09 Kasım 2011, Çarşamba 13:45:30

ABD'DE BİYOYAKIT DÖNEMİ...

ABD'de kullanılmış kızartma yağından elde edilen biyoyakıt kullanan ilk ticari yolcu uçağı Seattle kentinden havalanacak...
Biyoyakıtla yakıtla ilk seferin altına imza atacak Alaska Havayolları adlı şirket, böylece bu tür yakıtların hava taşımacılığında güvenli ve etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermek istediğini söylüyor.
 
Ancak yüksek üretim maliyeti, biyoyakıtıların sektör genelinde yoğun olarak kullanılmasının önünde hala bir engel olarak duruyor.
 
ABD'nin batı kıyısında çevre hareketi güçlü, Alaska Havayolları da bu nedenle uçak yakıtı alanında farklı seçeneklere yatırım yaptığını söylüyor. Ancak şirketin müşterileri, çevreyi korumaya istekli olmalarına karşın, bunun için gereken ek ücreti ödemeye niyetli değiller.
 
Bir galon, yani yaklaşık 5 litre biyoyakıt 17 dolar. Normal uçak yakıtının galonuysa 3 doların biraz üzerinde. Bu yüzden şirket, sadece 75 seferini biyoyakıtla yapacak. Şirketin bir sözcüsü bu şekilde, fosil yakıtların alternatifi olduğunu ve bunların güvenli bir şekilde kullanılabileceğini göstermek istediklerini söylüyor. Sözcü, bu alternatifleri daha ekonomik kılmak için hükümetin ve özel sektörün bu alana daha çok yatırım yapması gerektiğini belirtiyor.
 
Kızartma yağından jet yakıtı Louisiana'daki Dynamic Fuels adlı bir şirket tarafından yapılıyor. Şirket, ABD Hava Kuvvetleri için de alternatif yakıt araştırmaları yapıyor.
 
Havacılık devi Boeing de biyoyakıt araştırmalarını destekliyor ve genel olarak havacılık sektörünün alternatif yakıtlar geliştirme konusunda daha ciddi olduğunu belirtiyor.
 
Dünya çapındaki çeşitli havayolu şirketleri tohumlardan, su yosunlarına çeşitli biyoyakıt alternatifleri geliştirmek için bilimadamlarıyla işbirliği yapıyor. (Mynet)
ABD'DE BİYOYAKIT DÖNEMİ...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000