03 Haziran 2017, Cumartesi 13:42:23

ABD vizesi alacaklara bir zorluk daha!

ABD Başkanı Trump tarafından ulusal güvenlik gerekçesiyle sıkılaştırılan göçmen politikalarından vize başvuruları da nasibini aldı. Vize başvurularında sosyal medya dökümleri de istenecek!
  • İyi yapıyorlar. Yakında tamamen yasaklasalar şaşırmam hatta yeridir. Bütün Batı ülkelerinden müslümanların da oturma izinlerini ve vizelerini iptal edip ülkelerine geri gönderseler iyi olur. Tüm mikropluk onlardan çıkıyor çünkü.
  • Ey Dünyanın başına bela olan,terör şebekelerine finans ve silah yardımı yapan ABD parçalanacağın,ekonominin dibe vuracağı gün yakındır inşallah.
  • Bence adamlar haklı çünkü twitterdan sürekli Amerika'yı eleştiren birine veya facebookta sakıncalı kişilerle arkadaş olanlara vize verilmemeli. Ayrıca Amerika'yı kötülüyorsan orada ne işin var?
  • Öyle de yapsan böyle de yapsan büyük çoğunluğu psiko motor bozukluğu yaşayan 320 milyonluk potansiyel tehdidi nasıl bertaraf edeceksin,onu düşün....Kaleler içeriden fethedilir yada yıkılır bunu bilir bunu söyleriz....

ABD Başkanı Trump tarafından ulusal güvenlik gerekçesiyle sıkılaştırılan göçmen politikalarından vize başvuruları da nasibini aldı. Bütçe ve Yönetim Dairesi tarafından onaylanan yeni uygulamada vize için başvuracak adaylardan 5 yıllık sosyal medya dökümleri ve 15 yıllık bilgiler istenecek

Trump yönetimi, dünya genelinde ABD vizesi için başvuranlardan, Facebook, Twitter ve LinkedIn başta olmak üzere son 5 yıla ait sosyal medya hesaplarını ve 15 yıllık kişisel bilgilerini isteyen yeni bir form düzenledi.

Yeni sorular, ABD'ye gelmek isteyen ziyaretçilerin güvenlik araştırmalarını sıkılaştırma politikasının bir parçası olarak 23 Mayıs 2017 tarihinde onaylandı. Kamu görüşünün alındığı süreçte, akademisyenlerin ve eğitimcilerin tüm eleştirilerine rağmen ABD Bütçe ve Yönetim Dairesi yasaya olur verdi.

BİLİM İNSANLARI TEDİRGİN

Eleştirilerin bir diğer odak noktası da yeni formdaki soruların fazlasıyla zahmet gerektirdiği etrafında toplanıyor. Uygulamaya karşı çıkanların en büyük çekincelerinden biri sürecin bu sorular nedeniyle uzayabilme ihtimali ve başta uluslararası öğrenciler ile bilim insanları olmak üzere kalifiyet ziyaretçilerin ABD'ye gelme heveslerini kırabilecek olması.

Yeni prosedürde konsolosluk yetkilileri önceki tüm pasaportlara ait seri numaralarını, kişinin son 5 yılda kullandığı sosyal medya hesaplarını, elektronik posta adreslerini ve ikâmet, iş, seyahat bilgileri de dahil olmak üzere 15 yıllık kişisel verileri istiyor.

Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 'daha titiz bir güvenlik incelemesi ihtiyacı doğar ya da kimlik bilgilerinin onaylanması' gerekirse yetkililer ilave bilgiler de talep edebilecek.

Dışişleri Bakanlığı, daha önce de vize bekleyen adaylardan "terörizm ve ulusal güvenlikle alakalı diğer uygunsuzluklarla bağlantılı olarak ek tetkik" yapacağını belirtmişti.

Başkan Trump, gerek seçim süresince gerekse de seçildikten sonra, ulusal güvenlik ve sınır koruma önlemlerini artırmakta kararlı görünerek orduya daha fazla bütçe ayırmayı taahhüt etmiş ve ABD'nin güneydeki Meksika sınırına örülecek duvar için Meksika'dan ödeme istemişti.

Trump yönetimi daha önce de 6 müslüman ülke vatandaşlarının ABD'ye gelişlerine geçici seyahat yasağı koymuştu. Amerikan halkını ikiye bölen uygulamaya destek verenler olduğu gibi pek çok eyalet ve şehir protesto eylemlerine sahne olmuştu. Yasağın temyiz mahkemesinden dönmesi üzerine Adalet Bakanlığı yetkilileri Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

Bazı Orta Doğu ülkelerinden ABD'ye yapılacak uçuşlarda, el bagajlarında laptop, tablet ve kamera gibi elektronik eşyaların taşınması da yasaklanmıştı.

6 AY İÇİN GEÇERLİ

Öte yandan ABD Bütçe ve Yönetim Dairesi, vize başvurularında kullanılacak yeni soruların geçerliliğini 6 ay ile sınırlı tuttu. Önceki uygulamalarda standart uygulama 3 senelik bir periyodu kapsıyordu.

Her ne kadar, vize başvuru formunda yeni sorular gönüllülük esasında dayanıyor gibi görünse de, bilgilerin sunulmaması durumunda vize sürecinin uzayabileceği veya reddedilmesine neden olabileceği de belirtiliyor.

Göçmenlerle ilgilenen hukuk büroları ve avukatlar ise 15 yıllık detaylı kişisel bilgi dökümü talebinin gerçekçi olmadığı görüşünde. Fazlasıyla geriye dönük olduğu düşünülen talep karşısında, adayların geçmişteki tüm bilgileri hatırlamakta zorlanmasını ve hata yapmasını muhtemel görüyorlar. Hukukçular, bu nedenle de mağduriyet yaşanabileceğini düşünüyor.

San Francisco merkezli bir hukuk ofisinin avukatı olan ve aynı zamanda Iran Amerikan Barosu'nun başkanlığını yürüten Babak Yousefzadeh, haber ajansı Reuters'e yaptığı açıklamada yeni uygulamayla konsolosluk yetkililerine "keyfi otorite" verildiğini iddia ediyor.

Yousefzadeh'e göre ABD zaten hâlihazırda dünyanın en sıkı vize başvuru prosedürlerine sahip ülkelerden biri durumunda ve bunu daha daha sıkılaştırmak tam bir belirsizliğe yol açabilir.

ABD vizesi alacaklara bir zorluk daha!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

beter olun! ~ 1 yıl önce
İyi yapıyorlar. Yakında tamamen yasaklasalar şaşırmam hatta yeridir. Bütün Batı ülkelerinden müslümanların da oturma izinlerini ve vizelerini iptal edip ülkelerine geri gönderseler iyi olur. Tüm mikropluk onlardan çıkıyor çünkü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Batmanlı ~ 1 yıl önce
Ey Dünyanın başına bela olan,terör şebekelerine finans ve silah yardımı yapan ABD parçalanacağın,ekonominin dibe vuracağı gün yakındır inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gezici ~ 1 yıl önce
Bence adamlar haklı çünkü twitterdan sürekli Amerika'yı eleştiren birine veya facebookta sakıncalı kişilerle arkadaş olanlara vize verilmemeli. Ayrıca Amerika'yı kötülüyorsan orada ne işin var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Patriot ~ 1 yıl önce
Senin zihniyetinde sürekli türkiye yi jurnalleyen bi zihniyet. Ne olduğunuzu gezi de gördük.. hadi sende bi zahmet güzel ülkemden defol
patriot'a ! ~ 1 yıl önce
biz de sizi gemiciklerde,sıfırlanan paralarda,tapelerde,teröristlere oy için yüz verirken,onlarla meydanlarda el ele şarkılar söylerken,askerliği para ile satarken,işid'e bir avuç öfkeli genç derken,ülkemiz suç patlaması yaşıyorken umursamayanları şakşaklarken, memleketimiz aleyhine ne varsa koruyan almanya vs vatandaşlarını ülkemize sadece kimlikle sokarken onlara vergisiz ev,arsa alma imkanı verirken ve daha birçok haltı yerken de gördük gerçekleri görmek istemeyen,yalaka,yağcı,sahibinin sesi !
La ~ 1 yıl önce
Bu Gezi size ne yaptı? 2 kişiden 1'i Gezi olaylarını haklı buluyor.. Ne dersen de bunun değişmesi mümkün değil.. ikna edici ol.. Gezi diyip geçiştirme.. Gezi bizim için 2 kişiden 1'inin inandığı bir davadır..
Eyy Tramppp ~ 1 yıl önce
Öyle de yapsan böyle de yapsan büyük çoğunluğu psiko motor bozukluğu yaşayan 320 milyonluk potansiyel tehdidi nasıl bertaraf edeceksin,onu düşün....Kaleler içeriden fethedilir yada yıkılır bunu bilir bunu söyleriz....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000