14 Haziran 2018, Perşembe 09:30:52

45 gündür maaş alamayan personel kazan kaldırdı!

Ercan Havalimanı’nda hizmet veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları 45 gündür maaş almadıkları gerekçesi ve şirketin statüsünün yükseltilmesi talebiyle meclis önünde eylem yaptı.
  • Bir türlü adam olamadınız be kardeşim. Kontuarlarda üniforma bile giymiyordunuz. Torpilli olmanız sizinle beraber şirketide kapattı. Birde başınızda fikret gibi siyasi bir zavallı vardı. Olacağı buydu. Bir zamanlar bütün uçaklara siz bakardınız. Havaş gitti battınız
  • Bu şirketin en büyük kaybı havaşın gitmesi oldu. Havaşı beğenmeyen ben daha iyi yaparım diyenlerin başında denktaş vardı. Hadi yap bakalım. Bütün adamlarını doldurdun beygir güdemeyen adama genel müdürlük verdin. Elindeki müşteriyi kaçırdın. Şimdi nasıl maaş öderiz. Beyinsizler ordusu ne olacak
  • KKTC'de havalimanına yolcu getirip götüren KIBHAS dan birazcık bahsetmek istiyorum. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren bu firmanın araçlarını kontrol eden bir yetkili veya yetkililer varmıdır? Araçlara KKTC millet vekillerini bindirip bir gün Girne'ye götürmek lazım. Bence araçlar dökülüyor. İlgili bir kişi okur da gerekli tedbir alınır ümidiyle Yavru Vatana selamlar.
  • Cas şirketinden hizmet alan bütün şirketler şikayetçi. Naptınız bu uçaklara anlamadım

Ercan Havalimanı’nda hizmet veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları 45 gündür maaş almadıkları gerekçesi ve şirketin statüsünün yükseltilmesi talebiyle meclis önünde eylem yaptı.

Eylem sürerken, çalışanları temsilen bir grup Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ile görüşerek sorunlarını aktardı.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, CAS çalışanlarının devlete değil de özel bir şirkete aitmiş gibi bir davranış sergilendiğini belirterek hükümetin çalışanların mağduriyetini bayramdan önce gidermesi ve sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin laf yerine icraat yapmasını bekliyoruz diyen Töre CAS çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmemesi halinde tepkilerinin artacağını belirtti.

Görüşmede hazır bulunan Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Dursun Oğuz da şirkette yaşanan sorunlarda çalışanın suçu olmadığını Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının yaşanan sorunlara çözüm üretmesi gerektiğine dikkati çekti.

Sorunun toplumsal bir yaraya dönüşebileceği uyarısında da bulunan Oğuz iktidarların sadec ce koltukta oturmak için değil sorun çözmekle görevli olduğunu vurguladı.

UBP Gazimağusa Milletvekili Resmiye Canaltay da Kıbrıs Türk Hava Yolları'na yapılanın şimdi CAS’a yapılmak istendiğini savunarak çalışanların kullanıldığını iddia etti.

Canaltay şirketin sürdürülebilir olması için çalışma yapılması gerektiğine de vurgu yaptı.

Şirket çalışanları da zor koşullar altında her türlü hizmeti en iyi şekilde vermeye çalıştıklarını belirterek havayolu şirketlerinin kendilerinin verdiği hizmetten memnun olduğunu söylediler.

Kendilerinden kaynaklı olmayan bir sebepten dolayı mağdur olduklarını belirten çalışanlar artık insan gibi yaşamak istediklerini ifade ettiler.

Eylem yapan CAS çalışanlarından bir başka grup ise aynı dakikalarda Meclis Başkanı Teberrükken Uluçay ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile görüştü.

Görüşmenin ardından BRT’ye açıklama yapan Maliye Bakanı Denktaş, şirkette hiçbir önlem alınmadığı ve gereksiz harcamalar yapılması nedeniyle sıkıntıların ortaya çıktığını söyledi.

Denktaş ‘10 Temmuz’a kadar devam eden Atlasglobal havayolu şirketi ile olan anlaşmayı idare siyasi baskı kurmak düşüncesiyle ve art niyetle yazı yazarak dün itibariyle durdurdu dolayısıyla şu anda iki havayolu şirketi kaldı. Onlar da  25 haziran’da son bulur. Çalışanların suçu olmadığını ben de biliyorum. Nisan ayından itibaren madem ki uçak sayısında düşüş vardı, idarenin personel azaltmasına gitmesi gerekirdi’ diye konuştu.

Tüm bunların soruşturma altına alınacağını belirten Denktaş, CAS’ın savcılıktan da alınan görüşe göre devlete ait değil özel bir şirket olduğunu söyledi.

Çalışanlarının bayrama parasız girmemeleri için, Mayıs ayı maaşlarının ödenmesi için girişimde bulunduklarını açıkladı.

45 gündür maaş alamayan personel kazan kaldırdı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Adam ~ 2 ay önce
Bir türlü adam olamadınız be kardeşim. Kontuarlarda üniforma bile giymiyordunuz. Torpilli olmanız sizinle beraber şirketide kapattı. Birde başınızda fikret gibi siyasi bir zavallı vardı. Olacağı buydu. Bir zamanlar bütün uçaklara siz bakardınız. Havaş gitti battınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Direktör ~ 2 ay önce
Bu şirketin en büyük kaybı havaşın gitmesi oldu. Havaşı beğenmeyen ben daha iyi yaparım diyenlerin başında denktaş vardı. Hadi yap bakalım. Bütün adamlarını doldurdun beygir güdemeyen adama genel müdürlük verdin. Elindeki müşteriyi kaçırdın. Şimdi nasıl maaş öderiz. Beyinsizler ordusu ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayhan ~ 2 ay önce
KKTC'de havalimanına yolcu getirip götüren KIBHAS dan birazcık bahsetmek istiyorum. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren bu firmanın araçlarını kontrol eden bir yetkili veya yetkililer varmıdır? Araçlara KKTC millet vekillerini bindirip bir gün Girne'ye götürmek lazım. Bence araçlar dökülüyor. İlgili bir kişi okur da gerekli tedbir alınır ümidiyle Yavru Vatana selamlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şikayet ~ 2 ay önce
Cas şirketinden hizmet alan bütün şirketler şikayetçi. Naptınız bu uçaklara anlamadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000