27 Aralık 2013, Cuma 09:46:46

3. HAVALİMANI İHALESİ TEHLİKEDE Mİ?

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından gelen ikinci dalgada, 7 işadamı ve 2 şirketin mal varlıklarına tedbir konuldu. Tedbir konulan isimler arasında 3. Havalimanı ihalesine rekor teklif veren konsorsiyumda yer alan Kalyon İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu ile Cengiz Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in de adı bulunuyor.
  • Kiymetli Okurlar, Türkiye'yi dikey ve yatay degerlendirmelerle ele aldigimizda gelismesini hizla sürdüren bir ülke oldugunu görüyoruz. Dikey karsilastirmada mevcut yöneticiler ülkeyi hangi noktada iken devraldilar ve simdi hangi noktaya getirdiler. Kendini yönetemeyen, isci, emekli ve memuruna maasini ödeyemeyendi. Kurumlar iflas etmis artik yönetilemez hale gelmisti. Yildizlari sökülmüs, itibari tükenmis, kendisinden fazla bir sey beklenmeyendi. Siyasi kurumlar yeniden kedine getirilmis ve askeri vesayet sistemi elimine edilerek sivil siyasal alan genisletilmistir. Kalkinmanin temel unsuru TR'nin uluslararasi marka degerini yukseltmek olmustur. Yeniden geri gitmek, sürünmek, asagilanmak ve cagdisi kalmak istemiyorsak gelismeyi durdurmak isteyen guclere karsi cikmak her insaf sahibnin görevi olmalidir. Cünkü Türkiye'yi de Suriye ve Misir gibi yapmak istiyorlar. Türkiye'yi, bu güzel ülkeyi cok yordular, yeter artik yormayin Allah'tan korkun. Yatay da dünyada nereye geldigimize bakalim.
  • Yeniden ihale edilir bukadar basit.Türkiyede ve dünyada bu işi yapacak en az 5-6 firma var.Neyi dert ediyorsunuz. Ihaleyi alan konsorsyon içindeki 3 firmanın adı dosyalarda geçiyor.Bu durum mevcut firmaların finansman borçlanmasını etkileyecektir.
  • Düne kadar Halkbank gn md ünün evindeki paralar, bakan çocukları, emniyetteki baskın atamalar, savcılardan alınan dosyalar, Tayyipin panikte olduğunu ve birşeyleri alelacele gizlemeye çalıştığı izlenimini veriyordu. Üstelik bir başbakan gibi ekranlara çıkıp olayı bütün yönleriyle açıklaması ve yolsuzluk varsa üzerine gidileceğini tahhüt etmesi ve milleti hem aydınlatması hemde rahatlatması beklenirken, O bir çete lideri gibi karşı tarafa salvolar savurunca hakkındaki kanaatim temiz olmadığı yönündeydi. Ama dün büyük projelerin müteahhitlerinin mal varlıklarına tedbir konulunca bu projelerin durdurulması anlamı çıkıyor. Bunu kim ister? Emperyalistler ve menfaatine dokunulacaklar. Şimdi büyük bir kavganın içinde olduğumuzu anladım. Bu ranttan daha çok milli bir mesele. Tayyip herşeye rağmen bir çok yanlışı bünyesinde barındıran, Ertuğrul Günayında dediği gibi mağrurluk abidesi. O kadar çok ama bir o kadar da basit, masalcı ve içi boş konuşacağına doğruları söylese çok daha iyi olurdu.
  • 3. havaalanı, 3. köprü,istanbul-izmit-izmir kopru ve bağlantı otobanları ihalesini alanlara yapılan yıldırma çekilme tehdidi, şirketleri felç etmeye çalışıyorlar bu ihaleler iptal olsun yapılmasın.1999- 2001 yılında hukumet, medya baronları, işadamları el ele soydular bankaları, borsa battı döviz kuru fırladı bankadan dözivle kredi alanlar battılar.. bunları çok çabuk unuttunuz. faizler yüzde 70 lere çıktı bunları çabuk unuttunuz galiba. şimdi aynı durum. faizler yükseldi,dolar 2 tl aşdı, Euro 3 tl fırladı dövizla bankadan kredi çeken iflas etti borcu 2 katına fırladı..gerçekler acı gelir..

İkinci soruşturma dalgası çerçevesinde hâkim 25 Aralık günü tedbir kararı çıkardı.

Hâkim Süleyman Karaçöl, başta Abdullah Tivnikli olmak üzere işadamları Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Üsame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün mallarına tedbir kararı aldı Listede Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360 da yer aldı. Suçlamalar arasında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet’ bulunuyor.

İŞTE TEDBİR KONAN MİLYAR DOLARLIK MALLAR!

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından gelen ikinci dalgada, 7 işadamı ve 2 şirketin mal varlıklarına tedbir konuldu. Hâkim Süleyman Karaçöl tarafından 25 Aralık 2013'te yani önceki gün verilen ihtiyati tedbir kararının, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘Kurulan örgüte üye olmak’, ‘İhaleye fesat karıştırmak’, ‘Nüfuz ticareti’, ‘Rüşvet’, ‘Kamu malına zarar verme’ suçları kapsamında yürütülen 2012/656 sayılı soruşturma çerçevesinde alındığı bildirildi.

KALYON’DAN İKİ İSİM VAR

Hâkimin mal varlıklarına tedbir konulan işadamlarının BİM AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş, işadamı Üsame Kutub, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Kalyoncu, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Telekom ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli, tekstilci işadamı Cengiz Aktürk olduğu bildirildi.

CMK’NIN 12. MADDESİNE GÖRE

Hâkimin tedbir koyduğu iki şirketten biri ise Kalyon Grubu tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde Sabah ile ATV'yi satın alan Zirve Holding oldu. Bir diğeri ise yatırım danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren Bosphorus 360. Söz konusu şirketin Cengiz Aktürk'e ait olduğu biliniyor. Hâkim Süleyman Karaçöl tarafından gönderilen tedbir kararında şöyle denildi: “Söz konusu kişi ve iki tüzel şirketin üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli şüpe bulunduğundan CMK'nın 12. maddesi ve devamı maddeleri gereğince tedbir alınması uygun görülmüştür.” (HaberTürk)

3. HAVALİMANI İHALESİ TEHLİKEDE Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Türkiye ~ 4 yıl önce
Kiymetli Okurlar, Türkiye'yi dikey ve yatay degerlendirmelerle ele aldigimizda gelismesini hizla sürdüren bir ülke oldugunu görüyoruz. Dikey karsilastirmada mevcut yöneticiler ülkeyi hangi noktada iken devraldilar ve simdi hangi noktaya getirdiler. Kendini yönetemeyen, isci, emekli ve memuruna maasini ödeyemeyendi. Kurumlar iflas etmis artik yönetilemez hale gelmisti. Yildizlari sökülmüs, itibari tükenmis, kendisinden fazla bir sey beklenmeyendi. Siyasi kurumlar yeniden kedine getirilmis ve askeri vesayet sistemi elimine edilerek sivil siyasal alan genisletilmistir. Kalkinmanin temel unsuru TR'nin uluslararasi marka degerini yukseltmek olmustur. Yeniden geri gitmek, sürünmek, asagilanmak ve cagdisi kalmak istemiyorsak gelismeyi durdurmak isteyen guclere karsi cikmak her insaf sahibnin görevi olmalidir. Cünkü Türkiye'yi de Suriye ve Misir gibi yapmak istiyorlar. Türkiye'yi, bu güzel ülkeyi cok yordular, yeter artik yormayin Allah'tan korkun. Yatay da dünyada nereye geldigimize bakalim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nep ~ 4 yıl önce
Yeniden ihale edilir bukadar basit.Türkiyede ve dünyada bu işi yapacak en az 5-6 firma var.Neyi dert ediyorsunuz. Ihaleyi alan konsorsyon içindeki 3 firmanın adı dosyalarda geçiyor.Bu durum mevcut firmaların finansman borçlanmasını etkileyecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şüpheleniyorum ~ 4 yıl önce
Düne kadar Halkbank gn md ünün evindeki paralar, bakan çocukları, emniyetteki baskın atamalar, savcılardan alınan dosyalar, Tayyipin panikte olduğunu ve birşeyleri alelacele gizlemeye çalıştığı izlenimini veriyordu. Üstelik bir başbakan gibi ekranlara çıkıp olayı bütün yönleriyle açıklaması ve yolsuzluk varsa üzerine gidileceğini tahhüt etmesi ve milleti hem aydınlatması hemde rahatlatması beklenirken, O bir çete lideri gibi karşı tarafa salvolar savurunca hakkındaki kanaatim temiz olmadığı yönündeydi. Ama dün büyük projelerin müteahhitlerinin mal varlıklarına tedbir konulunca bu projelerin durdurulması anlamı çıkıyor. Bunu kim ister? Emperyalistler ve menfaatine dokunulacaklar. Şimdi büyük bir kavganın içinde olduğumuzu anladım. Bu ranttan daha çok milli bir mesele. Tayyip herşeye rağmen bir çok yanlışı bünyesinde barındıran, Ertuğrul Günayında dediği gibi mağrurluk abidesi. O kadar çok ama bir o kadar da basit, masalcı ve içi boş konuşacağına doğruları söylese çok daha iyi olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camaroth ~ 4 yıl önce
3. havaalanı, 3. köprü,istanbul-izmit-izmir kopru ve bağlantı otobanları ihalesini alanlara yapılan yıldırma çekilme tehdidi, şirketleri felç etmeye çalışıyorlar bu ihaleler iptal olsun yapılmasın.1999- 2001 yılında hukumet, medya baronları, işadamları el ele soydular bankaları, borsa battı döviz kuru fırladı bankadan dözivle kredi alanlar battılar.. bunları çok çabuk unuttunuz. faizler yüzde 70 lere çıktı bunları çabuk unuttunuz galiba. şimdi aynı durum. faizler yükseldi,dolar 2 tl aşdı, Euro 3 tl fırladı dövizla bankadan kredi çeken iflas etti borcu 2 katına fırladı..gerçekler acı gelir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000