14 Kasım 2011, Pazartesi 07:55:19

ABD ŞİFRELERİ NEDEN VERİYOR?

Amerika F-16 savaş uçaklarının kaynak kodlarını isteğimiz üzerine bize verecek...
  • bizim kendi uçağımız olmadığına göre dışardan almak dışında başka bir seçeneğimiz var mı? almadan vermek sadece Allah'a mahsustur. abd babamızın oğlu mu bize çıkarı olmadan iyilik yapsın. bence dünyada devletler arasında iyilik olduğuna inanan tek millet biziz. devletler arasında sadece menfaat vardır. önemli olan o dengeyi iyi sağlamaktır.
  • F35'in kodlarını bekleyenler daha çok bekler. ben de olsam vermem kodaları. 300 milyar dolardan fazla para harcadığınız bir ürünün kodlarını siz başkasına verir misiniz? herşey bir tarafa işin ticari mantığına bile uymuyor. bizim yapmamız gereken, el alemden kod dilenip veya komplo teorileriyle zaman kaybetmeden her tarafı kendimize ait olan uçak geliştirmektir. yeterli bütçe ayrılırsa ve gerekli irade gösterilirse hiçte uzak değil bence. yeterki başkalarının bize empoze ettiği şu, yapamayız, yerdirmezler gibi saçma sapan düşüncelerden kurtulalım.
  • vermezse turkiye zaten kodlra mudahale edecekti. ayni şey f-4 2020 ler için oldu. israil tehdit etti. mudahale etmeyin kaynak kodlara uçak uzeirndeki butun garantmizi kaldiririz parça vermeyiz dediler. ve turkiye kendi ofb sini yukledi ucaklara. havelsan da çok yetenekli muhendisilerimiz bunu başardi ve şu an tamamen milli bir uçak ve aviyonik kabiliyet olarak f-16 dan çok daha iyi bir uçak
  • amerika zaten yakında zaten teknolojısı eskımıs ve demode olmak uzere olan 30-35 yıllık olan bu ucakları yakında muzelere kaldıracak bu satten sonra kodlarını verse ne olur kı ? F-35 e ait şifrelerını versın de gorelım ...
 Bu da Amerika'nın F-16'lar üzerindeki tekelinin kırılması demek. Yeni savaş uçakları F-35'lerin geleceği düşünülürse, aklaAmerikaF 16'ları gözden çıkardı mı sorusu geliyor.
 
Tüm dünyada savaş uçaklarında standart olarak kabul edilen F-16'ların kaynak kodlarının Amerika tarafından Türkiye'ye verileceği açıklandı. Kaynak kodlarının verilmesi şaşırtıcı bir gelişme çünkü Amerika bugüne kadar bu kodları hiçbir ülkeye vermiyordu. F-16'nın uçuş sistemi ve silahlarını kontrol edenbilgisayarprogramına bu kodlar olmadığı için girilemiyor, Amerika'nın izni olmadan herhangi bir değişiklik yapılamıyordu. İnovasyon Mühendislik Genel Müdürü Yüksek Mühendis Hikmet Yücel'e kaynak kodlarını sorduk. Türk Hava Kuvvetleri'nde Uçuş Test Ölçümlendirme Mühendisi olarak birçok modernizasyon projesinde görev almış olan Yücel, kaynak kodun ne olduğunu, ne işe yaradığını anlattı.
 
KOD OLMADAN BİRŞEY YAPILAMIYOR
 
Hikmet Yücel, uçaklarda MC=Mission Computer (Görev Bilgisayarı) denilen ve uçağın temel faaliyetlerini yöneten bir bilgisayar bulunduğunu ve bu bilgisayarda, OFP=Operational Flight Program (Operasyonel Uçuş Programı) isimli bir yazılım çalıştığını söylüyor. Bu yazılım uçaktaki bütün ekipman, silah, sensör vb. ile haberleşiyor, bunlardan veri topluyor ve komut veriyor. Kaynak kodları bu programın temelini oluşturuyor ve kaynak kodları olmadan programda bir değişiklik yapılması hemen hemen imkansız. Yücel, Amerika'nın muhtemelen bu OFP kaynak kodunu ve belki de bununla birlikte F-16 üzerindeki diğer ekipmanlardaki çalışan yazılımların kaynak kodlarını da verebileceğini söylüyor.
 
F-16 eskiteknolojioluyor
 
Yücel, Türkiye'nin F4-2020 modernizasyonu ile F4 üzerine entegre edilen görev bilgisayarının kaynak kodlarına sahip olduğunu, zaten F4-2020 OFP yazılımını Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisinin yaptığını ifade ediyor. Böylece uçak üzerinde yeni mühimmatların sisteme eklenmesi gibi diledikleri tüm değişiklikler yapabiliyor. Yücel, görev bilgisayarında çalışan OFP'nin kaynak kodu alınırsa, F-16 için de aynı lükse sahip olacağımızı ifade ediyor, ancak Amerika'nın bu kodların ne kadarını vereceğini bilmediğimizin altını çiziyor. Hiçbir ülke, hatta hiçbir firmanın kaynak kodunu vermek istemeyeceğini anlatan Yücel, "Çünkü kaynak kodunu vermek ürün satmanın ötesinde bir şeydir. Bu ürün üzerinde yazılım ile yapılabilecek her tür değişikliğe izin vermek demektir. Başka bir deyişle ürünü vermenin yanında tasarımı ve teknolojiyi de vermek demektir. Kendine bağımlılığı ortadan kaldırmak demektir.Türkiyeyaptığı modernizasyon anlaşmasına bu isteği katmış ve şart koşmuş olabilir. Zaten artık F-35 geliyor, F-16 eski teknoloji oluyor... " diyor. (Yeni Şafak)
ABD ŞİFRELERİ NEDEN VERİYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 7 yıl önce
bizim kendi uçağımız olmadığına göre dışardan almak dışında başka bir seçeneğimiz var mı? almadan vermek sadece Allah'a mahsustur. abd babamızın oğlu mu bize çıkarı olmadan iyilik yapsın. bence dünyada devletler arasında iyilik olduğuna inanan tek millet biziz. devletler arasında sadece menfaat vardır. önemli olan o dengeyi iyi sağlamaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
F35'in kodlarını bekleyenler daha çok bekler. ben de olsam vermem kodaları. 300 milyar dolardan fazla para harcadığınız bir ürünün kodlarını siz başkasına verir misiniz? herşey bir tarafa işin ticari mantığına bile uymuyor. bizim yapmamız gereken, el alemden kod dilenip veya komplo teorileriyle zaman kaybetmeden her tarafı kendimize ait olan uçak geliştirmektir. yeterli bütçe ayrılırsa ve gerekli irade gösterilirse hiçte uzak değil bence. yeterki başkalarının bize empoze ettiği şu, yapamayız, yerdirmezler gibi saçma sapan düşüncelerden kurtulalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
vermezse turkiye zaten kodlra mudahale edecekti. ayni şey f-4 2020 ler için oldu. israil tehdit etti. mudahale etmeyin kaynak kodlara uçak uzeirndeki butun garantmizi kaldiririz parça vermeyiz dediler. ve turkiye kendi ofb sini yukledi ucaklara. havelsan da çok yetenekli muhendisilerimiz bunu başardi ve şu an tamamen milli bir uçak ve aviyonik kabiliyet olarak f-16 dan çok daha iyi bir uçak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
amerika zaten yakında zaten teknolojısı eskımıs ve demode olmak uzere olan 30-35 yıllık olan bu ucakları yakında muzelere kaldıracak bu satten sonra kodlarını verse ne olur kı ? F-35 e ait şifrelerını versın de gorelım ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000