16 Eylül 2009, Çarşamba 07:53:11

A300, buluş için havalandı

Uçan laboratuvar Airbus 300, önemli bir buluş için dün sabah saat 10:00’da, Köln-Bonn Havalimanı’ndan havalandı...
  • BU TABIRLERDEN ANLATILMAK ISTENEN (g) KUVVETININ SIFIRA ESITLENMESIDIR.NORMAL SARTLARDA 1 OLAN g KUVVETI, HIZLI INEN ASANSOR ETKISINE BENZER BIR HAREKETLE SIFIRA ESITLENIR.CISIMLER BOSLUKTA UCUYORMUS EFEKTI YARATILIR.SAYGILAR.
  • Fizikte ağırlıksız ortam kavramı vardır, sanal yerçekimsiz ortam ve yerçekimi ivmesi (g)'nin kompanze edildiği şeklinde kavramlar yoktur, ayrıca yerçekimi ivmesi (g)'nin kompanze edilmesi ifadesi de izaha muhtaçtır. Bastığınız yer sizinle aynı hızla düşüyorsa ağırlığınızı hissedemezsiniz, ağırlık izafi bir kavramdır, yerden yüksekliğinize bağlı olarak değişir, normal koşullarda kütleniz değişmez.
  • Ağırlıksız ortam diye bir kavram olmadığından ve bu fiziksel hareket ile yerçekimi ivmesi (g) kompanze edildiğinden bunun adı sanal yerçekimsiz ortam dır.
  • bugun uçağın içinde çekilmiş resimlerini bir gazetede gördüm. A300 de çalışmış biri olarak söyleyebilirimki hiç o kadar dar gövdeli A300 görmedim. Resimde görülen uçak dar gövdeli bir uçak ki keza A300 geniş gövdeli bir uçaktır

Ödüllü araştırmacı Dr. Cenk Aktaş başkanlığındaki ekibe ev sahipliği yapan Airbus 300’de oluşturulan ‘yerçekimsiz’ ortamda, metrenin yüz milyonda biri uzunluğunda nano kablocuk üretmek için deneyler yapılacak. Dr. Cenk Aktaş, “Dünyada ilk olarak, yerçekimsiz ortamda ‘nano kablocuk’ üreteceğiz. Bu deney, bu nedenle önem taşıyor” dedi.

3 günde 90 dalış yapacaklar

Almanya Saarbrücken’deki Yeni Malzemeler Ensitüsü’nün Biyomalzemeler Bölüm Başkanı Dr. Cenk Aktaş öncülüğündeki ekibe, Enstitü’nün yöneticilerinden Prof. Michael Veith de eşlik ediyor. 3 gün sürecek deneyler sırasında uçak, 90 ‘parabolik dalış’ gercekleştirecek. Her paraboluk dalışta, 22 saniyelik süreçte yerçekimi sıfırlanacak. Yerçekimi sıfırlandığında Dr. Aktaş ve ekibi; vakum içerisinde ısıtılan metal altlıklara kendi geliştirdikleri bir molekülü buhar halinde gönderecek. Yerçekiminin tekrar normale dönmesinden önce buhar gönderme işlemi sonlandırılacak. Ekip; gönderilen buharın, ısıtılan metal yüzeylerde ayrışması sonucu nano boyutta kablocuklar oluşturmayı hedefliyor.

20 nanometre’lik kablolar

Asıl amaçları ise 20 nanometre kalınlığında, 8-10 mikrometre uzunluğundaki kablocukların yerçekimi nedeniyle bükülmesini önlemek. Dr. Cenk Aktaş, bükülmeyi önleme çalışmasınının amacını, elektronik devrelerde iki noktayı en kısa yoldan birleştirmek olarak tanımlıyor. Söz konusu kablocukların nano elektrik devrelerde, biyolojik sensörlerde ve implant uygulamalarında (ortopedi ve diş hekimliğinde) kullanılması bekleniyor. Dr. Aktaş, “Ortopedik implantlar, duruma göre dokulu ya da düz olması için bazı işlemlere tabi tutuluyor. Bu yüzeylerin, hücre boyutunda ya da daha küçük nano kablocuklarla kaplandığında hücreler daha hızlı reaksiyon gösteriyor. Nano kablocukların, hücrelerin tutunmasını artıran özelliği var.”

Dr. Aktaş, Almanya’da ‘En başarılı araştırmacı’ ödülüne layık görüldü

TÜRKİYE’de; ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü mezunu olan 32 yaşındaki Dr. Cenk Aktaş, Şubat 2009’dan bu yana Almanya-Saarbrücken’deki Yeni Malzemeler Ensitüsü’nde Biyomalzemeler Bölüm Başkanlığı’nı yürütüyor. 2006-2007 arasında Almanya Kaiserslautern Teknik Üniversitesi’nde Nanobiyoteknoloji araştırmalarına katılan Dr. Cenk Aktaş, 2003’te Christian Albrechts Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışırken Prof. Werner Petersen adına verilen ‘en başarılı araştırmacı’ ödülüne layık görülmüştü.

A300, buluş için havalandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 9 yıl önce
BU TABIRLERDEN ANLATILMAK ISTENEN (g) KUVVETININ SIFIRA ESITLENMESIDIR.NORMAL SARTLARDA 1 OLAN g KUVVETI, HIZLI INEN ASANSOR ETKISINE BENZER BIR HAREKETLE SIFIRA ESITLENIR.CISIMLER BOSLUKTA UCUYORMUS EFEKTI YARATILIR.SAYGILAR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Fizikte ağırlıksız ortam kavramı vardır, sanal yerçekimsiz ortam ve yerçekimi ivmesi (g)'nin kompanze edildiği şeklinde kavramlar yoktur, ayrıca yerçekimi ivmesi (g)'nin kompanze edilmesi ifadesi de izaha muhtaçtır. Bastığınız yer sizinle aynı hızla düşüyorsa ağırlığınızı hissedemezsiniz, ağırlık izafi bir kavramdır, yerden yüksekliğinize bağlı olarak değişir, normal koşullarda kütleniz değişmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ağırlıksız ortam diye bir kavram olmadığından ve bu fiziksel hareket ile yerçekimi ivmesi (g) kompanze edildiğinden bunun adı sanal yerçekimsiz ortam dır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bugun uçağın içinde çekilmiş resimlerini bir gazetede gördüm. A300 de çalışmış biri olarak söyleyebilirimki hiç o kadar dar gövdeli A300 görmedim. Resimde görülen uçak dar gövdeli bir uçak ki keza A300 geniş gövdeli bir uçaktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000