04 Temmuz 2008, Cuma 07:59:34

113 kişi öldü, sanık havayolu şirketi oldu!

Fransız makamları 2000 yılında Paris yakınlarında 113 kişinin ölümüne yol açan Concorde kazasından dolayı Amerikan Continental Havayolları ile beş kişinin yargılanacağını açıkladı.

Kaza uçak Charles de Gaulle havaalanından kalktıktan kısa süre sonra meydana geldi Beş sanıktan ikisinin Continental Havayolları'nda, ikisinin Concorde uçaklarını imal eden Aerospatiale şirketinden ve birinin de Fransız Sivil Havacılık Kurumu'nda çalıştıkları bildirildi  Yetkililer davanın görülmesine iki üç ay içinde başlanacağını söylüyorlar. Concorde uçağının tekerlekleri, Charles de Gaulle havaalanının pistinden kalkışı sırasında Continental Havayolları'na ait bir başka uçaktan düşen bir parçaya çarparak ateş almıştı.

Soruşturma

Yapılan incelemeler, tekerleklerdeki alevin kalkıştan kısa süre sonra uçağın yakıt depolarına sıçradığını ortaya koydu. 2004 yılında Fransız makamları tarafından yapılan inceleme, tekerleklerin alev almasına aynı pistten daha önce havalanan Amerikan Continental Havayolları'na ait DC-10 tipi bir başka yolcu uçağından düşen metal partasının yol açtığı sonucuna varmıştı. Soruşturma sonucu yayımlanan raporda, bu metal parçasının titanyumdan yapıldığı, halbuki güvenlik kurallarına göre, düştüğünde uçak tekerleklerine zarar vermemesi için alüminyum gibi daha yumuşak bir metalden yapılması gerektiği belirtilmişti.

Ama raporda aynı zamanda Concorde uçaklarının yakıt depolarının da bir tasarım hatası nedeniyle bu tür durumlarda kolayca etkilenip zarar gördüğü sonucuna varılmıştı. Kazada uçakta bulunan 109 yolcu ve mürettebat ile uçağın düştüğü yerde bulunan dört kişi ölmüştü. Kazadan sonra başlatılan soruşturma süreci sırasında Concorde uçakları da hizmetten kaldırılmıştı.

113 kişi öldü, sanık havayolu şirketi oldu!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000