23 Eylül 2015, Çarşamba 15:18:11

3'üncü havalimanının en büyük rakibi olacak

Uluslararası hava taşımacılığı pastasından aldıkları payı artırmak isteyen 6 büyük havalimanı, yeni yatırımlarla daha fazla rekabete hazırlanıyor.
  • Türkiyede yeni stadlar, barajlar, hizli tren, parklar, gökdelenler, otoparklar kara yollar ... hepside mutlaka imkan varsa yapilmali sonucta üc bes kisi istemiyor diye boyle bir Megaproje hic bir zaman durdurulmamali. Avrupalilar cok kisaniyor ve bu projeler biterse ve devletin parasi( bitmis )olsa bile yapilanlar kaybolmayacak ve her zaman Turkiye topraklarinda kalacak bir yapidir. Begenmiyoruz istemiyoruz diyeceginize gurur duyun ve seyredin. Turkiyenin ekonomisi de degeride kesinkikle artacktir. Bence RTE ve ekibi olmasa böyle projeler kimsenin aklina da gelmezdi. Emekleri gecen herkez sag olsun. THY ama artik buyük ucaklar siparis etmeli Boeing 747-8, A380 veya Dreamliner, büyük düsünüyorsaniz kücük ucaklardan ekonomikde olsalar vazgecin ve THY nin ve T.C. nin büyüklügünü gösterin. 350 Destinasyon olacaksa bu tip Ucaklar kesinlikle olmali!
  • Butun Kose yazar arkadaslarima. Sevgi ve selamlarimi sunuyorum. Cok tesekur ederim. Yazdiklarimi yayinlamissiniz .
  • Iyi bayramlar diyen yorumcu. Cok dogru soyluyor fevzi cakmak kazim karabekir ve ismet pasa bu uckisi Turkiyenin kaderini. Cizmistir .

Yeni yatırımlarla en yüksek yolcu kapasitesi 200 milyon ile Dubai World Central - Al Maktoum Uluslararası Havalimanı'nda olacak, bunu 150 milyon yolcu kapasitesiyle İstanbul'da inşa edilecek yeni havalimanı izleyecek.

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliğinin (IATA) yıllık raporuna göre, havacılık sektöründe geçen yıl 3 milyar 300 milyon yolcu ve 50 milyon metrik ton kargo taşındı.

Sivil havacılığın ağırlık merkezi ise son yıllarda yapılan yatırım ve başlayan projelerle Orta Doğu'ya kaymaya başladı. Emirates, Etihad, Qatar ve Türk Hava Yolları gibi hızlı büyüyen ve iddialı stratejilere sahip havayolu şirketleri, bölgeyi küresel havacılık sektöründe ön planda tutuyor.

Havalimanlarında yapılan yeni yatırımlarla da pastadan alınan payın artırılması hedefleniyor. Buna göre, yeni yatırımlarla en yüksek yolcu kapasitesi 200 milyon ile Dubai World Central - Al Maktoum Uluslararası Havalimanı'nda olacak, bunu 150 milyon yolcu kapasitesiyle İstanbul'da inşa edilecek yeni havalimanı izleyecek.

Yolcu kapasitesi "Pekin Daxing Havalimanı"nda 130 milyona, "Mexico Havalimanı" ile "Singapur Changi Havalimanı"nda 120'şer milyona, "Hong Kong Havalimanı"nda 100 milyona yükseltilecek.

"Yeni İstanbul Havalimanı"nın, Dubai World Central - Al Maktoum Havalimanıyla rekabet etmesi bekleniyor. Resmi rakamlara göre 2013-2014 arasında hizmet verilen yolcu sayısı Dubai'de yüzde 6'lık artış gösterirken, İstanbul'da bu oran yüzde 11 seviyesinde gerçekleşti.

İstanbul'daki yeni havalimanından 350'den fazla destinasyona uçuş yapılacak. Uzmanlara göre, bu geniş uçuş ağı yeni havalimanını dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek.

Havacılık, uzay ve savunma sanayinde danışmanlık hizmeti veren İngiltere merkezli PMI Media Küresel Havacılık Uzmanı Philip Butterworth-Hayes,  İstanbul'un yeni havalimanının uluslararası hava taşımacılığında bölgenin merkezi olabilmesi için Dubai World Central - Al Maktoum Uluslararası Havalimanı ile rekabet etmek zorunda kalacağını söyledi.

Butterworth-Hayes, yerel pazardan çok, küresel pazara hizmet vererek iş yapmak isteyen bir merkez havalimanı projesinin risk içeren bir yatırım olduğunu belirtti.

Tüm dünyada hava taşımacılığınn önümüzde yıllarda artacağını anlatan Butterworth-Hayes "Önümüzdeki 20 yıl içinde havayoluyla taşınan yolcu sayısı dünyanın pek çok yerinde iki katına çıkacak.

Uzun vadeli havacılık trendleri, kısa mesafeli Ortadoğu ve Avrupa uçuş noktalarına hizmet vermek için ideal bir konumda olan Türkiye'de böyle bir havalimanına ihtiyaç olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"İstanbul havalimanı iyi finanse edilmiş"

İstanbul'un rakibi olan Dubai ve benzeri şehirlerin de uluslararası hava taşımacılığı pastasından büyük pay almaya yönelik yatırımları olduğunu dile getiren Butterworth-Hayes, "Dubai'nin Al Maktoum International Havalimanı ve İstanbul'un yeni havalimanı, sivil havacılığın bölgedeki merkezi olmak için yarışacak. İstanbul'daki havalimanı, başarılı olmak için süresi 20 yıla yaklaşan gelişim planlarıyla iyi finanse edilmiş ve hızlı büyüyen yerel müşteri portföyüne sahip" dedi.

3'üncü havalimanının en büyük rakibi olacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

Mutlaka yapilmali!!! ~ 3 yıl önce
Türkiyede yeni stadlar, barajlar, hizli tren, parklar, gökdelenler, otoparklar kara yollar ... hepside mutlaka imkan varsa yapilmali sonucta üc bes kisi istemiyor diye boyle bir Megaproje hic bir zaman durdurulmamali. Avrupalilar cok kisaniyor ve bu projeler biterse ve devletin parasi( bitmis )olsa bile yapilanlar kaybolmayacak ve her zaman Turkiye topraklarinda kalacak bir yapidir. Begenmiyoruz istemiyoruz diyeceginize gurur duyun ve seyredin. Turkiyenin ekonomisi de degeride kesinkikle artacktir. Bence RTE ve ekibi olmasa böyle projeler kimsenin aklina da gelmezdi. Emekleri gecen herkez sag olsun. THY ama artik buyük ucaklar siparis etmeli Boeing 747-8, A380 veya Dreamliner, büyük düsünüyorsaniz kücük ucaklardan ekonomikde olsalar vazgecin ve THY nin ve T.C. nin büyüklügünü gösterin. 350 Destinasyon olacaksa bu tip Ucaklar kesinlikle olmali!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hanolulu ~ 3 yıl önce
Butun Kose yazar arkadaslarima. Sevgi ve selamlarimi sunuyorum. Cok tesekur ederim. Yazdiklarimi yayinlamissiniz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Honolulu. Dan. Selamlar. Sayin kose yazarlari hepiniz benim kader arkadasimsiniz benim devrede ise basladiniz. Ben 26 Sinda Yesil koyle ilgili bir. Yazi yazdim neden. Yayinlamadiniz ? Bir sakincami var. yazdiklarim Gercek disimii ? ~ 3 yıl önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hanolulu ~ 3 yıl önce
Iyi bayramlar diyen yorumcu. Cok dogru soyluyor fevzi cakmak kazim karabekir ve ismet pasa bu uckisi Turkiyenin kaderini. Cizmistir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000