13 Ocak 2016, Çarşamba 15:15:36

ABD Ulaştırma Bakanlığı'ndan ilginç rapor

ABD Ulaştırma Bakanlığı, hazırladığı yeni raporda, kokpitlerdeki otonom teknolojilerin gelişmesi nedeniyle artık pilotların manuel uçuş deneyiminden uzaklaştıkları konusunda uyarıda bulundu.
  • Uçaklar hakkında söylenenler doğru airbus daha otomatik boeing biraz daha mekanik bir Airbus A-310da yakıt pompaları sıralı olarak çalışır bunları relay ler kontrol eder yakıt bitince bağlı bulunan yakıt tankı booster pump önce fault ikazı yanar sonra otomatik olarak devreden çıkar boeing de ise yakıt bitince pilot sw off eder bu airbus mantalitesi pilotun işini elektroniğe yaptırır boeing o kadarda karışık sistemlere sahip değildir dolayısıyla operasyonu daha az arıza ile gerçekleştirilir.Uçuş anında her iki uçaktada otopilot vardır ve kalkış tamamlandıktan sonra bütün pilotlar otopilota alır yani bu sistemler insanoğlunun hizmetindedir ve kolaylık sağlar bir uçakta yaw damper arızası olunca uçuşu manuel tamamladığınızda yaw damperin ne büyük bir konfor sağladığını anlarsınız.Yukarda basit bir yakıt sisteminden iki marka için örnek verdim.Ancak faa in dediğine göre pilotlar oto uçamaktan acil durumda ne yapacaklarını bilemediğinden kazalar olmaktadır,tespiti hem boeingin geri kalmışlığını hemde üretim maliyetini düşük tutmasına hizmet eder.Farklı marka ve model kullanan havayolu firmaları pilotlarını ve teknisyenlerini iki gruba ayırmalıdır,airbusçılar ve boeingçiler sorunun çözümü bundadır yoksa her iki uçakta farklı mantaliteler vardır hiç bir zaman bir airbus çı boeing çi olmaz.
  • Yahu çok bilenler bırakında işimizi yapalım sizde işinize bakın. Hepiniz ne de çok biliyorsunuz. Şükür ki ne yapacağımızı burada ki çamurculardan daha iyi biliyoruz. Birazdan bu yazımı eleştireceklerde bunlar zaten...
  • Yarin 15 saat LAX ucusum var. napiyim ? 15 saatin sonunda raw data Vor yaklasmasimi yapiyim? 100 ft hata olursa lisansimimi yirtayim? Firsat oldukca manual uculur . 737 deyken VAN meydanina visual yaklasirdik cokta zevkli olurdu.
  • işte boeing bu yüzden airbus'u ezer her konuda. pilotlar airbusla uçmayı seviyor çünkü hiçbir şey yapmıyorlar uçarken!!

ABD Ulaştırma Bakanlığı, hazırladığı yeni raporda, kokpitlerdeki otonom teknolojilerin gelişmesi nedeniyle artık pilotların manuel uçuş deneyiminden uzaklaştıkları konusunda uyarıda bulundu.

Onedio'nun gizmodo'ya dayandırğı haberde yer alan ifadelere göre; Raporda, pilotların uçağın manuel kontrolünü ele alma konusunda yeteneklerinin zayıfladığı ve bunun bir sorun haline gelmeye başladığı belirtiliyor.

İşte o raporda yazanlar:

“Uçak otomasyonlarındaki gelişmeler, güvenlik alanında ve pilotların görevlerinde önemli değişikliklere sebep oluyor. Verimliliği ve güveni arttırmak amacıyla geliştirilen sistemlerin, pilotların iş yükünü azaltması ile birlikte, birçok kazaya sebep olduğu da görülüyor.

Öyle ki sadece 2013 Haziran ayında Asiana Airlines 214 uçuşunda kaza yaşadı ve bu kazaların sebebi olarak pilotların beklenmedik durumlar karşısında manuel kontrolü sağlayamadıkları ortaya çıktı.

Sonuç olarak otomasyon sistemlerine olan güven, endüstri uzmanları tarafından artık endişe ile karşılanıyor ve pilotların beklenmedik anlarda uçak kontrolünü sağlama konusunda yeterli deneyim ve eğitime sahip olmadıkları düşünülüyor.”

ABD Ulaştırma Bakanlığı'ndan ilginç rapor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Uçaklar hakkında ~ 2 yıl önce
Uçaklar hakkında söylenenler doğru airbus daha otomatik boeing biraz daha mekanik bir Airbus A-310da yakıt pompaları sıralı olarak çalışır bunları relay ler kontrol eder yakıt bitince bağlı bulunan yakıt tankı booster pump önce fault ikazı yanar sonra otomatik olarak devreden çıkar boeing de ise yakıt bitince pilot sw off eder bu airbus mantalitesi pilotun işini elektroniğe yaptırır boeing o kadarda karışık sistemlere sahip değildir dolayısıyla operasyonu daha az arıza ile gerçekleştirilir.Uçuş anında her iki uçaktada otopilot vardır ve kalkış tamamlandıktan sonra bütün pilotlar otopilota alır yani bu sistemler insanoğlunun hizmetindedir ve kolaylık sağlar bir uçakta yaw damper arızası olunca uçuşu manuel tamamladığınızda yaw damperin ne büyük bir konfor sağladığını anlarsınız.Yukarda basit bir yakıt sisteminden iki marka için örnek verdim.Ancak faa in dediğine göre pilotlar oto uçamaktan acil durumda ne yapacaklarını bilemediğinden kazalar olmaktadır,tespiti hem boeingin geri kalmışlığını hemde üretim maliyetini düşük tutmasına hizmet eder.Farklı marka ve model kullanan havayolu firmaları pilotlarını ve teknisyenlerini iki gruba ayırmalıdır,airbusçılar ve boeingçiler sorunun çözümü bundadır yoksa her iki uçakta farklı mantaliteler vardır hiç bir zaman bir airbus çı boeing çi olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
System ~ 2 yıl önce
Yahu çok bilenler bırakında işimizi yapalım sizde işinize bakın. Hepiniz ne de çok biliyorsunuz. Şükür ki ne yapacağımızı burada ki çamurculardan daha iyi biliyoruz. Birazdan bu yazımı eleştireceklerde bunlar zaten...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Celikbobrek ~ 2 yıl önce
Yarin 15 saat LAX ucusum var. napiyim ? 15 saatin sonunda raw data Vor yaklasmasimi yapiyim? 100 ft hata olursa lisansimimi yirtayim? Firsat oldukca manual uculur . 737 deyken VAN meydanina visual yaklasirdik cokta zevkli olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boeing > airbus ~ 2 yıl önce
işte boeing bu yüzden airbus'u ezer her konuda. pilotlar airbusla uçmayı seviyor çünkü hiçbir şey yapmıyorlar uçarken!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
leey ley ~ 2 yıl önce
pilotlar airbusla ucmayi, sanal pilotlar boeingle ucmayis seviyor galiba

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000