18 Temmuz 2015, Cumartesi 09:49:30

AB Komisyonu'ndan pilotlarla ilgili kritik kararlar

AB uçuş güvenlği için hazırlanan çalışma grubu raporunu açıkladı. Rapora göre artık yolcu uçağı pilotlarına test uygulanacak.
  • Biz zaten sürekli alkol kontrolünden geçiyoruz. Hatta madde bağımlılığı, alkol, uyuşturucu kontrolü bile denk gelebiliyor. Yani THY bunu zaten yapıyor. Yeni birşey değil. Kartınızı okutuyorsunuz mesainiz açılmıyor. Hekimliğe gidiniz yazıyor. Gidip test olup, uçuş hekimi test sonrası sonucun sisteme girişini yapıyor ve mesainizin açılmasını sağlıyor. Tekrar kart okutup gidiyorsun. 0,20 nin üstünde alkol çıkarsa anında lisansın gider. Onu bir yana bırak, uçuş hekiminin bilgisi dışında çoğu ilacı da içemezsin. Bunlar çoktandır zaten var ve THY uyguluyor.
  • Bu olaya sebebiyet veren FO zaten bu testlerden gecmis biri degilmiydi? Almanlar LH ve Alt markasi Germanwings bu testleri yaptirmadan kimseyi ise almiyorlar! Bunlar yerine boyle biri bu testlerden nasil gecmis, demekki testler 100% guvenli degil, Bitti!!!
  • THY'nin uzun zamandır yaptığı uygulamayı Avrupalılar daha yeni gündemlerine almışlar.
  • Bugün için Pilotluk yerlerde sürünmektedir...Üniversiteyi kazanamayan, hiç bir Balta'ya sap olamayan herkes para ile Pilot olmaktadır...Kimse havaya girmesin...

AB Komisyonu’un açıkladığı rapora göre, yolcu uçaklarının kokpitinde her zaman için en az iki kişinin bulunması gerekecek. Pilotlar, havayollarında göreve başlamadan önce psikolojik analizden geçirilecek ve havayolu şirketleri pilotlara rastgele uyuşturucu ve alkol testi uygulayacak.

PİLOT DESTEK SİSTEMİ GELİYOR

Açıklanan raporda ayrıca, havayolu firmalarının uçaklarda pilot destek sistemlerini uygulamaya koyması gerekliliğinin altı çizildi.

Bundan sonra Komisyon, çalışma grubu ile bağımsız kaynakların raporlarını değerlendirerek, Avrupa Hava Güvenliği Ajansı’ndan uçuş güvenliği regülasyonuna eklenecek bir teklif getirmesini isteyecek.

Bu çalışma grubu, Alman havayolu şirketi olan Lufthansa’ya ait Germanwings şirketinin 24 Mart tarihinde İspanya’dan Almanya’ya gitmekte olan uçağının Fransa Alp’lerine düşmesi ve 144 yolcu ile 6 mürettebat hayatını kaybetmesi sonucu toplanmıştı.

AB Komisyonu'ndan pilotlarla ilgili kritik kararlar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Yeni değil ki ~ 3 yıl önce
Biz zaten sürekli alkol kontrolünden geçiyoruz. Hatta madde bağımlılığı, alkol, uyuşturucu kontrolü bile denk gelebiliyor. Yani THY bunu zaten yapıyor. Yeni birşey değil. Kartınızı okutuyorsunuz mesainiz açılmıyor. Hekimliğe gidiniz yazıyor. Gidip test olup, uçuş hekimi test sonrası sonucun sisteme girişini yapıyor ve mesainizin açılmasını sağlıyor. Tekrar kart okutup gidiyorsun. 0,20 nin üstünde alkol çıkarsa anında lisansın gider. Onu bir yana bırak, uçuş hekiminin bilgisi dışında çoğu ilacı da içemezsin. Bunlar çoktandır zaten var ve THY uyguluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Len ~ 3 yıl önce
Bu olaya sebebiyet veren FO zaten bu testlerden gecmis biri degilmiydi? Almanlar LH ve Alt markasi Germanwings bu testleri yaptirmadan kimseyi ise almiyorlar! Bunlar yerine boyle biri bu testlerden nasil gecmis, demekki testler 100% guvenli degil, Bitti!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 3 yıl önce
THY'nin uzun zamandır yaptığı uygulamayı Avrupalılar daha yeni gündemlerine almışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pltlr ~ 3 yıl önce
Bugün için Pilotluk yerlerde sürünmektedir...Üniversiteyi kazanamayan, hiç bir Balta'ya sap olamayan herkes para ile Pilot olmaktadır...Kimse havaya girmesin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000