26 Nisan 2011, Salı 23:58:10

GÖKKUŞAĞI HAREKETİ'NE ŞOK KARAR

Hava-İş Sendikası'nda yeniden seçime gidilmesi için mahkemeye giden Gökkuşağı Hareketi mahkemenin verdiği kararla şok yaşıyor. Mahkeme bu hareketin istemini reddetti. İşte konuyla ilgili Gökkuşağı Hareketi'nin açıklaması
  • anaakım ümmetçiliği ve arkasındaki güçleri yazanları, bu ülkenin yürekli, devrimci gazetecilerini parmaklıklar arkasına tıkan mahkemeler varsın sizi haklı görsün, biz gocunmayız. siz sırça köşklerinizde, biz meydanlardayız.
  • Bu karar; uzlaşmacı, yılgın,bürokratik ayçin sendikacılığını korumak için iktidar-thy ortaklığının bir sonucudur. işverenin adamı kimmiş şimdi gördük, herkes gördü.
  • böylelikle hava iş başkanının ve yandaşlarının işverenle kapalı kapılar ardındaki anlaşmalardan sonra mahkemelerde de hakim ve savcılarla kapalı kapılar ardında anlaşma yaptıklarını görmüş bulunuyoruz...durmak yok rezalete ve götürmeye devam...
  • Havaiş yöneticileri kararı duyurmak için attıkları sms'te Gökkuşağı hareketinin demokrasiyi hazmedemediğiniz yazmış.Hemde hiç utanmadan ve sırıtarak. Delege sistemi ne kadar demokratik acaba? İstasyon başına 3-5 kişinin çalıştığı yerden gelen delegelerin oyuyla iktidarda utanmadan oturmak ve dünyanın parasını alıp çatır çatır meyhanelerde yemek demokrasiyle ne derece bağdaşıyor acaba? Buna satın alınmış demokrasi denir.Aynı satın aldıkları delegemiz gibi .....(ertan)
ava İş Yönetiminin, delegelerin iradesinden kaçarak olağanüstü genel kurula gitmemesi üzerine açtığımız davada ne yazık ki 15. İş Mahkemesi talebimizi reddetmiştir. Bu karar delegelerin iradesini görmeyen hukuk dışı bir karardır. Çünkü tüzük ve yasanın yeterli gördüğü 60 delegenin çok üzerinde, 95 delegenin başvurusu noter kanalıyla sendika yönetimine iletilmiş, imza sayısı 116 ya ulaşmıştır.
Bunlara ek olarak genel kurul kararlarını yok sayan, işçilerin haklarını savunamayan bir yönetim söz konusudur. Mahkeme resmi olarak alınan teklifte bu gün bile 66 bin liraya mal edilecek bir genel kurul için bir buçuk yıl önce 300 bin lira harcanarak işçilerin paralarının savrulduğu gerçeğini görmemiştir.

Bu kararı Yargıtay düzeyinde temyiz edeceğiz. Haklı gerekçelerimizin Yargıtaydaki incelemede görülüp, kararın düzeltilmesi uzun bir süreç de olsa bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Çünkü sendikal bürokrasiye karşı mücadelenin kendisi uzun bir süreçtir. Bu mücadele bu davadan da bağımsız olarak sürmektedir.

DEMOKRATİK ŞEFFAF TEMİZ BİR SENDİKA talebi işçilerin en temel hakkıdır. Bu olmadan ne sendikal örgütlülük, ne mücadele yapılabilir. İşçilerin ezici çoğunluğunun güven duymadığı, desteklemediği bir sendika yönetiminin işçilere bir faydası olmadığı her geçen gün daha da açık görülmektedir. İş kolumuzda işçi kıyımı, TİS ihlalleri sürmekte ve işçilerin bir sendikasının var olduğu belli bile değildir.

Sendikacılığı ömür boyu yapılacak bir meslek olarak gören ve işçilerin aidatlarıyla kurdukları iktidarın nimetlerinden yararlanarak, kıl payıyla da olsa koltuklarını korumayı kar sayanlar eninde sonunda işçilerin iradesine boyun eğeceklerdir. Gökkuşağı Hareketi Hava İş üyelerinin delege seçimlerinde kendilerine verdiği görevi yerine getirmeye kararlıdır.

Yaşasın işçilerin birliği ve kardeşliği...

 

GÖKKUŞAĞI HAREKETİ

GÖKKUŞAĞI HAREKETİ'NE ŞOK KARAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 7 yıl önce
anaakım ümmetçiliği ve arkasındaki güçleri yazanları, bu ülkenin yürekli, devrimci gazetecilerini parmaklıklar arkasına tıkan mahkemeler varsın sizi haklı görsün, biz gocunmayız. siz sırça köşklerinizde, biz meydanlardayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu karar; uzlaşmacı, yılgın,bürokratik ayçin sendikacılığını korumak için iktidar-thy ortaklığının bir sonucudur. işverenin adamı kimmiş şimdi gördük, herkes gördü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
böylelikle hava iş başkanının ve yandaşlarının işverenle kapalı kapılar ardındaki anlaşmalardan sonra mahkemelerde de hakim ve savcılarla kapalı kapılar ardında anlaşma yaptıklarını görmüş bulunuyoruz...durmak yok rezalete ve götürmeye devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Havaiş yöneticileri kararı duyurmak için attıkları sms'te Gökkuşağı hareketinin demokrasiyi hazmedemediğiniz yazmış.Hemde hiç utanmadan ve sırıtarak. Delege sistemi ne kadar demokratik acaba? İstasyon başına 3-5 kişinin çalıştığı yerden gelen delegelerin oyuyla iktidarda utanmadan oturmak ve dünyanın parasını alıp çatır çatır meyhanelerde yemek demokrasiyle ne derece bağdaşıyor acaba? Buna satın alınmış demokrasi denir.Aynı satın aldıkları delegemiz gibi .....(ertan)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000