09 Mart 2016, Çarşamba 09:14:44

1 ,5 trilyon dolar harcanan F-35'in radarı bozuk

Uçus sırasında sistemlerindeki bir arıza nedeniyle sorun yaşayan F-35 pilotu, kör uçuş yaparak uçağı yere indirmek zorunda kaldı.
  • Radarın icadı 1933 şimdi ingilizler bulduktan sonra epey zaman geçmiş bayağı bir gelişmiştir bu uçak hakkında sürekli bir şeyler konuşuluyor,ancak bu uçak abd hava kuvvetleri komutanının açıklamasına göre son insanlı savaş uçağı bundan sonrası iha dır.Ayrıca nasa pilotsuz uçağı yani yolcu uçağınıda test etti yani bu uçağı eleştirmek yerine artık ileriye bakmak lazım pilot olmayacakmı elbette ama başka bir yerden kontrol edicek.Yok it dalaşında şöyleymiş böyleymiş savaş insan öldürmek ise iha ile bunun hiç bir riski kalmıyor çünkü kaybedilecek bir pilot olmayacak barış içindeki topraklarda,yani iha pilotu uzaktan kontrol edicek.
  • Canada ve diğer ülkelerin televizyonlarında çıkan haberlere bakın. Ciddi tartışmalar var bu uçak üzerine.
  • Ya bu yazıyı yazan arkadaş yazdıktan sonra hçmi okumadan siteye koymuş. F35i çok iyi bilen biri olarak bu yazdıklarını okuyarak anlayamadığımı söyleyebilirim. Arzu ederse kendisini detaylı bilg verebilirim. En azından yazdığı anlaşılır yazılar yazar.
  • olur böyle şeylerr raad olun...

Lockheed-Martin'in bir uçuş denemesi neredeyse felaketle sonuçlanıyordu. Joint Strike Fighter programı kapsamında F-35 Lightning II ile deneme uçuşları gerçekleştiren uçak ve uçuş teknolojileri üretim şirketi, bir arıza nedeniyle pilotun radar sistemini kullanamadığını bildirdi. Radar sisteminden yararlanamayan pilot, etrafta bulunan diğer uçakları farketmekten ve yön saptamalarını yapmaktan aciz kaldı. Sadece görüş açısı içerisindekileri görmekle yetinen pilot, bir süre boyunca kör uçuş yaptı.

Lockheed-Martin ve Joint Strike Fighter programı yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre uçağın yaşadığı bu sorun, tamamlanmamış olan yazılım sisteminden kaynaklanıyor. Tamamlanmamış yazılımda bulunan açıklar nedeniyle uçağın bazı sistemleri devre dışı kalabiliyor ve pilot, hayati önem taşıyan bu sistemleri kullanmaktan mahrum kalıyor. F-35 sistemlerinin önceki uçuşlarda da bozulduğu biliniyor.

"Eksikliklerin farkındayız"

Pilotun radarının devre dışı kalmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan eski Avustralya Savunma Gücü Yönetici Generali Dr. Keith Joiner: "F-35 Lightning II'nin sisteminde olan eksikliklerin farkındayız. Bu uçağın yazılım sorunları hala tam olarak giderilmedi ve siber güvenlik önlemleri alınmadı. Bu nedenle çalışmalara devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Guardian gazetesinin haberine göre radar sorunu, 2001 yılında geliştirilmeye başlanan F-35'lerde çıkan bir dizi problemden sonuncusu. Uçakların daha önce de yıldırım düşmesine karşı korumasız olduğu, makinalı tüfeklerinin çalışmadığı ve gereğinden çok daha az yakıt alabildiği ortaya çıkmıştı.

F-16'dan daha başarısız
Ayrıca F-35'lerin, F-16 jetleri ile yapılan "it dalaşı" testlerinde de başarısız olduğu belirtildi. Bu, tanesi 148 milyon dolara malolan ve bugüne kadar 1.5 trilyon dolar harcanan F-35 uçağının, 1978 yılında faaliyete başlayan F-16'lardan daha etkisiz olduğu anlamına geliyor.

1 ,5 trilyon dolar harcanan F-35'in radarı bozuk

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Öyle bir haberki ~ 2 yıl önce
Radarın icadı 1933 şimdi ingilizler bulduktan sonra epey zaman geçmiş bayağı bir gelişmiştir bu uçak hakkında sürekli bir şeyler konuşuluyor,ancak bu uçak abd hava kuvvetleri komutanının açıklamasına göre son insanlı savaş uçağı bundan sonrası iha dır.Ayrıca nasa pilotsuz uçağı yani yolcu uçağınıda test etti yani bu uçağı eleştirmek yerine artık ileriye bakmak lazım pilot olmayacakmı elbette ama başka bir yerden kontrol edicek.Yok it dalaşında şöyleymiş böyleymiş savaş insan öldürmek ise iha ile bunun hiç bir riski kalmıyor çünkü kaybedilecek bir pilot olmayacak barış içindeki topraklarda,yani iha pilotu uzaktan kontrol edicek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mhmt ~ 2 yıl önce
Canada ve diğer ülkelerin televizyonlarında çıkan haberlere bakın. Ciddi tartışmalar var bu uçak üzerine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F35 pilotu ~ 2 yıl önce
Ya bu yazıyı yazan arkadaş yazdıktan sonra hçmi okumadan siteye koymuş. F35i çok iyi bilen biri olarak bu yazdıklarını okuyarak anlayamadığımı söyleyebilirim. Arzu ederse kendisini detaylı bilg verebilirim. En azından yazdığı anlaşılır yazılar yazar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 2 yıl önce
olur böyle şeylerr raad olun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000