15 Nisan 2010, Perşembe 08:48:53

İt dalaşının maliyeti ne kadar?

Vatan Gazetesi yazarlarından Can Ataklı, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan 'it dalaşı'nı köşesine taşımış... İşte Ataklı'nın "Devletler aptallık yapmak zorunda mı?" başlıklı o yazısı...
  • NİYE BU MEMLEKETTE HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMIYOR ANLAYAMIYORUM.CAN ATAKLI ÇIKMIŞ SAÇMA BİR HABER YAPMIŞ AMA BİLİNÇSİZ.YOK EFENDİM KALKAN UÇAK SAYISI KADAR UÇAK KALDIRILARMIŞ FALAN.ARKADAŞ BU İŞİ YAPTI HERHALDE.BIRAKIN DA BU HABERLERİ YETKİLİ AĞIZDAN ALIPTA YAPIN.BİRDE BÖYLE DOĞRU OLMAYAN HABERE BU İŞİ YİNE BİLDİĞİNİ SANANLARDA YORUM YAPMAYA BAŞLAYINCA ORTAYA KARIŞIK BİR YEMEK ÇIKMIŞ.ÇORBASI,TATLISI,TUZLUSU KARIŞIK AMA BİR TABAKTA.OKURKEN BİLE GÜLÜYORUM.CAN BEY SİZ BAŞKA HABER YAPIN BENCE.BİLMEDİĞİNİZ KONUDA YAZMAYIN BİR DAHA.KISACASI SİZ ŞU AN BU TARİF ETTİĞİM YEMEĞİN AŞÇISISINIZ.
  • bayılıyorum bu milletin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasına. CAN ATAKLI, FIR sorununun ne olduğunu bilmeden "aptal oyun" gibi bir tabir kullanıyor. Türk jetleri Yunanistan'ın 6 miline kadar yaklaşmadığı takdirde, Yunanistan'ın kafasına göre 12 mil ilan ettiği karasularını (uluslararası hukukta 6 mil olması gereken) Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul etmiş olduğundan haberi bile yok. Ve zır cahil olarak bu "aptal" yazıyı yazıyor. Keşke biz de İsveç Norveç gibi hiç bir jeopolitik ve jeostratejik önemi olmayan bir coğrafyada olsaydık. O zaman savunmaya harcanan para gerçekten cebimizde kalırdı. Ama böyle "aptal" yazılar yazılmaya devam edilirdi mutlaka
  • sen zaten sam amcaya baba diyorsun daha kafan bunu idrak edemiyormu? onun haberi olmadan tuvalete bile gidemezsin....kendimizi kandırmayalım ....pkk ayrı konu..şimdi onada girersem sayfa yetmez....
  • valahi gözlerim yaşardı çok duygulandım fakat artık kimse bu dediklerini yemiyor kardeşşşş...kasedi değiştirin artık bayatladı :))

Açıkçası başka kelime bulamıyorum. Neye mi? “İt dalaşı” denilen akılalmaz askercilik oyununa.

İt dalaşının ne anlama geldiğini herhalde herkes biliyordur ama kısaca anlatayım yine de. Komşumuz Yunanistan ile çok uzun yıllardır oynanan bir oyun bu. Diyelim ki bir Türk jeti Ege semalarında havalanıyor. Aynı anda bir Yunan jeti de havalanıyor ve neredeyse aynı rotada uçmaya başlıyor. Pilotlar çoğu kez kanatları değecek kadar yaklaştırıyorlar uçaklarını birbirine.

Tabii tersi de geçerli. Bir Yunan jeti kalktığında mecburen bir Türk jeti de havalanıyor ve aynı oyun oynanıyor.

İt dalaşının kurallarından (ne demekse) biri de bir taraf kaç uçak kaldırıyorsa karşı taraf da aynı sayıda uçağını havalandırıyor. Hemen bilgi vereyim. F-16’nın bir saatlik uçuş maliyeti 25 bin dolar yani 37 bin 500 lira.

İşte bu “it dalaşı” oyununda geçen hafta garip bir olay yaşandı. Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un katıldığı bir tatbikatta, Bandırma 6. Ana Jet Üssü’nden 18 F-16 uçağı havalandı. (Maliyet 675 bin lira.)

Bunu gören Yunanistan da uçaklarını kaldırdı. Normal koşullarda onların da 18 uçak kaldırması (675 bin lira harcaması) bekleniyordu ama Yunanistan ancak 4 uçağını yerden kesebildi. (150 bin lira.) Çünkü Yunanistan tarihinin en büyük krizini yaşıyor. Bu nedenle aynı anda 18 uçağını kaldıracak gücü kendinde bulamıyor.

Yunanistan ve Türkiye, NATO ülkeleri. Bu iki ülkenin savaşması teknik olarak mümkün değil. Ama Yunanistan’ın paranoyası yüzünden bu “aptal” oyun hemen her gün oynanıyor. Gerçek gün gibi ortada. Bu aptal oyun nedeniyle iki ülke de her gün yüz binlerce dolar kaybediyor. O paralarla her iki ülke de pek çok sorununu halledebilir. Krizler çok sıkıntı verseler de çok şey öğretir. Umarım ve dilerim, Yunanistan içine düştüğü krizden gereken dersi çıkarır ve bu aptal oyundan vazgeçer. İçine düştükleri rezillik akıllarını başlarına getirir.

Can ATAKLI
VATAN

İt dalaşının maliyeti ne kadar?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Misafir ~ 8 yıl önce
NİYE BU MEMLEKETTE HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMIYOR ANLAYAMIYORUM.CAN ATAKLI ÇIKMIŞ SAÇMA BİR HABER YAPMIŞ AMA BİLİNÇSİZ.YOK EFENDİM KALKAN UÇAK SAYISI KADAR UÇAK KALDIRILARMIŞ FALAN.ARKADAŞ BU İŞİ YAPTI HERHALDE.BIRAKIN DA BU HABERLERİ YETKİLİ AĞIZDAN ALIPTA YAPIN.BİRDE BÖYLE DOĞRU OLMAYAN HABERE BU İŞİ YİNE BİLDİĞİNİ SANANLARDA YORUM YAPMAYA BAŞLAYINCA ORTAYA KARIŞIK BİR YEMEK ÇIKMIŞ.ÇORBASI,TATLISI,TUZLUSU KARIŞIK AMA BİR TABAKTA.OKURKEN BİLE GÜLÜYORUM.CAN BEY SİZ BAŞKA HABER YAPIN BENCE.BİLMEDİĞİNİZ KONUDA YAZMAYIN BİR DAHA.KISACASI SİZ ŞU AN BU TARİF ETTİĞİM YEMEĞİN AŞÇISISINIZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bayılıyorum bu milletin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasına. CAN ATAKLI, FIR sorununun ne olduğunu bilmeden "aptal oyun" gibi bir tabir kullanıyor. Türk jetleri Yunanistan'ın 6 miline kadar yaklaşmadığı takdirde, Yunanistan'ın kafasına göre 12 mil ilan ettiği karasularını (uluslararası hukukta 6 mil olması gereken) Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul etmiş olduğundan haberi bile yok. Ve zır cahil olarak bu "aptal" yazıyı yazıyor. Keşke biz de İsveç Norveç gibi hiç bir jeopolitik ve jeostratejik önemi olmayan bir coğrafyada olsaydık. O zaman savunmaya harcanan para gerçekten cebimizde kalırdı. Ama böyle "aptal" yazılar yazılmaya devam edilirdi mutlaka

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sen zaten sam amcaya baba diyorsun daha kafan bunu idrak edemiyormu? onun haberi olmadan tuvalete bile gidemezsin....kendimizi kandırmayalım ....pkk ayrı konu..şimdi onada girersem sayfa yetmez....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
valahi gözlerim yaşardı çok duygulandım fakat artık kimse bu dediklerini yemiyor kardeşşşş...kasedi değiştirin artık bayatladı :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000