24 Kasım 2009, Salı 10:08:32

“SHYO’DA OKUDUĞUM İÇİN PİŞMANIM!”

Her hafta farklı konu ve konuklarla izleyicisinin karşısına çıkan Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan, bu hafta Kara Kutu programında Sivil Havacılık Yüksek Okulu (SHYO) öğrencilerini ağırladı.
  • erciyes shyo thy teknik a.ş ile my yeknikle yaptığı eğitim protokolünüm aynısı imzaladı. 16.12.2009
  • amerikada bu işlerin 2 3 aylık kursları var .aç oku araştır.5 sene yüksek okul dünyanın hiçbir yerinde yok.belki mozambikte vardır bilmiyorum.maaşlara gelince yeni giren teknisyen lisanslı da olsa thy'de 1800 tl civarında alır.benim de yazmış olduğum gibi lise mezunu sıradan havalimanı polisi de bu maaşı alabiliyor.thy'nin tek artısı ikramiye olması ama o da yakında kaldırılacak(pas yeni girene yok.)
  • uçak teknisyeni olayı fazla büyütülüyor.5 sene okumak çok fazla bu iş için.rizeli olmanız ya da akp'den sağlam bir torpil bulmanız uçak teknisyeni olmak için yeterlidir.meslek lisesinin elektrik makina gibi kıytırık bölümlerini zar zor bitirip şimdi hangarda uçak teknisyeniyim diyen onlarca insan mevcuttur.ingilizce de şart değildir.çünkü yalaka abileri onlara takıldıkları yerde yardımcı olurlar ve onları fazla yormazlar.
  • ulkemızde onlarca fakulte mezunu bos gezmekte sadece sıze ozgu degıl.

Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan’ın hazırlayıp sunduğu Kara Kutu programının bu haftaki konukları Kayseri Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu son sınıf öğrencileri oldu.

Sivil Havacılık Yüksek Okulları’nda okuyan ve mezun olan öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların masaya yatırıldığı programda öğrenciler adeta dert yandı.

“TIP DIŞINDA HER BÖLÜME GİREBİLİYORDUK”

Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu’na giriş yaptıkları dönemde her bölümün 15 kontenjana sahip olduğunu ifade eden öğrenciler, günümüzde bu sayının 30’a yükseldiğini söylediler.

Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Uçak Elektrik-Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi Ertuğrul Karatay, “Okula girerken sahip olduğumuz puanlarla Erciyes Üniversitesi’nde TIP dışında tüm bölümlere giriş yapabiliyorduk. Biz bu işi sevdiğimiz için bu bölümü tercih ettik” dedi.

Karatay, Anadolu, Erciyes ve Kocaeli Üniversiteleri’nin yılda 160 civarında öğrenci mezun ettiğini belirtti.

Okul boyunca 1 yıl hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimi olmak üzere 5 yıl eğitim gördüklerini ifade eden Ertuğrul Karatay, “Avrupa Havacılık Otoritesinin koyduğu kurallar gereği, belli derslerin belli saatlerde verilmesi gerekiyor. Okulumuzda da o yüzden bu süre zarfında eğitim veriliyor” şeklinde konuştu.

Kara Kutu

“UÇAKLA İLK KARŞILATIĞIMDA ŞAŞIRDIM”

Uçakla ilk karşılaştıklarında yaşadığı duyguları da aktaran öğrenciler, o an çok şaşırdıklarını söylediler.

Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Uçak Elektrik-Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi Fatih Delikaya, “Uçakla ilk karşılaştığım anda çok şaşırdım. Ama olayın içine girdikçe, okulda öğrendiklerimizin pratikte ne kadar örtüştüğünü gördüm” dedi.

Yine Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Uçak Elektrik-Elektronik bölümü son sınıf öğrencilerinden Eray Soner de uçak ilk karşılaştığında yaşadığı duyguları “Uçağa ilk girdiğimde “bu uçak nasıl kalkıyor?” dedim. Harikulade bir araç” diyerek anlattı.

“HİÇ BİR VASFIMIZ YOK!”

Okula giriş yaptıkları dönemde modül uygulaması bulunmadığını ancak şimdi mezun olan öğrencilerin modül uygulamasına tabi tutulduğu belirten konuklar, “Biz okula başladığımız dönemde modül uygulaması yoktu. Şimdi mezun olduğumuzda hiçbir vasfımız yok” dediler.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bu durum karşısında suskun kalmayacağını düşündüklerini ifade eden SHYO öğrencileri, mağdur durumda olduklarını söylediler.

“PİŞMANIM!”

Karşı karşıya kaldıkları bu durum karşısında büyük üzüntü yaşadıklarını ifade eden Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Uçak Elektrik-Elektronik bölümü son sınıf öğrencilerinden Eray Soner, “5 yıldır bu bölümde okuyorum. Mezun olduğumuzda hiçbir vasfa sahip olmayacağız. Şuan bu durumda olduğum için ve bu bölüme girdiğim için pişmanım. Okula giriş yaptığımız zaman böyle bir şey söz konusu değildi. O dönemde böyle bir şey olsaydı belki de bu bölümü tercih etmeyebilirdim” dedi.

Ertuğrul Karatay da “Bizim başladığımız dönemde böyle bir uygulama yoktu. Neden bizim elimizde olan hakkı aldılar. Mezun olduktan sonra bir teknisyen lisansımız bile olmayacak. Diğer okullardaki öğrencilerle de bu konu üzerinde çalışmalar yapıyoruz. En kısa zamanda gerekli yerlere başvurularda bulunacağız” şeklinde konuştu.

Kara Kutu programına telefonla bağlanan ve yine SHYO mezunu olan öğrenciler de arkadaşlarını medeni cesaretinden dolayı kutladıklarını belirterek benzer sıkıntılardan mağdur olduklarını söylediler.

Kara Kutu

Öte yandan Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED) Başkanı Tevfik Kırmacı da canlı yayına telefonla bağlanarak mağdur durumdaki öğrencileri desteklediklerini ifade edip önemli şeyler söyledi.

Programın sonunda öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için elinden geleni yapacağını belirten Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı ve UTED Onursal Başkanı Sefa İnan, konularından, işe başladıkları zaman kendilerini üniversite okumayan teknisyenlerden üstün görmeme sözünü de aldı.

İşte Sivil Havacılık Yüksek Okulu öğrencilerinin konuk olduğu o programın tamamı:

1. Bölüm2. Bölüm3. Bölüm4. Bölüm

“SHYO’DA OKUDUĞUM İÇİN PİŞMANIM!”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

Misafir ~ 9 yıl önce
erciyes shyo thy teknik a.ş ile my yeknikle yaptığı eğitim protokolünüm aynısı imzaladı. 16.12.2009

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
amerikada bu işlerin 2 3 aylık kursları var .aç oku araştır.5 sene yüksek okul dünyanın hiçbir yerinde yok.belki mozambikte vardır bilmiyorum.maaşlara gelince yeni giren teknisyen lisanslı da olsa thy'de 1800 tl civarında alır.benim de yazmış olduğum gibi lise mezunu sıradan havalimanı polisi de bu maaşı alabiliyor.thy'nin tek artısı ikramiye olması ama o da yakında kaldırılacak(pas yeni girene yok.)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
uçak teknisyeni olayı fazla büyütülüyor.5 sene okumak çok fazla bu iş için.rizeli olmanız ya da akp'den sağlam bir torpil bulmanız uçak teknisyeni olmak için yeterlidir.meslek lisesinin elektrik makina gibi kıytırık bölümlerini zar zor bitirip şimdi hangarda uçak teknisyeniyim diyen onlarca insan mevcuttur.ingilizce de şart değildir.çünkü yalaka abileri onlara takıldıkları yerde yardımcı olurlar ve onları fazla yormazlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ulkemızde onlarca fakulte mezunu bos gezmekte sadece sıze ozgu degıl.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000