerjiyi verimli kullanarak karbon salımını en iyi seviyeye indirdi; kalan kısmı da nötralize etti. İzmir, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan sonra Türkiye’de karbon salımlarını sıfırlayan ikinci havalimanı oldu.

TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinden olan karbon salımlarını nötralize ederek Avrupa’daki en çevreci 20 havalimanı arasına girdi. Yine TAV tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı da geçen yıl bu seviyeye ulaşmıştı. Her iki havalimanı da Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI Europe tarafından yürütülen Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında en üst seviye olan Level 3+ sertifikasyonu aldı.

TAV Ege Genel Müdürü Erkan Balcı “TAV Havalimanları olarak sürdürülebilirliği tüm operasyonlarımızın odağına koyuyoruz. Yolcularımıza güvenli, hızlı ve konforlu  bir hizmet sunarken faaliyetlerimizin çevresel etkilerini de en aza indirmek üzere çalışıyoruz. Enerji verimliliği konusunda yatırımlarımızı sürdürerek karbon salımlarımızı en aza indirmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda kendi elektriğimizin bir kısmını güneş enerjisinden üretiyoruz. Uluslararası ölçekte yürütülen çalışmaları yakından takip ederek en yüksek standartlara uyum sağlamak üzere çalışmayı sürdürüyoruz” dedi.

ACI Europe Genel Direktörü Olivier Jankovec “Avrupa’daki en yeni karbon nötr havalimanı olmalarından dolayı TAV Havalimanları ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı ekibini tebrik ediyoruz. Birçok havalimanının programdaki seviyelerini yükselterek karbon nötr olmaya yaklaşmak için çaba harcadığını görüyoruz. Şu anda Avrupa’da 20 havalimanı karbon nötr statüsünden bir önceki seviye olan optimizasyon seviyesinde bulunuyor ve bu havalimanları Avrupa havayolu yolcu sayısının yüzde 29’unu karşılıyor” dedi.

Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminali Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED-Silver) sertifikası alarak Türkiye’de bunu başaran ilk havalimanı, dünyada da 10 havalimanından biri olmuştu.

Yeni terminalde 5200 metrekarelik fotovoltaik panel bulunan havalimanı, yılda 450 bin kilovat/saatlik elektriği güneş enerjisinden üretiyor. Doğalgazdan elektrik, ısınma ve soğutma enerjisi üreten trijenerasyon tesisini de devreye alan TAV, böylece elektrik giderlerinde yüzde 37 verimlilik sağladı.

TAV, havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü ACI Europe tarafından hayata geçirilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu Programı’nda 2009’dan bu yana aktif şekilde yer alıyor. Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes’le programa katılan TAV, Tunus’ta işlettiği Enfidha ile Afrika kıtasında sertifikasyon alan ilk havalimanı işletmecisi oldu. Bunun yanı sıra TAV, 2010 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi liderliğinde yürütülen Karbon Saydamlık Projesi (CDP-Carbon Disclosure Project) kapsamında yer yıl karbon ayak izi ve su ayak izi verilerini paylaşıyor.

Geçtiğimiz yıl 12,1 milyon yolcuya hizmet veren Adnan Menderes Havalimanı, yolcu konforundan ödün vermeksizin enerjiyi verimli kullanmak üzere bir dizi uygulamayı hayata geçirdi. Atık yönetimi, otomatik aydınlatma kontrolü, LED aydınlatma kullanımı, doğalgazdan elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten trijenerasyon tesisi bu uygulamalar arasında bulunuyor.

Adnan Menderes, bağımsız denetimden geçen bu uygulamalar sonucunda Havalimanı Karbon Akreditasyonu programında 3+ seviyesinde sertifikasyon aldı. Mayıs 2016 itibariyle dört kıtadaki 157 havalimanı programda yer alıyor. Programdaki havalimanları küresel yolcu trafiğinin yüzde 33’ünü temsil ediyor.

Adnan Menderes Havalimanı en çevreci meydanlar arasında

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

mustafa sandalci ~ 2 yıl önce
Düsseldorf Havaalanini görmelerini isterim ..Nasil isliyor yönetiliyor A-Z.. ! Bina yapmakla is bitmiyor,önemli olan yönetim isletme zihniyeti..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
izmir adnan menderes ~ 2 yıl önce
adnan menderes havalimanı şuan Türkiye deki tartışmasız en iyi iç hatlar terminaline sahip havalimanıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airbus.A320 ~ 2 yıl önce
Evet adnan menderes iç hat olarak en büyük airport ve tertemiz yapanların yaptıranların ellerine sağlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAV & IGA ~ 2 yıl önce
IGA nasilsa 3.havaalanini isletmeyi beceremeyecekler yol yakinken TAV a versinler memleket icin daha hayirli olur.Yada ortak olsunlar daha buyuk bir sinerji olustururlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 2 yıl önce
Evet gelen katinda 5 kisiyi agirlayabilen tuvaleti var çevreci olmada etken.. karbon salnımı istesen de yapamiyorsun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000