30 Ekim 2017, Pazartesi 20:43:39

İşte havacıların merak ettiği Hava İş Kanunu tasarısı

Hava İş Sendikası, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a Hava İş Kanunu Teklifi'ni sunmuştu. Hava İş Kanunu tasarısında neler yer alıyor. İşte o tasarı...
  • Meslek hastaligi ( vertigo, distektomi, venoz reflu, varis vs vs sayilmiyor ) denilen seyy.. slikozis ve bi kac sey daha sadece.. zati turkiyede 3meslek hastaliklari hastanesi var.. (Sendikali ve TK li degilsen) ve dolayisi ile kurumun odemiyorsa yipranma tazminati...is kanuna gore normal emeklisin iste.. yani uygulama fesihler vs vs borclar kanuna gore, emeklilik , zam, is kanuna gore.. sozlesmelerin maddesinde de yazar zaten TBK 6nci kisma bakınız. Bizi baglayan tek yer orasi, disinda kalanlar ici in TIK hukumleri uygulanir derler.. Yani deniz is, basin is kanunu gibi bizim icin kanun bekliyoruz..yillar once xx partisinin meclisin kapisindan bile sokamadigi .. sendika insallah becerir de..madem tek atis hakkimiz var adam gibi bir tasari hazirlansin. Insanlardan gorus alinsin platformlar acilsin isci ne ister isveren ne ister. Makul duzeylerde bulusulsun. Ayrica hafta tatili ulusal tatil resmi tatil fazla calisma ve faxla surelerle calismalar asgari ucretin icine yedirilmesin. Ancak isveren de personeli hava yer ayirtetmeksizin carki beraber cevirdigimiz kader arkadaslarimizla ezcumle "uniformali kismi" n POSASINI SIKIP ATMASIN. Gozunu bir sirkette acip havaviligi meslek edinmis devam eden insanlar ,o veya bu nedenle (yuzkizartici suclar haric) cikarilanlar hele de yas 30 ve yukarisiysa o kadar yil hayatin disinda kalmis demektir ki uculacak kac sirket var ki istikrarla devam eden. Emeginin karsiligini zamaninda odeyen..(lux degil geregini yapan) Meslek hastaligi emeklilik kidem tazminati haklar.. Vs vs cok calismalisin sendika cokkkk... bu bir tez.. detayli calismak lazimmm..
  • Size yaranmaz, an itibari ile TİS olmazssa ortada sizin haklarınızı koruyacak bir iş kanunu yok. bunu bile eleştirenlere söyleyecek laf bulamıyoruz. Yer personeli için bir şey yapılmazken uçucular için bu denli çalışmaya rağmen adamları memnun edemiyorsunuz.
  • ana üs dışında görevlendirme süresi diyo uçuçunun rızası olmadan 40 günü gecemez diyo. böyle yasa mı olur hadi böyle yasa oldu sendika buna nasıl razı olur? üstelik teklifi veren sendika! hangimiz sudi arabistan a 2 ay gidicen dediklerinde ben razı deyilim diyebiliyomuyuz? en fazla şu kadar gün gidersin adam sen patron olarak pilotunu eşşek gibi çalıştırmak istiyorsan bi pilotuna sor kabul ederse yolla gitsin demiş yasanın özü bu. dalga mı geciyorsunuz siz ya? şimdi amcamın biri cıkar istemiyorsan bas git der. gidemiyoruz ki adam shgm den evraklarımızı istiyor onu bile yollamıyorsunuz. otopark mafyasımı yoksa ney belli deyil
  • 2019da yillik ucus limiti 900 saate dusunce sizce bu yorgunluklar azalir mi?

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş) Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, havacıların uzun yıllardır mücadelesini verdiği Hava İş Kanunu teklifini TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a vermişti. 

Prof. Dr. Aziz Can Tuncay başkanlığındaki komisyonca hazırlanan kanun teklifinde hangi maddeler yer alıyor? 

İşte AirportHaber farkıyla Hava İş Kanunu tasarısı;

İşte havacıların merak ettiği Hava İş Kanunu tasarısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Ucucu ~ 4 ay önce
Meslek hastaligi ( vertigo, distektomi, venoz reflu, varis vs vs sayilmiyor ) denilen seyy.. slikozis ve bi kac sey daha sadece.. zati turkiyede 3meslek hastaliklari hastanesi var.. (Sendikali ve TK li degilsen) ve dolayisi ile kurumun odemiyorsa yipranma tazminati...is kanuna gore normal emeklisin iste.. yani uygulama fesihler vs vs borclar kanuna gore, emeklilik , zam, is kanuna gore.. sozlesmelerin maddesinde de yazar zaten TBK 6nci kisma bakınız. Bizi baglayan tek yer orasi, disinda kalanlar ici in TIK hukumleri uygulanir derler.. Yani deniz is, basin is kanunu gibi bizim icin kanun bekliyoruz..yillar once xx partisinin meclisin kapisindan bile sokamadigi .. sendika insallah becerir de..madem tek atis hakkimiz var adam gibi bir tasari hazirlansin. Insanlardan gorus alinsin platformlar acilsin isci ne ister isveren ne ister. Makul duzeylerde bulusulsun. Ayrica hafta tatili ulusal tatil resmi tatil fazla calisma ve faxla surelerle calismalar asgari ucretin icine yedirilmesin. Ancak isveren de personeli hava yer ayirtetmeksizin carki beraber cevirdigimiz kader arkadaslarimizla ezcumle "uniformali kismi" n POSASINI SIKIP ATMASIN. Gozunu bir sirkette acip havaviligi meslek edinmis devam eden insanlar ,o veya bu nedenle (yuzkizartici suclar haric) cikarilanlar hele de yas 30 ve yukarisiysa o kadar yil hayatin disinda kalmis demektir ki uculacak kac sirket var ki istikrarla devam eden. Emeginin karsiligini zamaninda odeyen..(lux degil geregini yapan) Meslek hastaligi emeklilik kidem tazminati haklar.. Vs vs cok calismalisin sendika cokkkk... bu bir tez.. detayli calismak lazimmm..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaw ~ 4 ay önce
He he
Yazıklar Olsun ~ 4 ay önce
Size yaranmaz, an itibari ile TİS olmazssa ortada sizin haklarınızı koruyacak bir iş kanunu yok. bunu bile eleştirenlere söyleyecek laf bulamıyoruz. Yer personeli için bir şey yapılmazken uçucular için bu denli çalışmaya rağmen adamları memnun edemiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
suuud ~ 4 ay önce
ana üs dışında görevlendirme süresi diyo uçuçunun rızası olmadan 40 günü gecemez diyo. böyle yasa mı olur hadi böyle yasa oldu sendika buna nasıl razı olur? üstelik teklifi veren sendika! hangimiz sudi arabistan a 2 ay gidicen dediklerinde ben razı deyilim diyebiliyomuyuz? en fazla şu kadar gün gidersin adam sen patron olarak pilotunu eşşek gibi çalıştırmak istiyorsan bi pilotuna sor kabul ederse yolla gitsin demiş yasanın özü bu. dalga mı geciyorsunuz siz ya? şimdi amcamın biri cıkar istemiyorsan bas git der. gidemiyoruz ki adam shgm den evraklarımızı istiyor onu bile yollamıyorsunuz. otopark mafyasımı yoksa ney belli deyil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 4 ay önce
2019da yillik ucus limiti 900 saate dusunce sizce bu yorgunluklar azalir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000