01 Temmuz 2012, Pazar 15:49:37

TSK'DAN WALL STREET JOURNAL'A YANIT

Genelkurmay Başkanlığı, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı hakkında yabancı bir basın organında yer alan iddialar ile ilgili açıklama yaptı.
  • Pilotumuz 200 ft de ses hızına yakın uçma kabiliyetine sahip olacak ama nereye gittiğinden haberi olmayacak öyle mi?Kim inanır, KADİR İNANIR.
  • NEDEN KOSKOCA TÜRK DEVLETİNE VE ONUN RESMİ ORGANLARININ SÖYLEDİKLERİNE İNANMIYORSUNUZ. NEDEN BUGÜNE KADAR İLK SAYFASINI DAHİ GÖRMEDİĞİNİZ WALL STREET JOURNAL GAZETESİNİN SÖYLEDİKLERİNE İNANIYORSUNUZ. NASIL BÖYLE HEM BİLGİSİZ, AMA AYNI ZAMANDA İLERİ FİKİRLERE SAHİP OLABİLİYORSUNUZ. GERÇİ CEVAP YAZDIKLARINIZDA GİZLİ. YA AZICIK DÜŞÜNME YETİNİZ VAR VE O DA ANCAK HAKARET ETMEYE ÇALIŞIYOR. YA DA GERÇEKTEN İYİ TÜRKÇE ÖĞRETMİŞLER SİZE. ŞURADA YORUM YAZAN ÜÇ KİŞİYİZ AMA YAZILANLARDAN AÇIKÇA ANLAŞILDIĞI GİBİ TEK TÜRK BENİM. VE EVET O UÇAK SURİYELİLERİN DEĞİL, BENİM NAMUSUM. YA SEV YA TERKET.
  • 11:39 aynen katiliyorum. Genelkurmay nederse der. Benim kendi beynimde var. Elin arabinida desteklemiyorum, icimizdeki Suriye'li hakaretinide aynen iade ediyorum. Kimse birbirinden daha Turk degil burada. Dusman sularda Iki yuksek kabiliyetli evladimizi bir hic ugruna kaybettiysek bu birinin hatasindan oldu. Hatayi yapan kisi kokpitteki evladimiz degildi. O pilotlar Vecihi Hurkus gibi harita-pusula ile ucmuyor. Hatayi yapan kisi hala aramizda ve cikip ozur dileyecek kadar sorumlulugu alip istifayi basip emekli olabilecek kadar yigit degil! korkak biri. Sen bu yorumu yazana Suriye'li dersin o kisiyide yuceltirsin. Cok buyuk Turksun sen cok buyuk. Hemen baslarsin "o ucak senin namusun" diye. Klise, ezberlenmis laf bol sizde. O yuzden dusunmeyide dusunenide sevmezsiniz. Hemen surersiniz dusuneni zaten.
  • yer mavi gök mavi ve ikisi arasındaki hangi nirengi noktası?

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

1. 22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçağımız ile ilgili yabancı bir basın organına dayanılarak verilen iddialara açıklık getirmek ihtiyacı duyulmuştur.

2. Daha önce birçok kez açıklandığı şekilde, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Hv.K.K.lığımıza ait bir uçağımız (iddia edildiği gibi iki uçak değil), tanıtma sistemleri açık, tek ve silahsız olarak bölgede mevcut radarımızın performansının test edilmesi maksadıyla görev uçuşu yaptığı esnada düşmüştür.

3. Elimizde mevcut radar görüntülerine ve yapılan incelemeler sonucunda; uçağımız saat 10.30’da Malatya/Erhaç Meydanından kalkış yapmış, Doğu Akdeniz’e çıkarak ilk test uçuşunda; 1 numaralı profil noktasına saat 11.06’da ulaşmış ve belirlenen rota üzerinde 21.400 feet irtifada görev uçuşuna başlamıştır. Saat 11.14’de 2 numaralı profil noktasına 8.600 feet irtifada, saat 11.23’de 3 numaralı profil noktasına 7.500 feet irtifada, saat 11.37’de 4 numaralı profil noktasına 2.000 feet irtifada, saat 11.50’de, ikinci test uçuşu için dönüş noktasına 3000 feet irtifada ulaşmıştır. Son profilde uçağımızın yaklaşık 5 dakikalık hava sahası ihlali yaptığı belirlenmiştir. Radar iz analizine ve telsiz konuşmalarına göre uçağımıza bu uçuşu esnasında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Uçağımız, 2’nci test uçuşunda 4 numaralı profile doğru 7.400 feet irtifada seyir halinde iken saat 11.56’da uluslararası hava sahasında aniden irtifa kaybederek saat 11.57’de radarla irtibatı/teması kesilmiştir.

4. Bunun üzerine havadan ve denizden arama ve kurtarma faaliyetlerine derhal başlanmış ve uçağımızın kayıp olduğu kamuoyuna açıklanmıştır.

5. Bilahare, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü öğrenilmiştir.

6. Sonuç olarak; elde mevcut radar görüntülerine ve yapılan idari araştırma sonucuna göre, uçağımız 12 mil olan Suriye karasularının bir mil dışında, takriben 13 mil uzakta vurulmuş ve istikrarlı uçtuğu en son noktanın koordinatı 35 48.22 Kuzey, 35 33.21 Doğu olup, bu noktadan itibaren süratle irtifa ve hız kaybettiği ve Suriye kara kıtasına 16 km. (8,5 mil) uzaklıkta, Suriye karasularında muhtemelen 35 48.26 Kuzey, 35 37.59 Doğu koordinatına düştüğü belirlenmiştir.

7. Pilotlarımızın akıbeti hakkında elimizde henüz bir bilgi mevcut değildir.

8. Uçak enkazının çıkarılması için Nautilus gemisi bölgeye intikal halinde olup 02 Temmuz 2012 Pazartesi günü akşam saatlerinde bölgede olması beklenmektedir.

TSK'DAN WALL STREET JOURNAL'A YANIT

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

01:40'a ~ 6 yıl önce
Pilotumuz 200 ft de ses hızına yakın uçma kabiliyetine sahip olacak ama nereye gittiğinden haberi olmayacak öyle mi?Kim inanır, KADİR İNANIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 SURİYELİYE ~ 6 yıl önce
NEDEN KOSKOCA TÜRK DEVLETİNE VE ONUN RESMİ ORGANLARININ SÖYLEDİKLERİNE İNANMIYORSUNUZ. NEDEN BUGÜNE KADAR İLK SAYFASINI DAHİ GÖRMEDİĞİNİZ WALL STREET JOURNAL GAZETESİNİN SÖYLEDİKLERİNE İNANIYORSUNUZ. NASIL BÖYLE HEM BİLGİSİZ, AMA AYNI ZAMANDA İLERİ FİKİRLERE SAHİP OLABİLİYORSUNUZ. GERÇİ CEVAP YAZDIKLARINIZDA GİZLİ. YA AZICIK DÜŞÜNME YETİNİZ VAR VE O DA ANCAK HAKARET ETMEYE ÇALIŞIYOR. YA DA GERÇEKTEN İYİ TÜRKÇE ÖĞRETMİŞLER SİZE. ŞURADA YORUM YAZAN ÜÇ KİŞİYİZ AMA YAZILANLARDAN AÇIKÇA ANLAŞILDIĞI GİBİ TEK TÜRK BENİM. VE EVET O UÇAK SURİYELİLERİN DEĞİL, BENİM NAMUSUM. YA SEV YA TERKET.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
11:39 +1 ~ 6 yıl önce
11:39 aynen katiliyorum. Genelkurmay nederse der. Benim kendi beynimde var. Elin arabinida desteklemiyorum, icimizdeki Suriye'li hakaretinide aynen iade ediyorum. Kimse birbirinden daha Turk degil burada. Dusman sularda Iki yuksek kabiliyetli evladimizi bir hic ugruna kaybettiysek bu birinin hatasindan oldu. Hatayi yapan kisi kokpitteki evladimiz degildi. O pilotlar Vecihi Hurkus gibi harita-pusula ile ucmuyor. Hatayi yapan kisi hala aramizda ve cikip ozur dileyecek kadar sorumlulugu alip istifayi basip emekli olabilecek kadar yigit degil! korkak biri. Sen bu yorumu yazana Suriye'li dersin o kisiyide yuceltirsin. Cok buyuk Turksun sen cok buyuk. Hemen baslarsin "o ucak senin namusun" diye. Klise, ezberlenmis laf bol sizde. O yuzden dusunmeyide dusunenide sevmezsiniz. Hemen surersiniz dusuneni zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NİRENGİ ~ 6 yıl önce
yer mavi gök mavi ve ikisi arasındaki hangi nirengi noktası?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000