14 Ekim 2011, Cuma 17:40:30

8 DAKİKA KÖR UÇUŞ!

Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Eleftherios Venizelos Havaalanı'nın kontrol kulesindeki radarlarda arıza meydana gelmesi üzerine, o anda havada bulunan uçakların 8 dakika süreyle "kör uçuş" yaptığı bildirildi...
  • Sadece elektrik kesintisinden, böyle bir durumun olacağını sanmıyorum, grevin ve iş yavaşlatma eyleminin bir parçası olsa gerek. Yunanistan bu işi çok uzatıyor ve hafife alıyor. Haftalardır Yunan hava sahası yüzünden havacılara sıkıntılar yaşatan Yunanistan ancak üzücü bir olay yaşanınca mı, bu davranışları havacılığın kaldıramayacağını anlayacak?
  • Uçuş kontrol kulesinde radar yoktur, radarlar yaklaşma yada saha kontrolde vardır. Ayrıca sistem gittiği zaman trafik manuel bir şekilde idare edilir. Tabiki bu zor bir süreçtir ama kontrolörler bunun eğitimini alırlar. Yani uçaklar kör uçuş yapmazlar. Ayrıca Eurocontrol ve komşu sektörlere radarların gittiği bilgisi verilerek trafik sayısı mümkün olduğunca azaltılır.
Yunan medyası, Perşembe günü saat 01:08'de Atina Bölgesi Kontrol Merkezi'nin elektrik sisteminde meydana gelen bir arızanın Eleftherios Venizelos Havaalanı'nın kontrol kulesindeki radar sistemlerini bozduğunu duyurdu.
 
Kontrol kulesindeki radarların kararmasıyla Atina FIR hattı içinde bulunan 150 uçağın izlerinin bir anda ekranlardan silindiği ve uçakların 8 dakika süreyle "kör uçuş" yaptıkları belirtilen haberlerde, olayın Eurocontrol'e bildirilmesi üzerine, kurum tarafından, uçaklara Eleftherios Venizelos'a yaklaşmamaları uyarısı yapıldığı ifade edildi.
 
Haberlerde, radarların devre dışı kaldığı süre içinde kontrolörlerin uçakları sabit telefonlarla yönlendirdiği, yüzlerce uçağın iniş kalkışlarında büyük gecikmeler yaşandığı kaydedildi.
 
Yunanistan Ulaştırma Bakanı Yannis Ragusis'in, arızanın nedeninin ve yedek jeneratörlerin niçin çalışmadığının belirlenmesi için idari soruşturma başlattığı belirtildi. (Hürriyet)
8 DAKİKA KÖR UÇUŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Sadece elektrik kesintisinden, böyle bir durumun olacağını sanmıyorum, grevin ve iş yavaşlatma eyleminin bir parçası olsa gerek. Yunanistan bu işi çok uzatıyor ve hafife alıyor. Haftalardır Yunan hava sahası yüzünden havacılara sıkıntılar yaşatan Yunanistan ancak üzücü bir olay yaşanınca mı, bu davranışları havacılığın kaldıramayacağını anlayacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Uçuş kontrol kulesinde radar yoktur, radarlar yaklaşma yada saha kontrolde vardır. Ayrıca sistem gittiği zaman trafik manuel bir şekilde idare edilir. Tabiki bu zor bir süreçtir ama kontrolörler bunun eğitimini alırlar. Yani uçaklar kör uçuş yapmazlar. Ayrıca Eurocontrol ve komşu sektörlere radarların gittiği bilgisi verilerek trafik sayısı mümkün olduğunca azaltılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000