01 Eylül 2016, Perşembe 10:54:02

3. havalimanına yakıt çiftliği

3. Havalimanı kapsamında hayata geçirilecek yakıt çiftliği projesi için düğmeye basıldı
  • Deniz yolu ile gelmemeli yakışmaz uzay yolu ile gelmeli....
  • Buraya yakıt getirmek için gemi, liman vs yapmak yerine boru ile taşınmasını düşünen olmadı mı...
  • New York, Hong kong. Tokyo Manila sehirlerinden gelen ucaklar ne yapacak Lort Mat, yedek depo mu yaptirsinlar?
  • Tamamı müslüman çalışanlardan olmasına özen gösterilmeli bu havaalanında çalışacak personelin tümünün

3. Havalimanı kapsamında hayata geçirilecek yakıt çiftliği projesi için düğmeye basıldı. İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından İstanbul İli, Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde yapılması planlanan “İstanbul Yeni Havalimanı Yakıt Çiftliği ve Hidrant Hatları Projesi” için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince 8 Eylül tarihinde halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak. 4 fazda tamamlanacak 3. Havalimanı projesi kapsamında yakıt çiftliği ve yakıt iskelesi ünitelerinin inşası faz 1 kısmında yani 2017-2018 yıllarında tamamlanacak.

140 BİN METREKARELİK ALAN

150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olması hedeflenen 3.havalimanında inşaat çalışmaları hızla sürerken, yeni gelişmeler de peş peşe geliyor. 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete girecek 3. Havalimanı'nda terminal binası için düğmeye basıldı. ÇED sürecinin başladığı İGA terminal binası yaklaşık 140 bin metrekarelik alan üzerinde yükselecek.

DENİZ YOLUYLA GETİRİLECEK

Habertürk.com'un haberine göre, İGA terminal binası sayesinde uçakların gerekli yakıtları deniz yoluyla getirilecek. 133.580.000 TL'lik bedelle gerçekleştirilecek İGA terminal binası ile havalimanının işletme aşamalarında İstanbul'un mevcut trafik yüküne minimum düzeyde ilave yük getirilmesi planlanıyor. Söz konusu proje 'terminal 1' ve 'terminal 2' olarak adlandırıldı. Terminal 1 kısmına sadece akaryakıt gemileri yanaşırken, terminal 2 isimli kısma akaryakıt, kuru yük ve genel kargo gemileri yanaşacak.

İGA İkmal Terminali Projesi ile;

- 550 metre boyunda doğu dalgakıranı,

- 175 metre boyutunda mahmuz yapısı,

- 4 adet bağlama dolfeni, 2 adet yaslanma ve bağlanma dolfeni ve yükleme platformu ve kedi yollarından oluşan toplam 320 m uzunluğundaki “Terminal 1” yanaşma yeri,

- 260 metre uzunluğundaki “Terminal 2” yanaşma yeri,

- Limana 100 bin DWT ve 50 bin DWT’luk gemilerin yanaşabilmesi için yeterli derinliğin sağlanması için yaklaşık 300.000 m²’lik alan -17,5 metreye, yaklaşık 220 bin metrekarelik alan -15 metreye olacak şekilde toplam 520 bin metrekarelik bir alanda tarama işlemi,

- Yaklaşık bin 500 metre boyunca sönümleyici tahkimat yapısı yapılması planlanmış durumda. Denizde yer alan bu projenin kıyı alanı ise (kara bölgesi) "Kıyı Rehabilite Alanı" kapsamında kalıyor.

TRAFİĞE ENGEL OLMAYACAK

Havalimanı projesinin hayata geçmesi ile uçaklara akaryakıt ikmal hizmeti verilebilmesi için ilk fazda günde 14.000 metreküplük yakıtın temin edilmesi gerekeceği öngörülmüş durumda. Söz konusu yakıtın karayolu ile getirilmesi durumunda günlük ortalama 500 adet aracın giriş çıkış yapması söz konusu olacaktı. Bu durum hem taşınan malzemenin niteliği hem de trafiğe getireceği ilave yükten dolayı riskli olarak görülmüş ve akaryakıtın deniz yolu ile getirilmesi gündeme gelmişti. Akaryakıt hem yurtiçinden hem de yurt dışından gemilerle temin edilecek.

DEV GEMİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Rüzgar ve dalga koşulları, zemin özellikleri, koruma alanlarına olan mesafeler gibi sebeplerden ötürü proje için en uygun yer olarak Arnavutköy sınırlarında kalan Akpınar ve Yeniköy arasında kalan sahil şeridindeki kıyı rehabilite alanı seçildi. Korunaklı bir koy konumunda olan kıyı şeridine yapılacak olan iskelelerden ilki 320 metre uzunluğunda olacak ve sadece akaryakıt gemilerini ağırlayacak. 100 bin DWT ağırlığındaki dev akaryakıt gemilerine ev sahipliği yapacak terminal için derinlik 9.5 metreden 17.5 metreye indirilecek. 50 bin DWT ağırlığında, daha küçük gemilerin yanaşacağı ikinci terminale yakıt gemilerinin yanı sıra kuru yük ve kargo gemileri de yanaşabilecek. Bu terminal için 10 metre olan derinlik 15 metreye kadar indirilecek. Projede limana yanaşacak gemilerin kötü hava koşullarından etkilenmemesi için 550 metre uzunluğunda dalgakıran ve 175 metre uzunluğunda mahmuz ve yapılacak.

3. havalimanına yakıt çiftliği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

M:K ~ 2 yıl önce
Deniz yolu ile gelmemeli yakışmaz uzay yolu ile gelmeli....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Borucu ~ 2 yıl önce
Buraya yakıt getirmek için gemi, liman vs yapmak yerine boru ile taşınmasını düşünen olmadı mı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aceba ~ 2 yıl önce
New York, Hong kong. Tokyo Manila sehirlerinden gelen ucaklar ne yapacak Lort Mat, yedek depo mu yaptirsinlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3ğncü ~ 2 yıl önce
Tamamı müslüman çalışanlardan olmasına özen gösterilmeli bu havaalanında çalışacak personelin tümünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık sana ~ 2 yıl önce
Sen önce Türkçe öğren sonra buralara yazı yaz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000