01 Aralık 2010, Çarşamba 17:06:02

A320 Ailesi'ne yeni motor seçenekleri

Airbus, A320 Ailesi uçakları için yeni yakıt tasarrufu sağlayan motor seçenekleri sunuyor.
  • A350'nin ve B787'nin motorlarının düşük özgül yakıt tüketimini referans alarak yapılan iyileştirilmiş motorlar ve iyileştirilen aerodinamik performansının, yeni A320 ailesine maliyet avantajı yaratacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bu nedenle, 2006'dan itibaren alınan ve 2011 itibarı ile 5 yaşına varmaya başlayan THY'deki A320 ailesinin 2015 itibarı ile yenilenmeye başlayabilmesi için, sipariş kuyruğu oluşmadan THY'nin uçak siparişlerini vermesi gerekmektedir. Bu siparişlerde de ana uçak A321 olmalıdır. IST meydanı ancak uçak başı yolcu kapasitesi artırılarak daha fazla yolcu kabul edebilir duruma gelecek düzeyde kapasitesini doldurmak üzeredir.
  • AİRBUS 320 FAMİLY KULLANILAN ŞU AN THY KULLANILANLAR İAE V2500 VE COKCOK SORUNLU OVERHAUL DA CİDDİ MALİYETLER CIKARTAN THY TEKNİGİN 1 CÜMLE BİLE OLUMLU BİR ŞEY SÖLEMEDEN ALINAN BİR MOTOR SADECE YAG TUKETIMI BİRAZ AZ O KADAR AMA DİGER UCUS MALİYETLERİ YUKSEK BANA GÖRE BU UCAKLARDA CFM 56-5B KULLANILMASI GEREKLIYDI DUNYADA BİR COK HAVAYOLU BU MOTORU TERCİH ETMİŞTİR ...
  • Bu haber mi yoksa AB reklamı mı?

Böyle A320 Ailesi müşterileri yüzde 15’e kadar yakıt tasarrufu sağlayacak

Airbus en iyi satan uçaklarından oluşan A320 Ailesi uçakları için yeni yakıt tasarrufu sağlayan motor seçenekleri sunmaya karar verdi. Havayolları böylece CFM International’ın LEAP-X motoru ile Pratt&Whitney’nin PurePower PW1100G motorları arasında seçin yapma şansına sahip olacaklar. A320neo olarak adlandırılan bu yeni motor seçeneği “Sharklet” olarak adlandırılan ve yakıt tasarrufu sağlayan yeni ve büyük kanatçıklarla da birleştirilebiliyor.

A320neo, yılda 3,600 ton karbon dioksit salınımına denk gelen yüzde 15 yakıt tasarrufu sağlamakla kalmayacak aynı zamanda A320neo müşterileri NOx emisyonlarında da çift haneli rakamlarda iyileşme, motor sesinde azalma, daha düşük operasyonel maliyetler ile 950 km daha fazla menzil ya da 2 ton daha fazla kargo taşıma gibi avantajlara da sahip olacaklar.

İçinde bulunduğumuz 10 yılın ortalarında ortaya çıkan yeni motor teknolojileri ile birlikte Airbus her zaman müşterilerine en son teknoloji ürünleri sunmanın yanı sıra uçak performansı ve operasyonlarının da çevreye olan etkisini azaltmak için çalışmaya devam edecek. Önümüzdeki 15 sene içerisinde Airbus, A320neo Ailesi uçakları için 4,000 uçaklık bir potansiyel Pazar öngörüyor.

Airbus Başkanı ve CEOsu Tom Enders konuyla ilgili olarak: “Minimum değişiklikle maksimum avantaj sağlayan A320neo’nun tüm pazarda ve her türlü operatörle bir başarı hikayesi olacağına inancımız sonsuz. Güvenilir, gelişmiş ve olgun uçağımızı bir adım öteye götürerek daha verimli ve çevre dostu hale getiriyoruz” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Airbus, A320neo’nun pazardaki potansiyeli için yetenekli mühendisleri ve uzmanlarını bu göreve atayarak oldukça yoğun bir çalışma gerçekleştirirken diğer programlarının bu gelişmeden etkilenmemesi için de maksimum özen gösterdi. 

A320neo açıklaması Airbus’ın sahibi olan EADS’nin yönetim kurulu onayını takiben gerçekleştirildi.

Yeni motor seçeneği A321, A320 ve A319 uçakları için geçerli olacak ve yalnızca kanat ve pilon bölgelerinde küçük modifikasyonlar gerektirecek. A320neo standart A320 uçakları ile yüzde 95 oranında ortak kullanım özelliklerine sahip olacak. Airbus’a özgü ortak kullanım özelliği sayesinde havayolları değişik Airbus uçakları kullanırken pilot, bakım ve eğitim maliyetlerini minimum indirme imkanına sahip oluyorlar.

Airbus A320 Ailesi uçaklarının eko-verimliliğini ve yük-menzil performansını artıran yeni geniş kanatçığı “Sharklet”leri de tanıttı. Sharklet’ler daha uzun yolculuklar sağlarken aynı zamanda en az yüzde 3,5 yakıt tasarrufu sağlıyor. A320 “Sharklet”ler ile donatılmış ilk uçak olacak ve 2012 yılında ilk teslimatı yapılacak bunu 2013 yılında diğer modeller takip edecek.

A320 Ailesi uçakları tek koridorlu uçaklarda referans noktası olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar 6700den fazla Airbus A320 Ailesi uçağı satıldı ve 310un üzerinde müşteriye teslim edilen 4400den fazla uçak dünyanın en iyi satan ticari uçaklarını oluşturuyor. A320 Ailesi aynı zamanda en düşük operasyon maliyetleri sunan tek koridorlu uçaklardan oluşuyor.

A320 Ailesi'ne yeni motor seçenekleri

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
A350'nin ve B787'nin motorlarının düşük özgül yakıt tüketimini referans alarak yapılan iyileştirilmiş motorlar ve iyileştirilen aerodinamik performansının, yeni A320 ailesine maliyet avantajı yaratacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bu nedenle, 2006'dan itibaren alınan ve 2011 itibarı ile 5 yaşına varmaya başlayan THY'deki A320 ailesinin 2015 itibarı ile yenilenmeye başlayabilmesi için, sipariş kuyruğu oluşmadan THY'nin uçak siparişlerini vermesi gerekmektedir. Bu siparişlerde de ana uçak A321 olmalıdır. IST meydanı ancak uçak başı yolcu kapasitesi artırılarak daha fazla yolcu kabul edebilir duruma gelecek düzeyde kapasitesini doldurmak üzeredir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
AİRBUS 320 FAMİLY KULLANILAN ŞU AN THY KULLANILANLAR İAE V2500 VE COKCOK SORUNLU OVERHAUL DA CİDDİ MALİYETLER CIKARTAN THY TEKNİGİN 1 CÜMLE BİLE OLUMLU BİR ŞEY SÖLEMEDEN ALINAN BİR MOTOR SADECE YAG TUKETIMI BİRAZ AZ O KADAR AMA DİGER UCUS MALİYETLERİ YUKSEK BANA GÖRE BU UCAKLARDA CFM 56-5B KULLANILMASI GEREKLIYDI DUNYADA BİR COK HAVAYOLU BU MOTORU TERCİH ETMİŞTİR ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu haber mi yoksa AB reklamı mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000