19 Ekim 2011, Çarşamba 07:29:16

5 YIL GECİKMEYLE TESLİM EDİLİYOR

Türkiye’nin 2007’den beri beklediği Havadan Erken İhbar uyarı uçağı Awacs, 5 yıldan fazla bir gecikmeyle 2012 Aralık’ında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.
  • standart bir 737 ye göre, uçakbaşına 300 milyon dolar'dan fazla ne ekipmanı var acaba bu uçakların içinde?? mutlaka ki birçok özel donanım vardır fakat, uçak başına 300 milyon dolardan fazla tutması bana pek normal gelmiyor maalesef...
  • almayın şunların uçaklarını ya...
Türkiye’nin Boeing’le 2002’de imzaladığı 1.6 milyar dolara 4 uçak projesinde ilk teslimatın tarihi belli oldu.

Barış Kartalı projesi de denilen çalışma kapsamında üretilen ilk uçak Konya’da uçuş testlerinden geçiyor. Uçak Aralık 2012’de Hava Kuvvetlerine teslim edilecek. Bu gelişmeyle uçağın Hava Kuvvetleri’ne daha erken ancak şartlı kabulle formülü devre dışı kaldı.

Gecikme cezası ve ek masraflar

Uçakları Türkiye’ye vaktinde teslim edemeyen Boeing ile Türkiye arasında ceza, masraf ve ödemeler dengesi krizi yaşanıyor. Türkiye gecikme devam ettikçe kestiği cezanın bedelini arttırıyor, Boeing de uçağa ihale bittikten sonra eklenen sistemlerin faturasını gösteriyor. Her iki taraf da yaşanan sıkıntının teslimata yansımamasını tercih ediyor. Uçakların benzerlerini Türkiye’den Avustralya ve Güney Kore de sipariş verdi. Avustralya’nın uçağı teslim edilirken durum erken sipariş ile açıklandı. Güney Kore ise Türkiye’den sonra sipariş verdi ancak o da uçağı teslim alıyor.

Havadan ikmalle 24 saat görev

Dünyanın en çok satan yolcu uçağı Boeing 737 üzerinde geliştirilen Barış Kartalı uçağı tepesinde Northrop Grumman imalatı özel bir radar taşıyor. Radar, 350 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin cismi tespit ve takip edebiliyor. Çok alçaktan, çok düşük süratle uçan insansız hava araçları bile tespit ediliyor. Uçak, elektronik karıştırma ve şaşırtma da yapıyor. Havadan yakıt ikmali yapılırsa 24 saat görevde kalabiliyor.

(Hürriyet)
5 YIL GECİKMEYLE TESLİM EDİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
standart bir 737 ye göre, uçakbaşına 300 milyon dolar'dan fazla ne ekipmanı var acaba bu uçakların içinde?? mutlaka ki birçok özel donanım vardır fakat, uçak başına 300 milyon dolardan fazla tutması bana pek normal gelmiyor maalesef...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
almayın şunların uçaklarını ya...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000