28 Mayıs 2014, Çarşamba 09:14:48

3. HAVALİMANINDA GERİ SAYIM BAŞLADI

İstanbul’a 3. havalimanı için engeller aşıldı, 17 Haziran’da temel atılacak. Şu an İstanbul Grand Airport olarak anılan havalimanının ismini Başbakan açıklayacak
  • Bu mubarek Yurdu bize kazandiran Kahraman Alparslan. Hin. Ismi olsun veya. Ismet inunu. Ismini koysunlar. Saygilarimla
  • Yorumlara baktımda padişahlara küfür edip onları aşşağılayanlar var. Sadece hatırlatmak istiyorum. Eğer o aşşağıladığınız padişahlar olmasa bu tartışmaları yapıyor olamayacaktınız çünkü bu şehrin adı hala KONSTANTİNOPOLİS olacaktı. Müslüman olduğunu söyleyenler için. Şüphe yok ki, Allah adaleti ve iyilik yapmayı, yakınlara karşı cömert olmayı emredip, çirkin olan kötü görünen şeylerle, haksızlığı ve taşkınlığı yasaklıyor ve size böylece düşünesiniz diye öğüt veriyor. (Nahl 90.) Müslüman olmayanlar için. Lütfen biraz adil olun, iyi olursanız, doğruları inkar etmezseni akşam rahat huzurlu bir uyku uyursunuz. Huzurlu uykuda sizi mutlu eder.
  • havalimanının adı belli neyin tartişmasını yapıyorsunuz okumadan araştırmadan ahkam kesmek te üstünüze yok havalimanının adı ( IGA ) istanbul graund airport
  • Işlev önemli işlev! Havaalanının adına göre seferler düzenlenmeyecek. Biraz geniş düşünmeye davet ediyorum arkadaşlar...

İstanbul’a 3. havalimanı için engeller aşıldı, 17 Haziran’da temel atılacak. Şu an İstanbul Grand Airport olarak anılan havalimanının ismini Başbakan açıklayacak

3. havalimanının Soma faciası nedeniyle ertelenen temel atma töreni 17 Haziran’da yapılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ismini açıklayacağı havalimanı için çevre düzeni planı ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu gibi bütün engeller aşıldı. Havalimanının çevre üzerindeki etkisi ise hâlâ tartışılıyor.

Şu anda İstanbul Grand Airport (Büyük Havalimanı) olarak anılan havalimanı için önce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik spor Bayramı’nda temel atılması planlanmış, alternatif olarak da 29 Mayıs’ta İstanbul’un Fethi tarih olarak hedeflenmişti.
Ancak Soma’daki yas nedeniyle törenden vazgeçildi. Edinilen bilgiye göre, 17 Haziran’da 3. havalimanı için temel atma töreni yapılacak.

100 bin kişiye iş imkânı sağlayacak olan havalimanında hedef 150 milyon yolcu. Terkos gölüne yakın Arnavutköy - Göktürk - Çatalca kavşağında Akpınar ve Yeniköy köyleri arasındaki alanda yapılacak olan 3. havalimanının ihalesini Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortak girişim grubu 22 milyar 152 milyon euro teklif ile kazanmıştı.

2016’da ilk etap tamam

Havalimanında büyük uçakların iniş kalkışları için 3.5 - 4 kilometre uzunluğunda Karadeniz’e paralel 4 pist ve dik uzanan 2 pist olmak üzere 6 pist yer alacak. Bu pistler sayesinde en büyük yolcu uçakları Airbus A380 ve Boeing 747-800 iniş yapabilecek.
Toplam maliyeti 10 milyar 247 milyon euro olacak havalimanının inşaatı 3 etap olacak. İnşaatın ilk etabı Ekim 2016’da tamamlanacak. 3. havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile entegre olacak, Yüksek Hızlı Tren havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak.

‘Zeminde dolgunun sakıncası yok’

3. havalimanı için hazırlanan ÇED raporu için verilen yürütmeyi durdurma kararının iptaliyle inşaat için eksik kalmadı.
İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkan Nevzat Ersan, havalimanı için master plan üzerine yapılan 1/100 binlik çevre planının  hazır olduğunu söyledi. Havalimanı arazisine dolgu yapılmasının mümkün olacağını ifade eden Ersan, “Bazı yerlerde dolgu yapılabilir, sakıncası yok. İnşaat yapılan her yerde olabilir. Ancak zemin etüdleri yapıldıktan sonra ne tür bir dolgu malzemesiyle nasıl bir dolgu yapılacağına karar verilmeli” dedi.  

Doğal hayatla ilgili endişe

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce geçtiğimiz günlerde bir soru önergesine verdiği yanıtta, 3. havalimanı projesi nedeniyle kesilen ve kesilecek ağaç sayılarının henüz bilinmediğini belirterek, kesilecek her ağacın yerine 5 katı ağaç dikimi yapılacağını söyledi.

Mevlana adı geçiyor

Henüz adı belli olmayan İstanbul ‘Grand Airport’ için Türkiye tarihinin önemli pilotu Vecihi Hürkuş’un ya da Mevlana’nın adı da geçiyor. Yeni ismi Başbakan Erdoğan açıklayacak. (Milliyet)

3. HAVALİMANINDA GERİ SAYIM BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu mubarek Yurdu bize kazandiran Kahraman Alparslan. Hin. Ismi olsun veya. Ismet inunu. Ismini koysunlar. Saygilarimla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
29 Mayıs ~ 4 yıl önce
Yorumlara baktımda padişahlara küfür edip onları aşşağılayanlar var. Sadece hatırlatmak istiyorum. Eğer o aşşağıladığınız padişahlar olmasa bu tartışmaları yapıyor olamayacaktınız çünkü bu şehrin adı hala KONSTANTİNOPOLİS olacaktı. Müslüman olduğunu söyleyenler için. Şüphe yok ki, Allah adaleti ve iyilik yapmayı, yakınlara karşı cömert olmayı emredip, çirkin olan kötü görünen şeylerle, haksızlığı ve taşkınlığı yasaklıyor ve size böylece düşünesiniz diye öğüt veriyor. (Nahl 90.) Müslüman olmayanlar için. Lütfen biraz adil olun, iyi olursanız, doğruları inkar etmezseni akşam rahat huzurlu bir uyku uyursunuz. Huzurlu uykuda sizi mutlu eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet ~ 4 yıl önce
havalimanının adı belli neyin tartişmasını yapıyorsunuz okumadan araştırmadan ahkam kesmek te üstünüze yok havalimanının adı ( IGA ) istanbul graund airport

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne? ~ 4 yıl önce
graund ne ya? :)))
Bir çalışan ~ 4 yıl önce
Evet yaa... graund ne yaaa..?
ahmet ~ 4 yıl önce
yazım hatası olmuş grand olucak
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Işlev önemli işlev! Havaalanının adına göre seferler düzenlenmeyecek. Biraz geniş düşünmeye davet ediyorum arkadaşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000