29 Eylül 2012, Cumartesi 21:57:18

ŞOK BELGELER AÇIKLANDI

El Arabiya televizyonu Suriye istihbaratına ait olduğu iddia edilen “çok gizli” iki belge yayınladı
  • saçma. 1300 metre derindeki enkaza şehitleri yerleştirebilecek teknoloji var mı?
  • Bu bana pek mantıklı gelmiyor. Pilotların üzerindeki GPS sinyallerini Suriyeliler (ve/veya Ruslar) gibi TSK 'da alıyor. Suriyeliler olay yerine ilk varıp pilotları canlı olarak ele geçirip saatlerce sorgulayıp, öldürüp tekrar olay yerinde suyun dibine koltuklarına kemerle bağlı olarak bırakacaklar. Bunu da TSK'nın arama yapan helikopterlerinin ve Sahil Koruma botlarının burnunun dibinde yapacaklar... Ayrıca Adli tıp bulgularında uçağın düşüş saatiyle, suya daha geç bırakılan cenazelerin suda uğradığı değişiklik arasındaki tutarsızlık ortaya çıkardı diye düşünüyorum. Tabii kamuoyuna her şey doğru söylendi ise... Ayrıca pilotlar atlamadı ise bunun herhalde koltukların durumundan anlaşılması gerekir herhalde...Atlayamayan pilotlar suya nasıl sağ inecek ?
  • Lakalukalara devam ...... Kisacasi Devlet memuruda olsan polis, asker.... vs vs vs. Verilen emir dunyadan kopuk ve senin sahsina zarar verecekse ozaman kabul ve ret tamamen sahisa aitdir. Dolayisiyla sineye cekmek zorundadir. Simdi bu cumle bu konuda ne anlam tasiyor. Eger sen bir ulkeyle savasta degilsen ve arac/yem olarak kullanilmak isteniliyorsan ozaman hayir demelisin, hayir bunu anlamiyorsan ozaman cezasinida cekersin. Cunki senin tasidigin kimlik o an Askeri pilot degil , Sen o anda millet maliyla casusluk yapiyorsun demektir(kimler icin?). Bu dunyadada HIC bir ulke, evet kusura bakma o casusu ben senin evine yolladim demez benim adamim deyip arka cikmaz(bu olaydaki oldugu gibi)."Bizim" ulkemizdede panterlerin cok oldugundan bir sahis cikipta amirine hayir demez, iste bunun icinde lakalukalara devam ederiz..... Asker olsan bile HAYIR diyebilirsin (asker haklari)
  • Şehitlerimizin naaşlarını 1300 m derinlikte enkaza nasıl yerleştirilecek...biraz gerçekçi düşünelim....( olaydan hemen sonra ve enkaza ulaşılana kadar Dz kuv oradayken )

 

Suriyeli muhaliflerin sızdırdığı belgelere göre, 22 Haziran’da Akdeniz’e düşen Türk keşif uçağındaki iki pilotu Suriye ordusu sağ buldu. Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı’nın “savaş esiri” muamelesi yaptığı pilotlar, Moskova’dan geldiği öne sürülen emirle “doğal yollardan” öldürülüp cesetleri deniz dibine yerleştirildi

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi ile bağlantılı olan MBC grubunun sahip olduğu, Dubai merkezli El Arabiya televizyonunda bu akşam yayınlanan haber, kanalın elinde bulunan, Suriye rejimine ait olduğu iddia edilen “çok gizli belgelere” dayanıyor. El Arabiya, Suriyeli muhaliflerden aldığı bu belgelerin bir kısmını doğrulatmayı başardığını belirterek, Akdeniz’de düşen Türk jetinin akıbetiyle ilgili iddialarla yeni bir haber dizisine başladı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E tipi bir keşif uçağı 22 Haziran’da Suriye açıklarında düşmüş, şehit pilotlar Gökhan Ertan ile Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşları 1300 metre derinlikten 5 Temmuz’da çıkarılmıştı. El Arabiya, yayınladığı iki belgeye dayanarak pilotların Suriye ordusu tarafından sağ bulunduktan sonra “infaz edildiğini” öne sürdü.


"SORGUYA ÇEKİLDİLER"

“Son derece gizli” olduğu belirtilen ilk belgenin, doğrudan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın makamından çıktığı ve Suriye Özel Operasyonlar Birimi Başkanı Tuğgeneral Hasan Abdülrahman’a gönderildiği öne sürüldü. Belgede, “İki Türk pilot, uçağın Tartus’taki Rus deniz üssü ile koordineli bir şekilde düşürülmesinin ardından Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı tarafından yakalandı” deniyor. Esad’ın emriyle Türk pilotlara “savaş esiri” muamelesi yapılması, Özgür Suriye Ordusu’na Türkiye’nin verdiği destek konusunda sorgulanmaları da belgede belirtiliyor. Ardından pilotların Hizbullah’a teslim edilmek üzere Lübnan’a nakledilebileceği ifade ediliyor.

RUSYA'YI ZAN ALTINDA BIRAKIYOR

İkinci belge de Suriye Devlet Başkanlığı çıkışlı ve tüm Suriye dış istihbarat birimlerine hitap ediyor: “Rus liderliğinin bilgisi ve rehberliğine dayanarak Özel Kuvvetler Birimi tarafından tutuklanan iki Türk pilotu doğal yollardan ortadan kaldırıp cesetlerini uluslararası sulardaki çakılma bölgesine geri götürme ihtiyacı doğmuştur.”

Aynı belgede Suriye’nin Türk hükümetinin “başına bela olacağı” şeklinde bir mesaj gönderilmesi, PKK’nın Türkiye sınırında harekete geçirilmesi ve Ankara’nın herhangi hasmane hareket durumunda karşılaşacağı tehlike konusunda bilgilendirilmesi de öneriliyor.

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi ile bağlantılı olan MBC grubunun sahip olduğu, Dubai merkezli El Arabiya televizyonunda dün gece yayınlanan haber, kanalın elinde bulunan, Suriye rejimine ait olduğu iddia edilen “çok gizli belgelere” dayanıyor. El Arabiya, Suriyeli muhaliflerden aldığı bu belgelerin bir kısmını doğrulatmayı başardığını belirterek dün Akdeniz’de düşen Türk jetinin akıbetiyle ilgili iddialarla yeni bir haber dizisine başladı.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E tipi bir keşif uçağı 22 Haziran’da Suriye açıklarında düşmüş, şehit pilotlar Gökhan Ertan ile Hasan Hüseyin Aksoy’un naaşları 1300 metre derinlikten 5 Temmuz’da çıkarılmıştı. El Arabiya, yayınladığı iki belgeye dayanarak pilotların Suriye ordusu tarafından sağ bulunduktan sonra “infaz edildiklerini” savundu.

SORU İŞARETLERİ

El Arabiya, şehit cenazelerinin 1,300 metre derinliğe nasıl yerleştirildiğini açıklamadı. Ayrıca uçağı vurduğu iddia edilen Grad, güdümlü bir füze değil, güdümsüz bir roket. Kısacası havadaki hareketli bir hedefi vurması neredeyse imkansız.


TARAFLAR NE DEMİŞTİ?

Türkiye: Genelkurmay Askeri Savcılığı, Doğu Akdeniz’de iki pilotumuzun şehit olduğu RF4-E savaş uçağımız ile ilgili en net açıklamayı 19 Eylül'de yapmıştı. Askeri savcılık, uçağın Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin blast (basınç) etkisi etkisiyle düştüğünü açıklamıştı.

Açıklamada, 22 Haziran’da düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel, 7 bin 400 feet irtifada, 300 knot süratte, 211 derece yönündeyken en son 35.48.2 Kuzey, 35.33.21 Doğu koordinatında istikrarlı uçtuğu ifade edildi. Bu koordinatta saat 11.57’de sola ani bir dönüşle uçağın irtifa kaybederek Suriye topraklarına 8.6 deniz mili mesafede, Suriye karasularında 35.48.26 Kuzey, 35.37.59 Doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiği belirtildi.

Şam: Suriye Ordusu, Suriye karasuları üzerinde alçaktan hızla uçan yabancı bir cismin vurulduğunu ve isabet alan uçağın sahilden 10 km uzaklıkta denize düştüğünü açıkladı. Askeri sözcü, vurulan hedefin daha sonra Türk askeri uçağı olduğunu fark ettiklerini belirtti.

Rusya: Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uçakla ilgili ellerinde objektif verileri bulunduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını söylemişti. İsmi açıklanmayan bir Rus yetkili ise ellerindeki verilerin, Suriye hava savunması tarafından vurulan Türk jetinin, Suriye hava sahasını ihlal ettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Ancak Moskova elindeki verileri resmen açıklamadı.(Hürriyet)

ŞOK BELGELER AÇIKLANDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

hgg ~ 6 yıl önce
saçma. 1300 metre derindeki enkaza şehitleri yerleştirebilecek teknoloji var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mantıklı değil ~ 6 yıl önce
Bu bana pek mantıklı gelmiyor. Pilotların üzerindeki GPS sinyallerini Suriyeliler (ve/veya Ruslar) gibi TSK 'da alıyor. Suriyeliler olay yerine ilk varıp pilotları canlı olarak ele geçirip saatlerce sorgulayıp, öldürüp tekrar olay yerinde suyun dibine koltuklarına kemerle bağlı olarak bırakacaklar. Bunu da TSK'nın arama yapan helikopterlerinin ve Sahil Koruma botlarının burnunun dibinde yapacaklar... Ayrıca Adli tıp bulgularında uçağın düşüş saatiyle, suya daha geç bırakılan cenazelerin suda uğradığı değişiklik arasındaki tutarsızlık ortaya çıkardı diye düşünüyorum. Tabii kamuoyuna her şey doğru söylendi ise... Ayrıca pilotlar atlamadı ise bunun herhalde koltukların durumundan anlaşılması gerekir herhalde...Atlayamayan pilotlar suya nasıl sağ inecek ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
butun lakaluka bir yana... ~ 6 yıl önce
Lakalukalara devam ...... Kisacasi Devlet memuruda olsan polis, asker.... vs vs vs. Verilen emir dunyadan kopuk ve senin sahsina zarar verecekse ozaman kabul ve ret tamamen sahisa aitdir. Dolayisiyla sineye cekmek zorundadir. Simdi bu cumle bu konuda ne anlam tasiyor. Eger sen bir ulkeyle savasta degilsen ve arac/yem olarak kullanilmak isteniliyorsan ozaman hayir demelisin, hayir bunu anlamiyorsan ozaman cezasinida cekersin. Cunki senin tasidigin kimlik o an Askeri pilot degil , Sen o anda millet maliyla casusluk yapiyorsun demektir(kimler icin?). Bu dunyadada HIC bir ulke, evet kusura bakma o casusu ben senin evine yolladim demez benim adamim deyip arka cikmaz(bu olaydaki oldugu gibi)."Bizim" ulkemizdede panterlerin cok oldugundan bir sahis cikipta amirine hayir demez, iste bunun icinde lakalukalara devam ederiz..... Asker olsan bile HAYIR diyebilirsin (asker haklari)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Şehitlerimizin naaşlarını 1300 m derinlikte enkaza nasıl yerleştirilecek...biraz gerçekçi düşünelim....( olaydan hemen sonra ve enkaza ulaşılana kadar Dz kuv oradayken )

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000