18 Eylül 2017, Pazartesi 13:05:08

24 uçaklık dev anlaşma imzalandı

Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının alımıyla ilgili bir süredir görüşme halinde olan Katar ve Britanyalı yetkililer, 24 uçaklık bir anlaşma imzaladı.
  • Her zaman ingilizleri takip et..biz ise süt götürürüz
  • İşte bu da devletler hukukundaki rüşvetin adı. Bu sayede kendine bir sürü hami edinen Katar sonsuza kadar var olmayı garantiliyor. Vay arkadaş dünyanın geldiği duruma bir bak hele...
  • bizımkılerde yardım gonderıyor katara destek baska ulkeler adamları ınek gıbı sagıyorlar nasıl bır ulkede yasıyoruz allah askına
  • Qatar ı sağmaya devam ediyorlar:)

İngiltere Savunma Bakanı Sir Michael Fallon bunun iki ülke arasındaki ilk büyük işbirliği olduğunu belirtti. Uçakların birim başına maliyeti 120 ile 140 milyon dolar arasında. Satışın toplam büyüklüğünün ilave ekipmanlarla birlikte 3 milyar dolar seviyesini aşması bekleniyor.

Son dönemde yeni savaş jeti şiparişi eksikliği yaşayan İngiliz BAE Systems, yaptığı anlaşmayla Katar'a 24 Eurofighter Typhoon jeti satacağını açıkladı.

İngilizler, 2012 yılında Umman'a 3.4 milyar dolar karşılığında sattığı 20 uçak ve 2014 yılında 6 milyar doları civarında bir bedelle Suudi Arabistan'a sattığı 72 uçaklık anlaşmadan beri yüklü bir sipariş almamıştı.

Avusturya ise haziran ayında yaptığı duyuruyla, Typhoon filosunu artan maliyetler ve daha ucuz alternatifler nedeniyle kademe kademe sonlandıracağını belirtmişti.

Resmi rakam verilmese de Britanya yapımı Typhoon jetlerin birim fiyatı savunma kaynaklarına göre 120 ile 140 milyon dolar arasında değişiyor ve programın Katar'a maliyetinin 3 milyar doları aşması bekleniyor.

KATAR'IN SAVAŞ UÇAĞI HARCAMASI 20 MİLYAR DOLARI AŞTI

Anlaşmayla ilgili duyuruyu Savunma Bakanı Sir Michael Fallon yaparken teslimatla ilgili herhangi bir süreç detayı vermedi ancak Katar ile anlaşmanın birkaç yıllık müzakereler sonrası ortaya çıktığı belirtildi.

Sir Michael Fallon, "Bu, Büyük Britanya'nın stratejik ortaklarından biri olan Katar ile ilk büyük savunma anlaşması olacak. " dedi ve iki ülke arasındaki savunma işbirliğine yönelik önemli bir an nitelemesinde bulundu.

Katar Devlet Ajansı olan QNA de "Niyet mektubu, bakanlığın tüm ekipmanlarıyla birlikte 24 adet Typhoon savaş uçağı alımını da içermektedir. " ifadelerini kullandı.

Katar son dönemde ordusuna yönelik harcamalarıyla öne çıkıyor. Körfez ülkesi, daha önce ABD ile 12 milyar dolar hacme sahip 72 adetlik bir F-15 jet anlaşmasının yanı sıra, Fransız üretici Dassault'ya ait Rafaele savaş jetleri için de 24 uçaklık bir programı 7.5 milyar dolar ödeyerek yürürlüğe almıştı.

Katar'ın aldığı Typhoon jetleri BAE Systems'in yanı sıra Airbus ve Leonardo'nun oluşturduğu konsorsiyum tarafından üretiliyor ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin yanı sıra Almanya, İtalya ve İspanya Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılıyor.

24 uçaklık dev anlaşma imzalandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Dunyanin nereye gittigini merak ediyorsan; ~ 10 ay önce
Her zaman ingilizleri takip et..biz ise süt götürürüz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rüşvet ~ 10 ay önce
İşte bu da devletler hukukundaki rüşvetin adı. Bu sayede kendine bir sürü hami edinen Katar sonsuza kadar var olmayı garantiliyor. Vay arkadaş dünyanın geldiği duruma bir bak hele...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
temo ~ 10 ay önce
bizımkılerde yardım gonderıyor katara destek baska ulkeler adamları ınek gıbı sagıyorlar nasıl bır ulkede yasıyoruz allah askına

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 10 ay önce
Qatar ı sağmaya devam ediyorlar:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000