19 Ekim 2010, Salı 14:45:56

Havacılık hukuku masaya yatırılacak

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) 23 -24 Ekim tarihleri arasında düzenleyecekleri toplantıda 'Havacılık Hukuku'nu konuşacak. Yerli ve yabancı 200 kadar uzmanın katılacağı konferansta uçak kazaları ve sonrasında yaşanan inceleme-araştırma safhaları da masaya yatırılacak.
  • TOPLANTI HERKESE AÇIKMI? YOKSA DAVET USULÜNE GÖREMİ KİMLER DAVETLİ NEYE GÖRE DAVET EDİLDİ. DAVETLİ DEĞİLİZ DE GELİP DIŞARDA KALMAYALIM. ACELE AÇIKLARMISINIZ LTF
  • EVET HAVACILARIN TABİ OLDUKLARI BİR KANUN MAALESEF ÜLKEMİZDE YOKTUR.ACİLEN UÇUCU PERSONEL KANUNU ÇIKARILMALI YADA HAVACILIK PERSONELİ ACİLEN MEVCUT İŞ YASASI KORUMASI ALTINA ALINMALIDIR.HAVACILIK PERSONELİNİ BORÇLAR KANUNU VE TİCARET KANUNU HÜKÜMLERİNE GÖRE ÇALIŞTIRMAK TAM BİR HUKUKSUZLUK VE HUKUK TANIMAMAZLIKTIR.BUNDAN CESARET ALAN İŞVEREN İSE HAVACILIK PERSONELİNE KÖLE MUAMELESİ YAPMAKTADIR.BU KANUNUN İŞ SÖZLEŞMELERİNDE KULLANILMASI TÜRKİYENİN HUKUKEN NE KADAR GERİ VE ACINACAK DURUMDA OLDUĞUNUDA GÖSTERMEKTEDİR.BU DURUMU HAVACILIK ÇALIŞANI LEHİNE ÇEVİREBİLECEK BİR MESLEK ÖRGÜTÜ BAŞ TACI EDİLECEĞİ GİBİ ADLARI ONLARDAN SONRADA HÜRMETLE ANILACAKTIR.SAYGILARIMLA..
  • önce bakalim sirketler dogru düsgün kontratlar düzenlesin yeni pilotlara o pilotu öbür pilota kefil yapmalarini biraksinlar kanunlara haykiri bunlar genelde onur air sefer böyle yalan dolan isleri!!
  • Havacilik sektorunde calisan bunca insana ragmen hala Hava Is Yasasi'nin olmamasi utanc verici bir durumdur. TALPA'nin sesinin bugune kadar bu konuda yeterince ciktigina inanmiyorum. Bu girisimlerini takdir ettim, umarim olay laf kalabaliginda kalmaz da pozitif bir sonuc icin bir baslangic olur (her ne kadar bu konuda fazla inancim olmasada umudumun olmasini istiyorum.).

Havacılık sektörünün en güvenli ulaşım kolu olduğuna dikkat çeken TALPA Genel Sekreteri Kaptan Pilot Nuri Sakarya, Türkiye'de günümüze kadar gerçekleştirilemeyen hukuki alt yapı ve organizasyonlara hız kazandırılabilmesi ve kamuoyu oluşturmak amacıyla konferansı organize ettiklerini anlattı.

Türk havacılığının hızla büyümesi ve istihdam sağlamasını gururla izlediklerine vurgu yapan dernek yöneticisi, sektörde yapısal-sayısal büyümeye ilave eğitimli ve kaliteli personele duyulan gereksinimin gün geçtikçe arttığı ifade etti.

Kaptan Pilot Sakarya, 'Hava İş Yasası' bulunmayan ülkemizde büyük sorumluluk taşıyan pilotların 'Borçlar ve Ticaret Kanunu' hükümlerine göre işlem gördüğüne işaret etti.

Ayrıca bir çok ülkenin; uçak kazalarını inceleme konusunda Uluslararası Sivil Havacılık Kuruluşu (ICAO) ve Bölgesel Havacılık Kuruluşları (EC) tarafından yayınlanmış esaslar çerçevesinde 'Uçak Olay ve Kazalarını İnceleme Kuruluşu'nu oluşturmasına rağmen Türkiye'de yukarıda bahsedilen organizasyonun kurulmadığını söyledi.

Hava Hukuku konusunda Türk sivil havacılığına büyük katkı yapacağı belirtilen konferans 22 Ekim Cuma günü 09.00'da Ataköy Sheraton Otel'de başlayıp, 23 Ekim Cumartesi saat 12.15'de sona erecek.

Havacılık hukuku masaya yatırılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 8 yıl önce
TOPLANTI HERKESE AÇIKMI? YOKSA DAVET USULÜNE GÖREMİ KİMLER DAVETLİ NEYE GÖRE DAVET EDİLDİ. DAVETLİ DEĞİLİZ DE GELİP DIŞARDA KALMAYALIM. ACELE AÇIKLARMISINIZ LTF

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
EVET HAVACILARIN TABİ OLDUKLARI BİR KANUN MAALESEF ÜLKEMİZDE YOKTUR.ACİLEN UÇUCU PERSONEL KANUNU ÇIKARILMALI YADA HAVACILIK PERSONELİ ACİLEN MEVCUT İŞ YASASI KORUMASI ALTINA ALINMALIDIR.HAVACILIK PERSONELİNİ BORÇLAR KANUNU VE TİCARET KANUNU HÜKÜMLERİNE GÖRE ÇALIŞTIRMAK TAM BİR HUKUKSUZLUK VE HUKUK TANIMAMAZLIKTIR.BUNDAN CESARET ALAN İŞVEREN İSE HAVACILIK PERSONELİNE KÖLE MUAMELESİ YAPMAKTADIR.BU KANUNUN İŞ SÖZLEŞMELERİNDE KULLANILMASI TÜRKİYENİN HUKUKEN NE KADAR GERİ VE ACINACAK DURUMDA OLDUĞUNUDA GÖSTERMEKTEDİR.BU DURUMU HAVACILIK ÇALIŞANI LEHİNE ÇEVİREBİLECEK BİR MESLEK ÖRGÜTÜ BAŞ TACI EDİLECEĞİ GİBİ ADLARI ONLARDAN SONRADA HÜRMETLE ANILACAKTIR.SAYGILARIMLA..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
önce bakalim sirketler dogru düsgün kontratlar düzenlesin yeni pilotlara o pilotu öbür pilota kefil yapmalarini biraksinlar kanunlara haykiri bunlar genelde onur air sefer böyle yalan dolan isleri!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Havacilik sektorunde calisan bunca insana ragmen hala Hava Is Yasasi'nin olmamasi utanc verici bir durumdur. TALPA'nin sesinin bugune kadar bu konuda yeterince ciktigina inanmiyorum. Bu girisimlerini takdir ettim, umarim olay laf kalabaliginda kalmaz da pozitif bir sonuc icin bir baslangic olur (her ne kadar bu konuda fazla inancim olmasada umudumun olmasini istiyorum.).

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000