10 Ağustos 2012, Cuma 08:51:24

İŞTE İNCELEME SONUCU...

Suriye karasularında enkazı bulunan Türk jetinin parçaları incelendi. İşte rapordan çıkan ilginç sonuç...
  • şamaroğlanı olduk şamaroğlanı...gelen vuruyor giden vuruyor...ondan sonra kalkmış intikamımız acı olacak diyor...yapamıyorsan bırak bu işi be kardeşim bırak...herkese mevlana mesajı verilmez...mevlananın kendine yararı yokmuş zaten döne döne ölmüş işte habire dönmüş...osmanlının düştüğü hatay sen düşme bari...barışmış sevgiymiş kardeşlikmiş.anla işte dostumuz falan yok.iyilikten maraz doğar deveye diken insana seven ee bu laflar boşuanmı söylenmiş...
  • Hatta uçağımızın düştüğünü haber verdikleri için Suriye'ye teşekkür edilip şükranlar sunulmalıdır.
  • O kadar basiretsiz ki bunlar, yakında pilot hatası yüzünden düştü diyecekler. 1996'da Yzb. Nail Erdoğan'ın uçağını da Yunanlılar füze ile düşürdü. Ne yapabildik, büyük devletiz diye ortalarda gezinenler, önce kanları yerde kalan şehitlerin hesabını versinler...
  • Viril? Sacmaligin daniskasi ufak atin da civcivler yesin.

Suriye açıklarında enkazı bulunan Türk savaş uçağı RF-4'ün parçaları incelendi. Yapılan araştırma sonucunda düşürüldüğüne dair tek somut kanıt Suriye'nin 'Biz düşürdük' bildirimi.

Türk jeti 22 Haziran da düşmüş, Suriye, kendi hava sahasının ihlal edildiğini bu sebeple uçağın vurulduğunu öne sürmüştü. Denize düşen uçağın bugüne kadar aralarında 1200 kiloluk kanat ve kuyruk parçalarının da bulunduğu 20'ye yakın parçası çıkarıldı. Herkesin beklediği sorunun cevabını Denzi Zeyrek yazdı.

İşte Radikal yazarı Deniz Zeyrek'in o yazısı:

Ankara 'da günlerdir Suriye karasularında enkazı bulunan ve yoğun bir çabayla önemli bölümü çıkarılan RF-4 uçağıyla ilgili söylentiler dolaşıyor. İddialar arasında hükümet tarafından açıklanan ve Genelkurmay'ın radar verilerine dayanan rota ile ABD 'nin verdiği radar bilgilerinin uyuşmadığı da var.

Ancak kesin olan şu: Çıkarılan parçalarda yapılan araştırmalarda uçağın vurulduğuna dair bir bulguya rastlanamadı. Uçağın Suriye tarafından düşürüldüğüne dair en güçlü kanıt, Suriye'nin Ankara 'ya resmen 'düşürdük' bildirimi.

Salı akşamı, Sabah gazetesinin bazı çalışanları Twitter 'da, çarşamba günü yayımlanacak bir haberin Türkiye gündemini değiştireceğini iddia etmişti. Haberin haftalardır konuşulan bir konuda olduğu belirtilmişti. Ancak çarşamba sabahı Sabah'ın manşetinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti İl Başkanlığı iftarında yaptığı konuşmanın İran'ı eleştiren bölümü yer aldı.

Twitter Sabah'ın haberi konusunda çalkalanırken, gazetelerin ve televizyonların Ankara temsilcileri CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iftar yemeğinde buluşmuştu. Herkesin ortak kanaati, sözü edilen haberin Suriye açıklarında düşen uçakla ilgili olduğu yönündeydi. Nitekim, Ankara kulislerinde YAŞ toplantısının başladığı 1 Ağustos tarihinden bir hafta önce Hava Kuvvetleri'yle ilgili bazı iddialar konuşuluyordu. İddiaya göre YAŞ'ta Hava Kuvvetleri'nin üst yönetimi değiştirilebilirdi. Çünkü, düşen uçak konusunda komutanları zora sokacak bazı sonuçlara ulaşılmıştı.

UÇAKSAVAR YA DA FÜZE İZİ YOK

Yetkililere uçak konusundaki araştırmaların son durumunu sordum. Kesin olan bilgiler şunlar:

* Suriye karasularında sürdürülen uçağın enkazını çıkarma çalışmaları tamamlanmış.

* Deniz dibinden aralarında 1200 kiloluk kanat ve kuyruk parçalarının da bulunduğu 20'ye yakın kritik parça çıkarılmış.

* Çıkarılan parçalar üzerinde Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nda fiziki ve kimyasal analizler yapılmış.

ABD 'den gelen radar bilgileri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın radar bilgileri ile karşılaştırılmış.

* Pilotların son telsiz konuşmaları deşifre edilmiş.

* Bütün bu araştırmaların sonunda kapsamlı bir rapor hazırlanmış.

Üst düzey bir yetkiliye göre çıkan parçalar üzerinde füze ya da uçaksavarla düşürüldüğüne dair bir bulguya rastlanamamış. Elde edilen bazı veriler, uçağın virile girerek (vida gibi dönerek) denize çakıldığı ihtimali de düşündürüyor.

Uçakla düşmeden önce radar ve telsizle kurulan iletişime ilişkin veriler de uçağın düşmeden önceki son dakikalarında rota açısından bir 'anormallik' olduğunu gösteriyor.

SURİYE'NİN İTİRAFI DOĞRU MU?

Netice itibariyle kesin olan şu: Uçağın düşürüldüğüne dair en ciddi kanıt, Suriye'nin itirafı. Nitekim Suriye Dışişleri Bakanlığı'na resmen "Uçağı biz düşürdük" bildiriminde bulunmuş. Konuyla ilgili Ankara kulislerinde konuşulan diğer iddialar, belgesi olmadan yazılacak türden değil ama son derece ciddi. Genelkurmay'ın ya da Milli Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakıyor.

(Haberler)

İŞTE İNCELEME SONUCU...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

:)) ~ 6 yıl önce
şamaroğlanı olduk şamaroğlanı...gelen vuruyor giden vuruyor...ondan sonra kalkmış intikamımız acı olacak diyor...yapamıyorsan bırak bu işi be kardeşim bırak...herkese mevlana mesajı verilmez...mevlananın kendine yararı yokmuş zaten döne döne ölmüş işte habire dönmüş...osmanlının düştüğü hatay sen düşme bari...barışmış sevgiymiş kardeşlikmiş.anla işte dostumuz falan yok.iyilikten maraz doğar deveye diken insana seven ee bu laflar boşuanmı söylenmiş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mosquito ~ 6 yıl önce
Hatta uçağımızın düştüğünü haber verdikleri için Suriye'ye teşekkür edilip şükranlar sunulmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basiretsiz... ~ 6 yıl önce
O kadar basiretsiz ki bunlar, yakında pilot hatası yüzünden düştü diyecekler. 1996'da Yzb. Nail Erdoğan'ın uçağını da Yunanlılar füze ile düşürdü. Ne yapabildik, büyük devletiz diye ortalarda gezinenler, önce kanları yerde kalan şehitlerin hesabını versinler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
phantom pilot ~ 6 yıl önce
Viril? Sacmaligin daniskasi ufak atin da civcivler yesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000