04 Temmuz 2016, Pazartesi 09:11:29

3. havalimanı kıyı şeridine liman geliyor

3’üncü Havalimanı’na yakın kıyı şeridine yeni bir liman inşa edilecek. Uçakların yakıtı kentin trafiğine girmeden deniz yoluyla taşınacak.
  • liman yerine boru hattı çekilsin, liman bahane rant şahane
  • Bu gidişle 2018'de bitmesi zor
  • Sen kalk hazir boru hatti bulunan AHL'yi kapat, sonra her gun Bogaz'dan yakit dolu tanker gecir. Ustune ustluk iyi bir halt yapiyormus gibi malum medya copluklerinde "500 metrelik liman, onyuzbinmilyon tonluk gemi kapasitesi, breh breh" diye anlat, komur zekalilar da alkis tutsun. Bir Turkiye klasigi.
  • Bu limanın sahibi kim olacak acaba? Şu madenci olmasın?

3’üncü Havalimanı’na yakın kıyı şeridine yeni bir liman inşa edilecek. Uçakların yakıtı kentin trafiğine girmeden deniz yoluyla taşınacak.

150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak 3’üncü Havalimanı inşaatı tüm hızıyla sürüyor. İlk etabının 2018'in ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanan projede uçaklar için gerekli yakıtın deniz yoluyla getirilmesi için planlanan İGA İkmal Terminali Projesi için düğmeye basıldı. Projenin ÇED Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi.

İkmal terminalleri 133 milyon 580 bin Türk Lirası maliyetle 18 ayda yapılacak. Gemiler için 320 ve 260 metrelik 2 yanaşma terminali inşa edilecek. Havalimanı için ilk etapta günlük 14 milyon litre olan akaryakıt ihtiyacı deniz yoluyla sağlanacak. Böylelikle karayoluyla her gün 500 tankerle taşınacak olan yakıt, İstanbul trafiğine yük olmayacak. Ayrıca kargo ve kuru yük gemileri taşımacılık yapabilecek.

Dev gemileri ağırlayacak

Rüzgar ve dalga koşulları, zemin özellikleri, koruma alanlarına olan mesafeler gibi sebeplerden ötürü proje için en uygun yer olarak Arnavutköy sınırlarında kalan Akpınar ve Yeniköy arasında kalan sahil şeridindeki kıyı rehabilite alanı seçildi.

Dalgakıran yapılacak

Korunaklı bir koy konumunda olan kıyı şeridine yapılacak olan iskelelerden ilki 320 metre uzunluğunda olacak ve sadece akaryakıt gemilerini ağırlayacak. 100 bin DWT ağırlığındaki dev akaryakıt gemilerine ev sahipliği yapacak terminal için derinlik 9.5 metreden 17.5 metreye indirilecek. 50 bin DWT ağırlığında, daha küçük gemilerin yanaşacağı ikinci terminale yakıt gemilerinin yanı sıra kuru yük ve kargo gemileri de yanaşabilecek. Bu terminal için 10 metre olan derinlik 15 metreye kadar indirilecek. Projede limana yanaşacak gemilerin kötü hava koşullarından etkilenmemesi için 550 metre uzunluğunda dalgakıran ve 175 metre uzunluğunda mahmuz ve yapılacak.

3. havalimanı kıyı şeridine liman geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

bahane ~ 2 yıl önce
liman yerine boru hattı çekilsin, liman bahane rant şahane

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sahane ~ 2 yıl önce
O rant bu ran bwyin hala uyuyor
zor ~ 2 yıl önce
Bu gidişle 2018'de bitmesi zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liman? ~ 2 yıl önce
Sen kalk hazir boru hatti bulunan AHL'yi kapat, sonra her gun Bogaz'dan yakit dolu tanker gecir. Ustune ustluk iyi bir halt yapiyormus gibi malum medya copluklerinde "500 metrelik liman, onyuzbinmilyon tonluk gemi kapasitesi, breh breh" diye anlat, komur zekalilar da alkis tutsun. Bir Turkiye klasigi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cemil ~ 2 yıl önce
Bu limanın sahibi kim olacak acaba? Şu madenci olmasın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanane ~ 2 yıl önce
Çok çalışsaydın senin olsaydı
Liman ~ 2 yıl önce
Ben hırsız değilim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000