15 Ekim 2010, Cuma 07:59:59

2030'DAN SONRA UZAY UZAK OLMAYACAK

Başkan Obama Amerikan Uzay Programı’nın yeni yasasını imzaladı...
  • Herkes gidecek birer birer.. Ay'a , Mars'a belki başka yerlere yerleşecekler.. Ve, Sonunda, dünyanın hakimi Türkler olacak!! :))) üzülürmüsün, sevinirmisin ?
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Mars’a yolculuğun yolunu çizen yasanın çıkarılmasında emeği geçen Kongre ve Başkan’a teşekkür etti.

NASA Başkanı Charles Bolden, yasanın Başkan’ın uzayda yenilik ve keşif planlarının önünü açtığını söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Bolden, yeni program dahilinde ticari uzay taşımacılığının gelişeceğini ve bu sayede NASA’nın astronotları dünyanın yakın yörüngelerine taşıyacak ağır yük taşıma kapasiteli ticari araçlar üretmeye odaklanacağını belirtti. Bu da Amerikan uzay programının bundan sonra asteroidlere ve nihayetinde Mars’a ulaşmaya çalışacağı anlamına geliyor. Eski Başkan Bush dönemindeki plan çerçevesinde Mars’a odaklanmaktansa Ay’a seyahat fikrine geri dönülmesi gerektiği belirtiliyordu.

Kongre geçen hafta yasayı onayladı. Yasa kapsamında gelecek 3 yıl içinde NASA programlarına 58 milyar dolar ayrılması planlanıyor. Ancak Demokrat Florida Senatörü Bill Nelson, bu miktarın nihai oylamadan geçeceğini ve devlet bütçesindeki giderek büyüyen açık nedeniyle değişikliklere uğrayabileceğini söylüyor.

Ayrıca yeni plan kapsamında uzay dolmuşu Discovery, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmek üzere 1 Kasım’da Florida’dan uzaya fırlatılacak. NASA önümüzdeki yıl uzay dolmuşu programını sona erdireceği için bu, Discovery’nin son seferlerinden biri olacak.

Başkan Obama uzay programının geleceğini anlatırken “tarihte ilk kez astronotları bir asteroide göndereceğiz. 2030’lu yılların ortasında Mars gezegeninin eksenine insan gönderebileceğimizi düşünüyorum. Sonra da Mars’a ayak basacağız” dedi.

NASA ayrıca Boeing gibi şirketlerin uzay taksileri geliştirmesi için milyonlarca dolar harcamayı planlıyor. Uzay taksileri 2015 yılında turistleri kısa süreliğine uzaya götürmek için tasarlanıyor.
2030'DAN SONRA UZAY UZAK OLMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
Herkes gidecek birer birer.. Ay'a , Mars'a belki başka yerlere yerleşecekler.. Ve, Sonunda, dünyanın hakimi Türkler olacak!! :))) üzülürmüsün, sevinirmisin ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000