27 Mayıs 2016, Cuma 10:05:58

3. havalimanına fuar alanı kurulacak

İTO, yeni havalimanının yakınlarında dev bir fuar alanı kurmak için harekete geçti.
  • 3 havalimanı olunca ist kapancak ya ona uzuluyom artık hic ucak izleyemicem ona gıcık oluyom
  • Abim Teknik müd olsada bizde buraya el atsak
  • ne sergileyeceksiniz halı kilim yüksek teknolojiden ne kadar uzak getir birleştir ürünlerini mi?yerli otomobil diye 10 yıl öncesi cadillacları mı?
  • Haber "maalesef" doğrudur!... Başlığına bakarak, söz konusu planlanan fuar alanının Yeni Havalimanı sınırları içinde yapılacağı kanısına varılabilir ama haberin ana metninde durum açıklığa kavuşturulmuş. Bugün Fuar Alanı, yarın başka bir yapılaşma, öbürün gelsin lüks konutlar, bunlara hizmet verecek olan sair yapılaşmara (AVM'ler gibi...). Belli ki, Göktürk'le Yeni Hava Limanı arasını yeni bir uydu şehirle birleştirecekler!.... Oradaki orman, yeşil alan, artık ne kaldıysa onlar da tüketilecek!... :(((( Hesapta bu devasa Fuar Alanına yurtdışından ya da yurtiçindeki başka şehirlerden gelecek katılımcılar kolayca Yeni Hava Limanına inecek, orada inşa edilecek otellerde konaklayacak, Fuar'larının bitiminde de yine yakındaki Havalimanından uçup gidecekler!...

İTO, yeni havalimanının yakınlarında dev bir fuar alanı kurmak için harekete geçti. Başkan Çağlar, “İGA ile görüşüyoruz. Fuar 500 bin metrekareden büyük olacak” dedi.

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul'un yeni havalimanı birçok yeni yatırımı da beraberinde getirdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO), 76 milyon metrekarelik alana kurulacak olan havalimanının yanına dev bir fuar alanı kurmak için kolları sıvadı.

500 BİN METREKARE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçen oda, 500 bin metrekarenin üzerinde bir fuar inşa etmeyi planlıyor. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "Bu yatırımı yapmak için yeni havalimanı projesini hayata geçiren İGA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşüyoruz. Ama tüm bunlar biraz zaman alacak" diye konuştu. Yeni havalimanının yaratacağı potansiyeli kullanmak için yapılacak fuar merkeziyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bir projesi olduğunu söyleyen Çağlar, "Yatırım alanında gerekli tüm sosyal tesislerin bulunmasında fayda var" dedi.

'KÂR AMACI GÜTMÜYORUZ'

Çağlar, yeni projenin Dünya Ticaret Merkezi'ndeki fuar yatırımının değerini düşürmeyeceğini belirterek, "Gerekirse burası daimi sergi alanı olarak kullanılabilir. Çünkü yenisi faaliyete geçtikten sonra mevcut havalimanına özel jetler gelecek. İstanbul'a bu tür yatırımları bizim gibi kâr amacı gütmeyen kurumların yapması lazım. Çünkü yeni gelişen sektörlerden bize başvurular olabiliyor. Bunların fuar ihtiyacını çok ekonomik şartlarla karşılama imkânı bulacağız. Hatta gerekirse ücret bile almayabiliriz. Bu sayede onları büyütürüz. Fuar merkezinin sahibinin kâr amacı gütmemesi, o şehre çok daha fazla katkı sağlar" dedi. İTO, Bakırköy'deki İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nin (İDTM) mevcut fuar alanını da genişletmeyi planlıyor. 500 milyon dolarlık yatırım yapacak olan oda, alanı 700 bin metrekareye çıkarmak için de çalışmalara başlamış durumda.

İDTM'NİN TEMELİ TEMMUZDA ATILACAK

İDTM 'nin 135 bin metrekare olan fuar alanının büyütüleceğini söyleyen Çağlar, temelin bu yaz atılacağını belirtti. Hazirandaki genel kurulda kesin kararların verileceğini söyleyen Çağlar, "Mevcut fuar alanındaki binalar eskidi. Ayrıca yerimiz küçük olduğu için dünyadaki büyük fuarları, lokasyonu çok iyi olduğu halde bu binaya getiremiyoruz. Daha büyük etkinlikleri hayata geçirmek için bu kararı aldık. İnşaat çalışmalarını etap etap yaparak, planlanmış fuarları düzenleyeceğiz" dedi. Çağlar'ın verdiği bilgiye göre, yer altında araçlar için iki katlı, ürün transferleri için de bir otopark alanı bulunacak. Bu yatırımlarla fuar alanı net 350 bin metrekareye çıkacak. Otel ve ticari ofislerle birlikte büyüklük 700 bin metrekareye ulaşacak. 500 milyon dolarlık yatırımla yapılacak projede, İTO, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TOBB ortak durumda.

3. havalimanına fuar alanı kurulacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

of ya ~ 2 yıl önce
3 havalimanı olunca ist kapancak ya ona uzuluyom artık hic ucak izleyemicem ona gıcık oluyom

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TT .müh ~ 2 yıl önce
Abim Teknik müd olsada bizde buraya el atsak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
batı ~ 2 yıl önce
ne sergileyeceksiniz halı kilim yüksek teknolojiden ne kadar uzak getir birleştir ürünlerini mi?yerli otomobil diye 10 yıl öncesi cadillacları mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 2 yıl önce
Haber "maalesef" doğrudur!... Başlığına bakarak, söz konusu planlanan fuar alanının Yeni Havalimanı sınırları içinde yapılacağı kanısına varılabilir ama haberin ana metninde durum açıklığa kavuşturulmuş. Bugün Fuar Alanı, yarın başka bir yapılaşma, öbürün gelsin lüks konutlar, bunlara hizmet verecek olan sair yapılaşmara (AVM'ler gibi...). Belli ki, Göktürk'le Yeni Hava Limanı arasını yeni bir uydu şehirle birleştirecekler!.... Oradaki orman, yeşil alan, artık ne kaldıysa onlar da tüketilecek!... :(((( Hesapta bu devasa Fuar Alanına yurtdışından ya da yurtiçindeki başka şehirlerden gelecek katılımcılar kolayca Yeni Hava Limanına inecek, orada inşa edilecek otellerde konaklayacak, Fuar'larının bitiminde de yine yakındaki Havalimanından uçup gidecekler!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000