12 Şubat 2012, Pazar 19:20:43

"3. HAVALİMANININ YERİ ARTIK BELLİ"

Binali Yıldırım, ''Hava taşımacılığı aslında ülkenin ekonomisidir'' dedi...
  • 41-13-50 , 28-24-15 ....... 41-15-00 , 28-25-00 akalan güneyi , kabakça doğusu
  • tabii bakan büyük adam. 3 dönemdir bakan. iyice de zenginleştiler parti ve yandaşları olarak. sayın bakan istanbula yapılacak 3. havalimanın yerini açıklamıyor. demek ki alamadıkları bazı araziler kalmış. onları da tamamlayınca kamuoyuyla paylaşırlar. hayaldi, gerçek oldu.
  • Binali bey kendi ağzınızdan tespit edince açıklayacağız dediniz birkaç gün önce şimdi ne diyorsunuz? Sizdemi diğerleri gibi çıktınız? hayal kırıklığına uğradım.
  • KANAL İSTANBUL'DAN ARTAN TOPRAKLAR BOŞA GİTMEYECEK . . . ;)
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk hava yolu taşımacılığında çok ciddi büyüme yaşandığını, büyümenin bu yıl da devam ettiğini belirtirken, 'Hava taşımacılığı aslında ülkenin ekonomisi... Kriz var mı, yok mu, onun habercisidir. O bakımdan Türkiye'de de hava taşımacılığı artmaya devam ettiğine göre, kriz falcılarının işi pek iyi gitmeyecek gibi gözüküyor' dedi. 
 
Atatürk Havalimanı trafik açısından Avrupa'daki birçok havalimanını geçmiş durumda. İstanbul'a 3'üncü havaalanı için yer belirleme çalışmaları var mı? Geçici çözüm olarak Atatürk Havalimanına ilave pist yapılması gündemde mi?
 
-Mevcut havalimanına yeni bir pist yapılması etüt çalışmalarını yaptık. Bununla ilgili bir kanaat oluştu. Diğer yandan yeni pist yapıyor olsak bile 3'üncü bir havaalanı ihtiyacı ortadan kalkmıyor. Havacılıkta gelişmeleri dikkate alırsak, sadece İstanbul'da 2023 yılında 150 milyon civarında yolcuya erişeceğiz. Dolayısıyla mevcut havaalanlarıyla bu yolcuyu sevk ve idare etmek mümkün değil. O bakımdan İstanbul'a 3'üncü havaalanı mutlaka gerekiyor. Bunun için de çalışmalarımız önemli bir noktaya geldi. Yerimizi de belirledik. Ama şimdilik izninizle açıklamıyoruz.
 
Türkiye havayolu taşımacılığı artan grafiğini sürdürüyor mu? Bu yıl için hedefleriniz nelerdir? Bir de hava şartları nedeniyle iptaller yaşanabiliyor, sıkıntılar yaşanabiliyor, iptallerle ilgili ciddi bir maliyet çıkıyor mu?
 
-Sivil havacılıkta sadece geçen yıl değil, 9 yıl boyunca çok ciddi büyüme yaşandı. Doğrusu Türkiye bu alanda dünyanın bütün ülkelerini sollayarak rekordan rekora koştu. 9 yıllık gelişime göz attığımızda rakamlar çarpıcı. İç-dış hat, tamamında 33 milyon bir yolcu taşıması varken, şu anda 118 milyona ulaşmış bulunuyoruz. Büyüme 2012'de de devam ediyor Allah'a şükür. Hava taşımacılığı aslında ülkenin ekonomisi, kriz var mı, yok mu, onun habercisidir. O bakımdan Türkiye'de de hava taşımacılığı artmaya devam ettiğine göre kriz falcılarının işi pek iyi gitmeyecek gibi gözüküyor.
 
Hava taşımacılığında 2011'de ortalama yüzde 14,4 büyüme sağladık. Uçak trafiği sayısı yıllık 1 milyon 331 bin 835 olarak gerçekleşti. Yükte de önemli artışlar yaşandı. Hava aracımızın toplam sayısı 1.080'e ulaştı. Sadece özel jet sayısı 120'yi buldu. Kısacası havacılığın her alanında büyüme yaşandı. Hatta 2012 için de bu büyüme devam ediyor. Kış aylarında zaman zaman aksaklıklar yaşandı, ama çok az. Avrupa'ya göre çok daha sınırlı bir iptal ve gecikme yaşandı. Bunda ki sebep şu; Avrupa'da genellikle belirli bir sıcaklığın altına düşüldüğü zaman, eksi 2 derecede operasyon durduruluyor. Bizde öyle bir şey yok, şartlar müsaitse kontroller yapılıyor ve emniyet tedbirleri alınmak suretiyle mümkün mertebe seferler iptal edilmeden, gecikmeli de olsa yapmayı tercih ediyoruz. Bizdeki amaç şu; fedakarlığı biz yapalım, ama ne olursa olsun vatandaşı gideceği yere bir önce ulaştıralım. Şüphesiz her iptalin ciddi faturası var. Sadece işletmeciye faturası yok, ülke ekonomisine faturası var.
 
Diyarbakır'da sivil havalanı yapımına ne zaman başlanacak? Bunun maliyeti ne kadar olacak?
 
-Başladı, şu anda sivil terminal ve tesislerin yapımı için ihale yapıldı. Ön yeterlilik belirlemesi yapılıyor. Firmalar tekliflerini verdiler, değerlendirme yapılıyor. Zannediyorum 2 ay içerisinde de mali teklifleri alınacak. Havaalanına mevcut terminalin olduğu yerden değil, tam karşıdan yeni modern tesisler, apronuyla, terminaliyle, park alanıyla, yollarıyla ve diğer sosyal donatı alanlarıyla çok güzel bir tesis yapılmış olacak. Bütçesini şu anda hatırlamıyorum, ama 400-500 milyon lira civarında bir bedel olacak. (Gazetevatan)
"3. HAVALİMANININ YERİ ARTIK BELLİ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 6 yıl önce
41-13-50 , 28-24-15 ....... 41-15-00 , 28-25-00 akalan güneyi , kabakça doğusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
tabii bakan büyük adam. 3 dönemdir bakan. iyice de zenginleştiler parti ve yandaşları olarak. sayın bakan istanbula yapılacak 3. havalimanın yerini açıklamıyor. demek ki alamadıkları bazı araziler kalmış. onları da tamamlayınca kamuoyuyla paylaşırlar. hayaldi, gerçek oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Binali bey kendi ağzınızdan tespit edince açıklayacağız dediniz birkaç gün önce şimdi ne diyorsunuz? Sizdemi diğerleri gibi çıktınız? hayal kırıklığına uğradım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
KANAL İSTANBUL'DAN ARTAN TOPRAKLAR BOŞA GİTMEYECEK . . . ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000