12 Ekim 2017, Perşembe 13:13:42

30 yıl sonra THY pilotu olarak geri döndü

15 yaşında ABD’ye giden Hristo Arcan, yıllarca özel pilotluk ve eğitmenlik yaptı. THY’nin yabancı pilotlara kapılarını açmasıyla dönen Arcan “Çok mutluyum” dedi
  • Bu adamin CRM i bozuk, kesin yine ogretmen yaparlar 777de
  • DLR? Arkadaslar bu alinan yabanci pilotlar DLR testine girmiyorlar dimi?
  • Hristo onurun varsa adamsan , istifa et yoksa atılacaksın zaten, sana cobstantinapolisi göstereceğiz.
  • 2 sene önce 320 den üst tipe gecerken simulatörde fail olmamış mıydı bu kaptanımız? 320 de öğretmenken herkesi fail etmeye calışıp haklarını yediği için wide body ye gecincede onu fail etmişlerdi diye hatırlıyorum. Seveni illaki vardır ama sevmeyeninin çok olduğunu biliyorum.

15 yaşında ABD’ye giden Hristo Arcan, yıllarca özel pilotluk ve eğitmenlik yaptı. THY’nin yabancı pilotlara kapılarını açmasıyla dönen Arcan “Çok mutluyum” dedi

Eğitim için 15 yaşında ayrıldığı İstanbul'a 30 yıl sonra Türk Hava Yolları'nda (THY) pilot olarak görev yapmak üzere geri dönen 49 yaşındaki Hristo Arcan, "İstanbul'a gönülden bağlıyım" diyor.

YUNANİSTAN'DA 12 YIL GÖREV YAPTI

Arcan THY'de görev yapan binlerce pilottan biri. Beyoğlu'nda ikamet eden İstanbullu bir Rum ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Arcan, küçük yaşlardan beri hayalini kurduğu pilotluk mesleği için 15 yaşında ABD'ye gitti. Pilotluk eğitimi aldığı ABD'de meslek hayatına atılan Arcan, burada 10 yıl boyunca eğitmenlik ve özel pilotluk yaptı. Ardından da Yunanistan'daki Aegean Havayolları'na katılmak üzere Atina'ya taşındı. 12 yıl Yunanistan'da görev yapan Arcan, 2010'da THY'nin kokpitin kapılarını yabancı pilotlara açmasıyla birlikte 30 yıl sonra yeniden İstanbul'da yaşamaya başladı. Şirketin aylık kurum içi dergisi Empathy'ye konuşan Arcan, askerlik görevini de tamamladığını belirterek "Türkiye'ye dönmek inanılmaz bir duygu benim için. Bu güzel kente ve çocukluk anılarıma kavuştum. Arada gidip gelsem de 30 sene sonra geri döndüğümde neredeyse her şeyin değiştiğini gördüm" şeklinde konuştu. (Sabah)

30 yıl sonra THY pilotu olarak geri döndü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

Phantom ~ 8 ay önce
Bu adamin CRM i bozuk, kesin yine ogretmen yaparlar 777de

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 8 ay önce
DLR? Arkadaslar bu alinan yabanci pilotlar DLR testine girmiyorlar dimi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dlr ~ 8 ay önce
Yok abi tertemiz onlara. Hic ingilizce dlr falan yok. Sadece icao level 4 ve lisans veeeeeee yabancı pasaport tabiiiii:):):):):)
Niye Girsin ~ 8 ay önce
yabancı hayranı değilim ancak kusura bakma da onlar cessna'dan gelmiyorlar hepsinin mtow 20 ton üstü uçaklarda (atr, embraer vs.) en az 1000-1500 saat uçuş tecrübesi var dlr sadece cadet ve tecrübesiz fo'lar için yapılıyor yap sen de o kadar saat sen de muaf ol bu kadar basit
hırrrrrrr ~ 8 ay önce
Hristo onurun varsa adamsan , istifa et yoksa atılacaksın zaten, sana cobstantinapolisi göstereceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir dost ~ 8 ay önce
2 sene önce 320 den üst tipe gecerken simulatörde fail olmamış mıydı bu kaptanımız? 320 de öğretmenken herkesi fail etmeye calışıp haklarını yediği için wide body ye gecincede onu fail etmişlerdi diye hatırlıyorum. Seveni illaki vardır ama sevmeyeninin çok olduğunu biliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok artık ~ 8 ay önce
Benim simülatörüme geldi. Nazik, kibar biri.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000