18 Mayıs 2018, Cuma 10:00:54

A350-1000'in Türk pilotundan samimi açıklamalar

Dünyadaki tek A350-1000 tipi yolcu uçağının Türk pilotu Orkun Şahin, mesleğe nasıl adım attığından Qatar Airways'teki çalışma şartlarına kadar bir çok soruyu yanıtladı. Orkun, A350-1000'in pilotu olmasıyla ilgili olarak "Muhteşem bir duygu. Çok gururluyum" ifadelerini kullandı.
  • adam bu soylesiyi yaptigina pisman olmustur,ulkede bu kadar psikopat oldugunu nereden bilsin(bkz.yorumlar)
  • Zam felan degilde euro kurunu sabitleyin yeter
  • Seninle gurur duyuyoruz Orkunum,başarılarının devamını dilerim...
  • Kimse kusura bakmasın, adamlıktan nasibini almamış bir şahıstır.

Dünyadaki tek A350-1000 tipi yolcu uçağının Türk pilotu Orkun Şahin, mesleğe nasıl adım attığından Qatar Airways'teki çalışma şartlarına kadar bir çok soruyu yanıtladı. Orkun, A350-1000'in pilotu olmasıyla ilgili olarak "Muhteşem bir duygu. Çok gururluyum" ifadelerini kullandı.

İşte geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve Türkiye'nin tek havacılık eğitim fuarı olan IFTE'nin resmi dergisine özel açıklamalarda bulunan Orkun Şahin'in o röportajı...

Pilotluk mesleği için hep, " Çocukluk hayalimdi" denilir. Sizin için de öyle mi?

Birçok çocuk gibi benim de hayalim bir gün pilot olmaktı. Tabi benim bu tutkumun olmasındaki en büyük etken babamdı. Çünkü babam bir pilottu ve ben hava üssünde büyüdüm. Bu yüzden pilotluk isteğim küçük yaşlardan beri hep vardı. Hava üssünde büyüyen bir çocuk için gayet normal sanırım.

Pilotluk mesleğine ilginiz nasıl başladı?

Yukarıda da bahsettiğim gibi babam asker pilottu.  Havacılık küçük yaşlardan beri benim için ilgi çekici bir alan oldu. Babam 111. Filodayken bazen beni yanında götürürdü. O yaşlardan itibaren ilgi duymaya başladım.

Hangi eğitimleri aldınız?

Lise eğitimimi Türkiye’de tamamladım. Sonrasında pilotluk hayalimi gerçekleştirmek için ABD’nin yolunu tuttum. O dönemlerde Türkiye’de pilotaj eğitimi konusunda çok alternatif yoktu. ABD en çok tercih edilen yerlerin başında geliyordu. Ben de orada eğitimimi tamamlayarak pilot lisansımı aldım.

Katar'da pilot olmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Katar Havayolları, dünya havacılık endüstrisi açısından çok özel bir şirket. Birçok yeni hizmete giren uçağın ilk durağı Katar Havayolları oluyor. Son teknoloji uçaklarla dünyada ilk uçan kişiler arasında olmak da bizim için çok özel bir ayrıcalık. Katar’da havacılık çok gelişti ve hala gelişiyor. Sürekli yeni uçaklar filoya giriyor ve yeni istihdam alanları ortaya çıkıyor. Bizlere de çok iyi imkanlar sunuyorlar. Tek dezavantajımız ise ülkemizden uzakta olmak sanırım.

Uçuş hayatı dışında Katar'da neler yapıyorsunuz?

Uçuş hayatı dışında dinlenme sürecini arkadaşlarımla geçirmeyi tercih ediyorum. Jetski ve wakeboard ilgi alanıma giriyor

Katar'da uçmak isteyen pilotlara bu ülkeyi tavsiye ediyor musunuz?

Katar’da uçmak isteyen pilotlara burayı kesinlikle tavsiye ederim ama bu biraz da insanların hayattan beklentileri ile ilgili. Bazılarının hayattan beklentileri farklı olabiliyor. Benim zevk aldığım şeyler bazıları için keyifli olmayabiliyor. Ben Katar’ı ve havayolumu seviyorum. 

Katar Havayolları sizlere hangi imkanları sunuyor?

Katar Havayolları, her bir çalışanına özel değer veriyor. Bir aile ortamı mevcut. Bu şirketin en sevdiğim yönlerinden biri aile üyelerine pas bilet vermesinin dışında limitli sayıda arkadaşınıza da bilet imkanı sağlıyor olması. Bu her havayolunun yaptığı bir şey değil. 

Uçuş programlarınız yoğun mu?

Uçuş programlarının yoğunluğu uçtuğunuz uçağın tipine göre değişiyor. Örneğin ben Airbus 350 tipi uçakta uçan bir kaptan olarak, uzun uçuşlar yaptığım için aylık limitlere çok daha çabuk yaklaşıyorum.

Dünyada şu an için sadece bir havayolunda uçan uçağın pilotusunuz. Nasıl bir duygu?

Muhteşem bir duygu. Çok gururluyum.

THY'nin Airbus 350 uçaklarını filosuna kattığı dönemde o uçaklarla birlikte Türkiye'ye dönmek ister misiniz?

Şartlar uygun olduğunda herkes gibi ben de ana vatanımda faydalı işler yapmak isterim. Bugün değil belki ama ileride bir gün mutlaka Türkiye’ye döneceğim. Ama bunun için bir zaman vermem şu an için mümkün değil.

Airbus 350 nasıl bir uçak?

Airbus 350 dünya üzerindeki şu anda en son teknolojinin olduğu uçak bildiğiniz üzere. Uçuş sistemleri, aerodinamik yapısı, düşük yakıt tüketimi ile şu anda kendi sınıfında dünyanın en iyi uçağı diyebilirim. Onunla uçuyor olmak da bizim için çok özel bir his.

A350-1000'in Türk pilotundan samimi açıklamalar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (121)

psikopat ~ 3 ay önce
adam bu soylesiyi yaptigina pisman olmustur,ulkede bu kadar psikopat oldugunu nereden bilsin(bkz.yorumlar)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademi fo ~ 3 ay önce
Zam felan degilde euro kurunu sabitleyin yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M.Akpınar ~ 3 ay önce
Seninle gurur duyuyoruz Orkunum,başarılarının devamını dilerim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cap.Salsa ~ 3 ay önce
Kimse kusura bakmasın, adamlıktan nasibini almamış bir şahıstır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
@captain_salsa ~ 3 ay önce
Benim ağzımdan yazılmış gibi hakaret ve nefret içeren ve doğru olmayan mesajlarla ne amaç güdülüyor anlamış değilim. Orkun Kaptan sevdiğim bir meslektaşımdır, birlikte çalıştığım rahmetli Koray Şahin ağabeyimin oğlu olarak ta kardeşim sayılır. Lütfen negatif enerjinizi başka yerlerde harcayın. Teşekkür ederim.
Captain salsa’ya ~ 3 ay önce
Aaa captain salsa Turkce konustu :)) oysa ki biz onu yabanci saniyorduk. takipci toplamak icin mi yabanci numarasi yapiyordunux kaptanim? Gerci siz de haklisiniz ulkemizde yabancilar ragbet goruyor nedense

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000