06 Ocak 2012, Cuma 08:32:57

HELİKOPTER İHALESİ BELL'İN OLDU

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 150 milyon dolar değerindeki 15 adetlik helikopter ihalesini Amerikan Bell firması aldı.
  • Eski helikopterlerle saadet süremiyorlardı yenileriyle rahat rahat gezerler şimdi...
  • Bu ülkenin paralarının bu şekilde yurt dışına gitmesine yüreğim bir türlü el vermiyor. Çok mu zor helikopter yapmak anlamıyorum. Yazık
  • Hayirli olsun Allah kaza bela vermesin...
  • Yazık olmuş diyorsunuz ama UH-60 ve Bell'den alınacak helikopterlerin farklı sınıflarda olduğunu atlamışsınız sanırım. Örneğin basit bir trafik gözetleme ve takibi için UH-60 biraz fazla gelmez mi?
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 150 milyon dolar değerindeki 15 adetlik helikopter ihalesini Amerikan Bell firması aldı. Emniyet’in uzun dönemde alınacak helikopter sayısını 75’e çıkarmasıyla toplam maliyet 750 milyon dolara ulaşacak.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında Emniyet Genel Müdürlüğünün hafif sınıf helikopter ihtiyacını karşılamak için başlatılan proje kapsamında alınacak 15 helikopter için Amerikan Bell Helikopter Textron firmasıyla sözleşme görüşmelerinin başlaması kararlaştırdı.

Yılmaz ve Özel’den imza

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gelecek planlarına ilişkin önemli kararlar alındı. Haziran 2011’de Milli Savunma Bakanı görevini üstlenen İsmet Yılmaz ve Ağustos 2011’de Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturan Orgeneral Necdet Özel ilk defa bir SSİK kararının altına imza attı.

Tanesi 10 milyon dolar

Toplantıda ilk olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15 adetlik helikopter ihalesi karara bağlandı. Helikopter başına yaklaşık 10 milyon dolar değer biçilirken, 15 helikopter için bu rakamın 150 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Emniyetin uzun dönemde alınacak helikopter sayısını 75’e çıkarması, toplam maliyetin de 750 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Bu süreçte Amerikan Bell firması 427 modeliyle öne çıkarken, sözleşme görüşmeleri başlatıldı.
HELİKOPTER İHALESİ BELL'İN OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 6 yıl önce
Eski helikopterlerle saadet süremiyorlardı yenileriyle rahat rahat gezerler şimdi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu ülkenin paralarının bu şekilde yurt dışına gitmesine yüreğim bir türlü el vermiyor. Çok mu zor helikopter yapmak anlamıyorum. Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Hayirli olsun Allah kaza bela vermesin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yazık olmuş diyorsunuz ama UH-60 ve Bell'den alınacak helikopterlerin farklı sınıflarda olduğunu atlamışsınız sanırım. Örneğin basit bir trafik gözetleme ve takibi için UH-60 biraz fazla gelmez mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000