16 Şubat 2014, Pazar 09:21:18

'3. HAVALİMANI İÇİN DEVLETTEN KURUŞ ÇIKMAYACAK'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; '3. havalimanı için 42 milyar dolar harcanacak, devletin cebinden kuruş çıkmayacak' dedi.
  • İçine etmediği bir bu kaldıydı. Yola devam
  • bu sözleşmede de, köprü ihalesinde olduğu gibi devletin bir taahhüdü mutlaka vardır. o ne ise açıklanmıyor. köprü ihalşesinde bunun gün bazında 135ooo araç olduğu taahhüdüne girilmiş ve hiç araç geçmezse gün olarak devletin 480ooo $ ödemesi olacaktır. araç sayısına göre bu oran değişecektir. havalimanında bu nedir, elbette buna benzer hükümler var o ihalede ama ne olduğu bilinmiyor. yoksa adamlar neden alsınlar bu ihaleyi ki.
  • havalimanın sözleşmesi kdv dahil 28 milyar euro'dur. son kur değişiklikleri ile bu 30 milyar falandır. ihale alan şirketlerin öz sermaye değeri ihale bedelinin %20 sidir. kalan hazine garantili yani devletin garanti verdiği, yani hem kaynak bulunması hem de geri konusunda devletin kefil olduğu da %80 dir. yani devlet araziyi de veriyor, parayı da buluyor, ama kendisi yapamıyor. ayrıca bu tür ihalelerde hazine garantisi verilmesi de yasaya aykırıdır. o yüzden baştan bu ihale yasal değildir. ikincisi bu konuşulan CED raporu sonucu durdurma kararıdır. bir tanesi de ihaleyi aşanların yasalara göre kanuni olarak herhangi bir suçtan hakkında devam eden veya sonuçlanmış bir dava olmaması gerekmektedir. bu firmalardan birisinin hakkında bilinen bir davası devam etmektedir. (mavi akım projesi) yani herşeyi yapan devlet dolayısı ile milletin vergisi olacak, kazanan bu şirketler olacaktır. bu nedenle o meşhur havuza milyar dolarlar atılmıştır.
  • Az konuşmak iyidir ..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Üçüncü havalimanı için 42 milyar dolar harcanacak oraya. Devletin cebinden para çıkmayacak. 20 yıl işletecekler, 20 yıl sonra devlete teslim edecekler. Olay bu. Bu ihaleyi alanları ne yaptılar? Bunları içeri almak istediler. Kim? O paralel yapı" dedi.

Üçüncü havalimanı... 42 milyar dolar harcanacak oraya. Devletin cebinden para çıkmayacak. 20 yıl işletecekler, 20 yıl sonra devlete teslim edecekler. Olay bu. Bu ihaleyi alanları ne yaptılar? Bunları içeri almak istediler. Kim? O paralel yapı. O paralel devlet inşa etmek isteyenler. Onun için ben halkımın bu noktadaki birliğini, beraberliğini, dirliğini çok iyi biliyorum ve size inanıyorum. Bu ara çıkmış şunu söylüyor: 'Bu ülkede yargı bitti, hukuk bitti.' Üçüncü havalimanını yapanlar, Fatih Belediye Başkanı, dün o heyette, 17 Aralık dalgasında içeri alınanlar veya onları içeri alanlar, o düzmece senaryoyu hazırlayanlar... Orada hukuk vardı öyle mi? Orada hukuk vardı diyenler şimdi niye aynı şekilde hukuk vardı diyemiyorlar? Hukuk şimdi tecelli etti diye mi rahatsız oldular? Bu ülkede, profesör olduğunu zanneden birileri, işte bu paralel yapının yandaşı veya yönetimindeki, bakıyorsunuz gazetede veya diğer gazetelerle birlikte, düşünebiliyor musunuz, Ak Parti'yi ki şu anda 318 milletvekili olan Ak Parti'nin kapatılmasına dair haberler, yazılar yazıyor. Sizin nereniz demokrat? Sizin halkın iradesine zerre kadar saygınız yok. Biz, sizin yazılarınızla gelmedik. Biz milletimin iradesiyle geldik, milletimin iradesiyle gideriz."

Üçüncü havalimanını inşa edenlerin buraya 42 milyar dolar harcayacağını kaydeden Erdoğan, "Her türlü oyun oynanıyor. Yok yürütmeyi durdurma kararı, yok bilmem orayı alanlar nasıl aldı, yok bilmem şuraya nasıl girdi... Her türlü oyun, her türlü tezgah. Yani, ikili bakıyorsunuz, alışveriş yapıyorlar değil mi? Ona da bir kılıf uydurmak. Bir medya grubunu oradaki girişimcilerden bir tanesi almaya çalışıyor ve oradaki haklarını, hisselerini devrediyor, satıyor... 'Sen nasıl bunu alırsın?' Sana ne? Alır. Bunun devletle ne alakası var? İki ayrı grubun böyle bir alışveriş yapması bile onları rahatsız etti. Niye rahatsız etti? Çünkü kirli çamaşırlar ortaya çıkıyor da onun için" diye konuştu.

'3. HAVALİMANI İÇİN DEVLETTEN KURUŞ ÇIKMAYACAK'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
İçine etmediği bir bu kaldıydı. Yola devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
bu sözleşmede de, köprü ihalesinde olduğu gibi devletin bir taahhüdü mutlaka vardır. o ne ise açıklanmıyor. köprü ihalşesinde bunun gün bazında 135ooo araç olduğu taahhüdüne girilmiş ve hiç araç geçmezse gün olarak devletin 480ooo $ ödemesi olacaktır. araç sayısına göre bu oran değişecektir. havalimanında bu nedir, elbette buna benzer hükümler var o ihalede ama ne olduğu bilinmiyor. yoksa adamlar neden alsınlar bu ihaleyi ki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi. ~ 4 yıl önce
havalimanın sözleşmesi kdv dahil 28 milyar euro'dur. son kur değişiklikleri ile bu 30 milyar falandır. ihale alan şirketlerin öz sermaye değeri ihale bedelinin %20 sidir. kalan hazine garantili yani devletin garanti verdiği, yani hem kaynak bulunması hem de geri konusunda devletin kefil olduğu da %80 dir. yani devlet araziyi de veriyor, parayı da buluyor, ama kendisi yapamıyor. ayrıca bu tür ihalelerde hazine garantisi verilmesi de yasaya aykırıdır. o yüzden baştan bu ihale yasal değildir. ikincisi bu konuşulan CED raporu sonucu durdurma kararıdır. bir tanesi de ihaleyi aşanların yasalara göre kanuni olarak herhangi bir suçtan hakkında devam eden veya sonuçlanmış bir dava olmaması gerekmektedir. bu firmalardan birisinin hakkında bilinen bir davası devam etmektedir. (mavi akım projesi) yani herşeyi yapan devlet dolayısı ile milletin vergisi olacak, kazanan bu şirketler olacaktır. bu nedenle o meşhur havuza milyar dolarlar atılmıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Az konuşmak iyidir ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000