23 Mart 2011, Çarşamba 09:24:14

VE F-35 ALIMI ASKIYA ALINDI!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısından, F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili ABD'ye önemli bir mesaj çıktı. Pentagon uçuş kodlarını ve yazılıma ait kritik bilgileri vermeyi reddedince, Türkiye de siparişleri erteledi.
  • helal Yakışır..
  • ya mig lerin nesi var bakın görün 10 adet mig siparişi verin abd nin etekleri tutuşur.güya müttefik biz kıbrıs harekatında cok iyi anladık abd yi ha bu arada mühendislerimizede bir sahip cıksak f-35 in yazılımınıda çözer abd yı de çözer......
  • arkadas yazmis ÖGRENDE GEL!!
  • isimize gelmeyince almayiz kardesiim!!böyle basbakana can feda!!

Ankara'nın proje kapsamında 100 uçak alması öngörülüyordu. Toplantının ardından açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Uçak siparişlerinin verilebilmesi için proje kapsamındaki beklentilerimize yönelik müzakereler tatmin edici bir sonuca ulaşmadı. Söz konusu müzakerelerin geldiği aşamaya bağlı olarak uçak siparişleri bir sonraki toplantıda tekrar değerlendirilecek." dedi. Özellikle yazılıma 'bir şekilde' erişme arzusunda olduklarının altını çizen Gönül, "Pek çok mesafe de alındı. İş payında, teknoloji paylaşımında mesafe alındı. Daha fazlasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı. Projede maliyetlerin de yükseldiğine dikkat çeken Savunma Bakanı, fiyat konusunun daha sonra etraflıca değerlendirileceğini kaydetti. 16 milyar dolarlık projede Türk tarafı, defalarca Amerika'nın kapısını çalarak bu kadar büyük para yatırdığı uçağın uçuş kodlarını istemişti. Fakat ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bu talebi geri çevirdi.

Amerika'nın savaş jetlerine ait kodları vermemesi ve yazılıma dair teknolojiyi paylaşmaması Türkiye'yi tedirgin ediyor. Yaklaşık 100 uçak almayı planlayan Ankara, kodlara sahip olmadığı takdirde uçaklara gerçek anlamda hâkim olunamayacağına dikkat çekiyor. Jetlerin dışarıdan yönlendirilebileceği, elektronik harp karşısında savunmasız kalabileceği ve yazılıma herhangi bir müdahalede bulunulamayacağına işaret ediliyor. SSİK toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda gerçekleştirildi. Bakan Gönül, TSK'nın da ihtiyaçları dahil 109 genel maksat helikopterinin alımı ihalesinde sonuca varılamadığını açıkladı. Hedef fiyata yaklaşıldığını fakat komitenin istediği rakama henüz ulaşılamadığını dile getiren Gönül, 1 ay içinde nihai sonuca varılacağını dile getirdi. Söz konusu projede Amerikan Sikorsky ve İtalyan AgustaWestland firmaları çekişiyor. Taraflar masaya yaklaşık 5 milyar dolarlık bir fatura koyarken, Türkiye 3,5 milyar doların üzerine çıkmaya yanaşmıyor. Öte yandan Gönül, Türkiye'nin de üretiminde rol aldığı askerî nakliye uçağı A400M projesinde, satın alınacak 10 uçak için toplam 111 Euro'luk ek maliyetin ödeneceğini bildirdi. (Zaman)

VE F-35 ALIMI ASKIYA ALINDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 7 yıl önce
helal Yakışır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ya mig lerin nesi var bakın görün 10 adet mig siparişi verin abd nin etekleri tutuşur.güya müttefik biz kıbrıs harekatında cok iyi anladık abd yi ha bu arada mühendislerimizede bir sahip cıksak f-35 in yazılımınıda çözer abd yı de çözer......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
arkadas yazmis ÖGRENDE GEL!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
isimize gelmeyince almayiz kardesiim!!böyle basbakana can feda!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000