06 Nisan 2012, Cuma 08:52:59

TALİMATI BAŞBAKAN VERDİ!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı, terörle mücadeledeki istihbarat zafiyetini ortadan kaldırmak için insanlı keşif ve gözetleme aracı kullanacak...
  • O anka midir nedir o preje tamamlanmaz beyler. Bosa beklemeyin. Belki 30-40 sene 20 tane uretirler.
  • erzurum da 5 işçinin göz göre göre ölüme terk edildiği bir ülkede yaşıyoruz ki yıl olmuş 2012 sonrada uçak kiralayacağız yok yapacağız yok araba üreteceğiz vs vs...sen önce insanlarını yaşat sonra uçak al,kirala,yap ki onları da yapamıyorsun..
  • Değerli Airport Haber takipçieri; amaç doğru,Başbakanımızın talimatı doğru ancak bürokratlarımızın ve teknik ekiplerinin dikkate almadığı çok önemli bir konu var.Bu uçaklara entegre edilecek ISR (Intelligence Surveliance Reconisance) sistemlerinin ihracatı ABD iznine tabi kontrollü malzemelerdir.Bu süreç o kadar kısa sürede sonuçlanabilecek kolay bir süreç değildir.Bu ihale kime verildi bilmiyorum ama yetkililere bir tavsiyem olacak eğer bu uçağa ABD ürünleri takılacak ise ITAR (International Traffics i n Arms Regulation) ne diyor lütfen bir incelesinler....ABD'den bu tür sistemleri almak kolay değil,....
  • adam resmen iş ihale takip ediyor. başbakana bak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yürütülen çalışmada ABD'den 2 yıllığına 5 adet son teknoloji istihbarat sistemleriyle donatılan King Air 350 tipi uçak kiralanacak.
 
İsrail'le yaşanan kriz ve yer kontrol istasyonu eksikliği nedeniyle aynı anda üçten fazla Heron'un uçamaması devleti harekete geçirdi. Zaman'da yer alana habere göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan proje kapsamında, TSK, Emniyet ve MİT'e insanlı Heron'lar geliyor. Terörle mücadeledeki istihbarat zafiyetini ortadan kaldırmak için, ABD'den 5 adet insanlı keşif ve gözetleme aracı kiralanacak. Son teknoloji istihbarat sistemleriyle donatılan King Air 350 tipi uçaklar, 2 yıl boyunca Güneydoğu'da terörist kovalayacak. Teröristin elindeki silahın markasına kadar odaklanma özelliği taşıyan kameralarıyla dikkat çeken King Air, topladığı istihbaratı kriptolu hatlarla yer kontrol istasyonlarına iletecek.

Türk İnsansız Hava Aracı ANKA Projesi tamamlanana kadar, kiralanan bu uçaklar istihbarat toplama açığını kapatacak. 5 uçaktan 3'ü 24 saat havada kalacak. 30 bin feet yani yaklaşık 10 km yüksekliğe kadar çıkacak. Projenin toplam bedeli 70 milyon dolar. Öte yandan uçağın testleri için Genelkurmay ve Emniyet'ten bir ekip ABD'ye gitti.
 
Projeyle ilgili olarak uzun süredir Genelkurmay, Emniyet ve MİT üçgeninde gizli görüşmeler yapılıyor. Irak sınırında, Heron'lardan alınan görüntünün ardından başlatılan hava harekatı sonrası 35 vatandaşın terörist sanılarak vurulmasıyla süreç hızlandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen ve gizli tutulan ihale 70 milyon dolara sonuçlandı. Bu ay içinde sözleşmenin imzalanması bekleniyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın emrine verilecek uçaklardan Emniyet Genel Müdürlüğü de faydalanabilecek. Proje başarıya ulaşırsa, MİT için de King Air kiralanması gündeme gelecek. Uçaklar geldikten sonra Batman'a veri iletişim hatları kurulacak. Uçakların topladığı görüntüler bu hatlar aracılığıyla hem bölgedeki üslere hem de Ankara'ya iletilecek. Genelkurmay Harekat Başkanlığı, baharın gelmesiyle birlikte teröristlerin faaliyetlerini artıracağını belirterek, uçakların teslimatının acilen yapılmasını istedi.
 
SATIN ALMA BEDELİ 35 MİLYON DOLAR
 
Öte yandan ihalenin nihayete erdirilmesinin ardından savunma çevrelerinde başka bir tartışma başladı. İhaleye önce 'kiralama' için katılan şirketler daha sonra SSM'ye "Bu uçakları satın alın, daha ucuza gelecektir." teklifiyle geldi. Fakat bu teklif kabul görmedi. Bir uçağın bedelinin yaklaşık 7 milyon dolar olduğu, 5 uçağın toplam 35 milyon dolara alınabileceği belirtildi. Yani kiralama bedelinin yarısına Türkiye'nin uçaklara sahip olabileceği savunuldu. Fakat konuyla ilgili Zaman'a konuşan bir savunma yetkilisi, söz konusu fiyata istihbarat sistemleri ve bakım maliyetlerinin dahil olmadığını, bu yüzden kiralama seçeneğinin daha uygun olduğunu söyledi. Söz konusu yetkili şu bilgileri verdi: "İhaleyi kiralama yöntemiyle kazanan şirket, uçakların 2 yıl boyunca tüm bakım masraflarını üstlenecek. Toplam 200 kişinin eğitimini sağlayacak. Motor ve pervane değişimlerini sağlayacak. Elektronik istihbarat ekipmanları ve yedek kameraları da tedarik edecek. Bu yüzden kiralama seçeneği daha makul. Ayrıca satın alma teklifiyle gelen firma, uçakları bu yaz için yetiştiremiyor. Genelkurmay da terörle mücadelenin yoğunlaşacağı bahar aylarında istihbarat uçaklarını bir an önce devreye sokmak istiyor."
TALİMATI BAŞBAKAN VERDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 6 yıl önce
O anka midir nedir o preje tamamlanmaz beyler. Bosa beklemeyin. Belki 30-40 sene 20 tane uretirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
erzurum da 5 işçinin göz göre göre ölüme terk edildiği bir ülkede yaşıyoruz ki yıl olmuş 2012 sonrada uçak kiralayacağız yok yapacağız yok araba üreteceğiz vs vs...sen önce insanlarını yaşat sonra uçak al,kirala,yap ki onları da yapamıyorsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Değerli Airport Haber takipçieri; amaç doğru,Başbakanımızın talimatı doğru ancak bürokratlarımızın ve teknik ekiplerinin dikkate almadığı çok önemli bir konu var.Bu uçaklara entegre edilecek ISR (Intelligence Surveliance Reconisance) sistemlerinin ihracatı ABD iznine tabi kontrollü malzemelerdir.Bu süreç o kadar kısa sürede sonuçlanabilecek kolay bir süreç değildir.Bu ihale kime verildi bilmiyorum ama yetkililere bir tavsiyem olacak eğer bu uçağa ABD ürünleri takılacak ise ITAR (International Traffics i n Arms Regulation) ne diyor lütfen bir incelesinler....ABD'den bu tür sistemleri almak kolay değil,....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
adam resmen iş ihale takip ediyor. başbakana bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000