25 Temmuz 2013, Perşembe 08:50:24

MELTEM 3 PROJESİNİN İLK UÇAĞI GELDİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın gözetleme ve karakol görevleri için Meltem 3 projesi çerçevesinde alacağı 8 uçaktan ilkinin tesliminin yapıldığı öğrenildi.
  • ispanyanın çakma casaları...amanda aman ne uçak amaaaa....uçan kompozit :))
  • Deniz Kuvvetlerimize ve milletimize Hayırlı ve Uğurlu olsun. Hem işletme maliyetleri düşük, hem Airbus kalitesi ile üretilmiş, hemde rüştünü ispatlamış bir uçak. Tabii yine dillendirmeden edemeyeceğiz, bırakın Amerikayı, Avrupayı, Uzak Doğuyu, Yunanistan bile yıllarca uçurdu bu uçakları ve adalar ile anakarası arasında bir köprü kurdu birde bunlarla. Bizler ilk kez Borajet ile tanıştık, Deniz Kuvvetleri ile de ikinci adımı attık. Yani çok geç kalmış durumdayız yine. Deniz Kuvvetlerindeki her pilota kazasız belasız uçurmak kısmet olur inşallah. Optimum faydalı bir uçak. Bilip bilmeden karalayanlara ricamız, bu projede çalışanlar çoğumuzdan akıllıdır, bilesiniz.
  • amiralliği alınmış denizci er in kuyuya attığı taşları çıkarmaya çalışıyorlar , uğraşsınlar belki çıkartırlar. israil tankı , ukrayna helikopteri , mısır f 16 sı gibi çöpe giden vatandaş paraları ...
  • söylentileri, dedikodulari,başarıları, başarısızlıkları bir kenara bırakıp Türk ordusuna, Deniz kuvvetlerine hayırlı olmasını diliyorum. birde bu uçakların teknik bakımını o beğenmediğiniz Borajet'in Teknik kadrosu yapacak. Allah utandırmasın. güzel uçuşlar diliyorum. Borajet F/O

Meltem 1 projesi çerçevesinde daha önce alınan CASA tipi uçaklarda, skandal nitelikte gelişmeler yaşanmıştı. Meltem 2 projesinde de başarı sağlanamamıştı.

İspanya'dan alınan uçaklar düşmüştü

Meltem 1 Projesi çerçevesinde İspanya'dan CASA CN 235 tipi uçaklar alınmıştı. Proje, kapsamında alınan uçaklar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin farklı birimleri tarafından kullanılmıştı. Proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı içinde tartışma yaratmıştı. Bu uçakların ard arda düşmesi skandal olarak nitelendirilmişti. 2001 yılında biri Malatya'da diğeri de Kayseri'de olmak üzere iki CASA uçağı düşmüştü. Malatya'da düşen uçakta Genelkurmay Özel Harekat Komutanlığı'nın personeli olan 34 bordo bereli komando şehit düşmüştü. CASA CN 235 uçaklarının alımını içeren Meltem-1 projesinin ardından bu uçakların Deniz Karakol Uçağı olarak modifiye edilmesini içeren Meltem-2 projesinden de bir sonuç alınamamıştı.

Yeni uçak İtalya'dan...

Bu gelişmelerin ardından oluşturulan Meltem 3 Projesi çerçevesinde İtalya'dan karakol uçağı alımı yoluna gidildi. Meltem 3 Projesi çerçevesinde, 2005'te İtalyan Alenia Aeronautica S.p.A firması ile 10 adet ATR72-500 uçağı için anlaşma sağlandı. Ancak daha sonra alınacak uçak sayısı 8'e düşürüldü. Savunma alanında uzmanlığı ile tanınan C4defence'de, dün İtalyan Alenia Aermacchi firması Meltem III projesi çerçevesinde deniz Gözetleme görevlerinde kullanılacak ilk ATR-72 -600 uçağını Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildiği bilgisi yer aldı. Sekiz adet üretilecek ATR72’lerin ilki bu teslimatla gerçekleşti. Toplam iki uçak deniz gözetleme, geri kalan 6 uçak deniz karakol görevi görecek.

Deniz karakol uçaklarının su üstü devriye ve su altı hedeflerini yani denizaltıları vurma özelliklerine sahip olduğu belirtildi. Teslim edilen ilk uçakta ise yeni tip radyo, dost düşman tanıma (IFF) yeni tektik harekât masaları ve ekip için iletişim ekipmanlarının yer aldığı ifade edildi. (Milliyet)

MELTEM 3 PROJESİNİN İLK UÇAĞI GELDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

hst ~ 5 yıl önce
ispanyanın çakma casaları...amanda aman ne uçak amaaaa....uçan kompozit :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Deniz Kuvvetlerimize ve milletimize Hayırlı ve Uğurlu olsun. Hem işletme maliyetleri düşük, hem Airbus kalitesi ile üretilmiş, hemde rüştünü ispatlamış bir uçak. Tabii yine dillendirmeden edemeyeceğiz, bırakın Amerikayı, Avrupayı, Uzak Doğuyu, Yunanistan bile yıllarca uçurdu bu uçakları ve adalar ile anakarası arasında bir köprü kurdu birde bunlarla. Bizler ilk kez Borajet ile tanıştık, Deniz Kuvvetleri ile de ikinci adımı attık. Yani çok geç kalmış durumdayız yine. Deniz Kuvvetlerindeki her pilota kazasız belasız uçurmak kısmet olur inşallah. Optimum faydalı bir uçak. Bilip bilmeden karalayanlara ricamız, bu projede çalışanlar çoğumuzdan akıllıdır, bilesiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 5 yıl önce
amiralliği alınmış denizci er in kuyuya attığı taşları çıkarmaya çalışıyorlar , uğraşsınlar belki çıkartırlar. israil tankı , ukrayna helikopteri , mısır f 16 sı gibi çöpe giden vatandaş paraları ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırlı olsun ~ 5 yıl önce
söylentileri, dedikodulari,başarıları, başarısızlıkları bir kenara bırakıp Türk ordusuna, Deniz kuvvetlerine hayırlı olmasını diliyorum. birde bu uçakların teknik bakımını o beğenmediğiniz Borajet'in Teknik kadrosu yapacak. Allah utandırmasın. güzel uçuşlar diliyorum. Borajet F/O

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000