29 Aralık 2013, Pazar 08:27:36

11 YILDA KAÇ PİLOT İSTİFA ETTİ?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 2002-2013 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığından istifa ederek ayrılan F-16 ve F-4 pilotlarının sayısının 291 olduğunu bildirdi.
  • Geçen sene s.zcü gazetesinde asay90 rumuzlu birinin yorumu. Bu milletin parası ile eğitim göreceksin. sonra hoop sivil hava yolları merak etmeyin. geçmişe bir bakın hangi dönemde ne kadar pilot istifa etmiş. Özel havayollarının ihtiyacı kadar. UYANIN. THY her yıl ihtiyacını bildirir. istifa et hoop geç başka yere. Bu kahramanlara el bebek gül bebek bakılan silahlı kuvvetlerde başka bir branş yoktur. morali bozuk olsa UÇMAZ. canı o gün uçmak istemiyorsa bir bahane bulur kokpit camı iyi silinmemiş der filoya gider. çok fazla morallerini bozmayın pist başında uçağı ABORT eder. uçak bakıma girer artık siz düşünün harcanan Adam iş ve değişen malzeme masrafını. Merak etmeyin kimsenin adamı değilim. bu camia da ben ömrümü verdim. İstifa edip herhangi bir hava yolu ile iş akdi gerçekleştirirsen; senin için yapılan sadece pilotaj ve simülasyon eğitimi masraflarını alırız diye söyleyin bakalım. bir tanesi gider mi ? siz ona bakın. merak etmeyin bu haberlere ve yorumlara filoda okuyup gülüyorlar
  • Bir çok askeri pilotun hayatı pahasına ne fedakarlıklar yaptıklarını kendilerinden daha iyi bilen yoktur. Sivil asker olsun mutlaka herkesin en iyi eğitimi almış olması gerekmektedir. Ama bir jet uçağında 2000 saat tecrübesi olan bir pilotun tekrar 200 saat uçmasının istenmesi de açıkçası düşündürücüdür. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki 2000 saat jet uçuş saati havayolunda ki uçuş saati ile miktar olarak karıştırılmamalıdır. Açıkçası bu tarz olumsuz yorumların önemli bir nedeni de sivil uçuş okullarında önemli miktarlarda paralar verilip, hiç para vermediği düşünülen (halbuki bu işe yıllarını veren) asker pilotların işe daha kolay alındığını düşünen zihniyetlerdir. Son olarak herkesin biribirine saygılı olduğu, mutlu, sağlıklı ve kazasız bir yeni yıl dileklerimle...
  • Başlığa bakıldığında yorumların daha çok bu pilotların ayrılma nedenleri ve bir zafiyete düşülüp düşülmeyeceği ile ilgili olması beklenirken durum yine standart bir çekişmeye dönüşmüş. Bir askeri pilot olarak iki tarafında kendine göre avantaj ve dezavantajlarının olduğunu söyleyebilirim. Tabi askeri pilot olmanın en büyük avantajlarından birisi de iki tarafı da biliyor olmanızdır. Olumsuz yorum yapan arkadaşlar eğer bu ortamı da görselerdi eminim ki farklı düşünürlerdi.Mecburi hizmet kavramını şu şekilde özetleyebiliriz. Devlet size benim için bu kadar sene çalışmak zorundasın daha sonra ayrılabilirsin demektedir, bu kuralı zaten kendi koymuştur. Tabi birde vatan sevgisinin çalıştığın yıl sayısıyla alakalı olmadığını belirtmek isterim. Bundan bahseden arkadaşlara şunu sormak lazım o zaman, vatan sevgisi kaç yıldan sonra başlamaktadır, yada bu anlayışla sivil arkadaşların vatan sevgisi ne ile ölçülür? Dolayısıyle kimsenin vatan sevgisini burada yaptığınız yorumlarla belirleyemezsiniz
  • Sayı eksik laf oyunu yapmışlar sadece F4 F16 demiş toplam sayı bunun 2 katıdır 11 yılda . Birde 3000 saat tecrübeli pilotun yaptığı görevi 250 saat tecrübesinde teğmen yapıyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 2002-2013 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığından istifa ederek ayrılan F-16 ve F-4 pilotlarının sayısının 291 olduğunu bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "110 savaş uçağı pilotunun istifasının olağanüstü bir durumda, harekat esnasında bazı uçaklarımızın kullanılamayacağı sonucunu doğuracağı duyumu doğru mudur? Bu durum ülke güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?" diye sordu.

"KENDİLERİNE TANINAN YASAL HAKKI KULLANMIŞLARDIR"

Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, 3 Haziran 2012 tarihli ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 47. maddesiyle değişik Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 112. maddesi gereği muvazzaf subay ve astsubaylar için zorunlu hizmet süresinin 10 yıla indirildiğini söyledi. Bu tarihten itibaren 10 yıllık zorunlu hizmet süresini doldurması nedeniyle TSK'dan istifa eden personelin kendilerine tanınan yasal hakkı kullandığını ifade etti.

İstifa yolu ile ayrılan 110 pilotun tamamının Hava Kuvvetleri Komutanlığı açısından çok büyük değere sahip subaylar olduğunu belirten Milli Savunma Bakanı, "Bu subayların her birinin TSK için büyük bir öneme haiz olduğu ve ayrılmalarının önemli bir değer ve tecrübe kaybına neden olduğu açıktır. Ancak alınan tedbirler neticesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı mevcut pilot ve uçak sayısı ile ülke güvenliğine yönelik kendisine verilen her türlü görevi yapma yeteneğine sahiptir" dedi.

Milli Savunma Bakanı, 2002-2013 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığından istifa ederek ayrılan F-16 ve F-4 pilotların sayısının 291 olduğunu açıkladı.

11 YILDA KAÇ PİLOT İSTİFA ETTİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Mustafa ~ 4 yıl önce
Geçen sene s.zcü gazetesinde asay90 rumuzlu birinin yorumu. Bu milletin parası ile eğitim göreceksin. sonra hoop sivil hava yolları merak etmeyin. geçmişe bir bakın hangi dönemde ne kadar pilot istifa etmiş. Özel havayollarının ihtiyacı kadar. UYANIN. THY her yıl ihtiyacını bildirir. istifa et hoop geç başka yere. Bu kahramanlara el bebek gül bebek bakılan silahlı kuvvetlerde başka bir branş yoktur. morali bozuk olsa UÇMAZ. canı o gün uçmak istemiyorsa bir bahane bulur kokpit camı iyi silinmemiş der filoya gider. çok fazla morallerini bozmayın pist başında uçağı ABORT eder. uçak bakıma girer artık siz düşünün harcanan Adam iş ve değişen malzeme masrafını. Merak etmeyin kimsenin adamı değilim. bu camia da ben ömrümü verdim. İstifa edip herhangi bir hava yolu ile iş akdi gerçekleştirirsen; senin için yapılan sadece pilotaj ve simülasyon eğitimi masraflarını alırız diye söyleyin bakalım. bir tanesi gider mi ? siz ona bakın. merak etmeyin bu haberlere ve yorumlara filoda okuyup gülüyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 4 yıl önce
Başkasının yorumları ne kadar doğrudur sizce. O arkadaşın ne ile meşgul olduğu açık, her yerde olur böyle başkasını çekemeyenler. O arkadaş önce işini hakkıyla yapsın başkalarına çamur atacağına. İşini beğenmiyorsa da zamanında daha çok çalışsaydı da başka bir iş yapsaydı.
vatan sevgisi (2/2) ~ 4 yıl önce
Bir çok askeri pilotun hayatı pahasına ne fedakarlıklar yaptıklarını kendilerinden daha iyi bilen yoktur. Sivil asker olsun mutlaka herkesin en iyi eğitimi almış olması gerekmektedir. Ama bir jet uçağında 2000 saat tecrübesi olan bir pilotun tekrar 200 saat uçmasının istenmesi de açıkçası düşündürücüdür. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki 2000 saat jet uçuş saati havayolunda ki uçuş saati ile miktar olarak karıştırılmamalıdır. Açıkçası bu tarz olumsuz yorumların önemli bir nedeni de sivil uçuş okullarında önemli miktarlarda paralar verilip, hiç para vermediği düşünülen (halbuki bu işe yıllarını veren) asker pilotların işe daha kolay alındığını düşünen zihniyetlerdir. Son olarak herkesin biribirine saygılı olduğu, mutlu, sağlıklı ve kazasız bir yeni yıl dileklerimle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan Sevgisi (1/2) ~ 4 yıl önce
Başlığa bakıldığında yorumların daha çok bu pilotların ayrılma nedenleri ve bir zafiyete düşülüp düşülmeyeceği ile ilgili olması beklenirken durum yine standart bir çekişmeye dönüşmüş. Bir askeri pilot olarak iki tarafında kendine göre avantaj ve dezavantajlarının olduğunu söyleyebilirim. Tabi askeri pilot olmanın en büyük avantajlarından birisi de iki tarafı da biliyor olmanızdır. Olumsuz yorum yapan arkadaşlar eğer bu ortamı da görselerdi eminim ki farklı düşünürlerdi.Mecburi hizmet kavramını şu şekilde özetleyebiliriz. Devlet size benim için bu kadar sene çalışmak zorundasın daha sonra ayrılabilirsin demektedir, bu kuralı zaten kendi koymuştur. Tabi birde vatan sevgisinin çalıştığın yıl sayısıyla alakalı olmadığını belirtmek isterim. Bundan bahseden arkadaşlara şunu sormak lazım o zaman, vatan sevgisi kaç yıldan sonra başlamaktadır, yada bu anlayışla sivil arkadaşların vatan sevgisi ne ile ölçülür? Dolayısıyle kimsenin vatan sevgisini burada yaptığınız yorumlarla belirleyemezsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sayı eksik laf oyunu yapmışlar sadece F4 F16 demiş toplam sayı bunun 2 katıdır 11 yılda . Birde 3000 saat tecrübeli pilotun yaptığı görevi 250 saat tecrübesinde teğmen yapıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000