07 Şubat 2017, Salı 09:55:17

ACT kazasının ön raporu ortaya çıktı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düşen ve 38 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ACT uçağının kazasına ilişkin ön rapor ortaya çıktı.
  • MTO CAT II limitlerinde
  • Yüksek kalıyorlar G/S oldukça aşağıda, 9 derecelik mirror G/S'a CAP oluyorlar. Thresholdu yüksek ve 170K'ta geçiyorlar 100' te pas geçmeye karar veriyorlar 52'te pas geçiyorlar ancak pistin ilerisindeki duvara temas ediyorlar.
  • Ölenlere Allah rahmet eylesin.Umarım ülkemizde böyle felaketler olmaz artık.
  • OLASI SENARYO : 08 ve 36 pistleri ortak Loc frekansına sahip. Uçak, bilinmeyen bir nedenle, 08 pistinin glide slope sinyaline göre alçalmış. Teker koyduğu bölge 08 pistinin temas bölgesi olduğu için, ekip düşük görüş koşulların da etkisiyle, bu durumu farkedememiş. Temastan çok kısa bir süre sonra uçak yüksek bir hizla beton duvara vurup parçalanmış.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düşen ve 38 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ACT uçağının kazasına ilişkin ön rapor ortaya çıktı.

Rus Sivil Havacılığı tarafından hazırlandığı bildirilen rapora göre uçağın iniş eşiğini aştığı ve pistin ilk 900 metresine teker koymadğı açıklandı.

Raporda şu bilgiler yer aldı:

Pistin uzunluğu 4200 metre olmasına rağmen uçak ilk 900 metreye teker koymadı ve inişinden sonra tekrar kalkış yapmak istediği sırada bir engele çarptı, çarpmanın etkisiyle savrulan uçak yaklaşık 1 kilometre sonra yerleşim yerine düştü ve yakıtın da etkisiyle anında alev aldı. 

Kaptan pilotun 11 bin saate yakın tecrübesinin olduğu vurgulanan raporda Boeing 747 tipi uçaklarda da 800 saatin üzerinde uçuşu olduğu ifade edildi.

Uçağın inişe geçtiği sırada 2 knot rüzgarın olduğu, 35 evin yıkıldığı, 38 köylü ve 4 mürettebatın da hayatını kaybettiği bilgileri de raporda yer aldı.

Öte yandan Bişkek Havalimanı için de aynı raporda bazı uyarılar yer aldı. 

Görüşün düşük olduğu zamanlarda pistin pas geçilmesi halinde uçağın tekrar yükselip tur atmaya uygun bir yer olmadığı, kontrolörlerin pilotları daha detalı bilgilendirmesi gerektiği ve uçağın tüm hareketlerini takip etmesi gerektiği bildirildi.

ACT kazasının ön raporu ortaya çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

Kpt ~ 1 yıl önce
MTO CAT II limitlerinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 1 yıl önce
Yüksek kalıyorlar G/S oldukça aşağıda, 9 derecelik mirror G/S'a CAP oluyorlar. Thresholdu yüksek ve 170K'ta geçiyorlar 100' te pas geçmeye karar veriyorlar 52'te pas geçiyorlar ancak pistin ilerisindeki duvara temas ediyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 1 yıl önce
Ölenlere Allah rahmet eylesin.Umarım ülkemizde böyle felaketler olmaz artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cap ~ 1 yıl önce
Ney?
uzman ~ 1 yıl önce
OLASI SENARYO : 08 ve 36 pistleri ortak Loc frekansına sahip. Uçak, bilinmeyen bir nedenle, 08 pistinin glide slope sinyaline göre alçalmış. Teker koyduğu bölge 08 pistinin temas bölgesi olduğu için, ekip düşük görüş koşulların da etkisiyle, bu durumu farkedememiş. Temastan çok kısa bir süre sonra uçak yüksek bir hizla beton duvara vurup parçalanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanal Havacı ~ 1 yıl önce
Merak edip 08 ve 26 pistlerinin frekansları aynı mı diye baktım, gerçekten aynı. Tanımlayıcıları farklı sadece. Peki, merak ettiğim, Londra Heathrow için de bu durum geçerli (09L/27R bir frekans, 09R/27L ayrı bir frekans). Burada neden böyle bir durum olmuyor?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000