26 Şubat 2015, Perşembe 12:05:36

GENELKURMAY'DAN YENİ AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kaza sonrasında adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır' denildi.
  • Pilotaj hatasi hic olurmu, onlar astronot, ya yakit bozuktur ya tayyare eskidir ya hava sartlarindandir
  • Açıklamayı bırakın da, zamanın Hv.Kuv.Kom. zorunlu hizmeti 15 yıldan 10 yıla düşürülmesinde sunduğu muhalefet şerhinde "Elimizde tecrübeli pilot kalmayacak"itirazını nasıl kulak arkası ettiğinizin hesabını verin önce.Hv.Kv lerinden sivil hava yollarına geçmeyen mi kaldı?Kalanlar da tecrübe kazanmaya çalışan gençler.Tecrübe eksikliği artık Hv.Kuvv.had safhada olduğunu düşünüyorum ve karaladığınız uçağın iki pilotunun atlaması sonrası kendi kendine inmesi nedeni ile bröve takıldığını da hatırlatmakta fayda var(111.filo/F4E).4 fırlatma koltuğunun kullanılmamış olması CFIT(kontrollü uçuşta yere çarpma )nedeni ile düştügü ihtimalini ilk akla getirmektedir.Takkeyi alın önünüze koyun:İstifa neticesinde sivil havayollarına giden tecrübeli pilotların yerlerine kimlere görev vermektesiniz?Çok barizdir bu kazalar artarak F16'larda da olmakta ve bu tecrübeli ile tecrübesiz pilotlar arasında bilgi aktarımının artık onarılamaz oranda koptuğunun emarelerini ortaya koymaktadır.
  • Bir ulkenin gelirinin yarisi savunmaya gidiyorsa vegunun sonuda halen bu formdaki en yasli insandan bile daha yasli ucak , gemi ,tank,tufek kullaniliyorsa ben bu isi anlamam arkadas. Yazik degilmi giden o canlara. Yarin obur gun herhangi bir ulkeyle savasa girsek bu sistemlerlemi memleket korunacak. Yaziktir,gunahtir , biraz vicdan Halki yaniltmanin anlami yok yani meymis bu ucaklar zaten yakinda hizmetten cekilecekmis, yallaaaan bu ucaklar f16 ile beraber hava kuvvetlerinin bel kemigini olusturuyor.
  • Açıklamayı okurken bitiremeden uyudum teşekkür ederim.bundan sonra uyku llacı yerine bu açıklamaları okuyacağım.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kaza sonrasında adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır' denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada:

RF-4E / TM uçakları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik keşif ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türk Hava Kuvvetleri envanterinde görev yapmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan her tür hava aracını etkinlikle ve emniyetle görev yapacak durumda tutmaktadır. Bu çerçevede, hava araçlarının bakımları, ehil ve yetkin personel tarafından, ilgili teknik dokümanların gerektirdiği periyotlarda ve yine ilgili teknik emirlerin dikte ettirdiği şekilde yapılmaktadır. Bakımı tamamlanmamış veya teknik kriterlere göre tespit edilen uçuş ömürlerini dolduran hava araçlarının, uçuş görevlerine tahsisi mümkün değildir.

24 Şubat 2015 günü meydana gelen kazada kaybettiğimiz her iki RF-4E/TM uçağı da 2013 yılında tamamlanan Işık Projesi çerçevesinde yapısal yenileme ve aviyonik modernizasyona tabi tutulmuşlardır.

Uçakların kullanım ömürleri, periyodik olarak yapılan bir dizi teknik testi takiben belirlenmektedir. Modernizasyona tabi tutulmuş olmalarına rağmen, teknik testler ışığında kullanım ömrünü doldurduğu tespit edilen uçaklarımız, kullanım dışı bırakılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde meydana gelen her hangi bir kaza kırım sonrasında, yüzeysel hiçbir açıklama yapılmamaktadır. Kaza kırım incelemeleri, oluşturulan teknik ve ehil bir heyet tarafından bilimsel yöntemlerle tamamlanmaktadır. Adli makamlarla eş güdüm içerisinde yürütülen süreçte; emniyet inceleme heyeti ve ayrıca teknik inceleme heyetince, enkaz ve enkaz bölgesi detaylı olarak incelenerek tüm deliller toplanmakta; ilgili tüm kişilerin ifadelerine başvurulmakta; radar, uçak, telsiz, telefon ve video kayıtları başta olmak üzere her türlü bilgi, belge ve görüntü detaylı olarak incelenmektedir. Olayın teknik yönden incelemesinin yanı sıra, idari işlemlerle ilgili hususları açıklığa kavuşturmak maksadıyla, ayrı bir heyet tarafından da idari soruşturma başlatılmaktadır.

Detaylı incelemelerin tamamlanmasının ardından “Emniyet İncelemesi Sonuç Raporu” hazırlanmaktadır. Bu rapor çerçevesinde her türlü düzeltici işlemin yapılması ve benzer kazaların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması sağlanmaktadır. Ayrıca söz konusu raporun yayımlanmasının ardından kazanın sebep veya sebepleri resmî olarak açıklanabilmektedir.

Bahse konu kaza sonrasında da adli, teknik ve idari soruşturmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda teknik sebepler, insan faktörü ve idari hususlar da dâhil olmak üzere kazaya etki edebilecek bütün konular detaylı olarak inceleme aşamasındadır. Bununla birlikte, yapılan ilk incelemelerde, uçaklarımızın herhangi bir dış etkiye maruz kalmadığı, havada çarpışmadığı, ancak irtifalarının uçtukları bölge için daha önceden tespit edilmiş emniyetli uçuş irtifasının altında kaldığı değerlendirilmektedir.

Soruşturmaların tamamlanmasının ardından elde edilen detaylı bulgu ve sonuçlar ilgili mevzuat çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GENELKURMAY'DAN YENİ AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Yok yani ~ 3 yıl önce
Pilotaj hatasi hic olurmu, onlar astronot, ya yakit bozuktur ya tayyare eskidir ya hava sartlarindandir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 3 yıl önce
Açıklamayı bırakın da, zamanın Hv.Kuv.Kom. zorunlu hizmeti 15 yıldan 10 yıla düşürülmesinde sunduğu muhalefet şerhinde "Elimizde tecrübeli pilot kalmayacak"itirazını nasıl kulak arkası ettiğinizin hesabını verin önce.Hv.Kv lerinden sivil hava yollarına geçmeyen mi kaldı?Kalanlar da tecrübe kazanmaya çalışan gençler.Tecrübe eksikliği artık Hv.Kuvv.had safhada olduğunu düşünüyorum ve karaladığınız uçağın iki pilotunun atlaması sonrası kendi kendine inmesi nedeni ile bröve takıldığını da hatırlatmakta fayda var(111.filo/F4E).4 fırlatma koltuğunun kullanılmamış olması CFIT(kontrollü uçuşta yere çarpma )nedeni ile düştügü ihtimalini ilk akla getirmektedir.Takkeyi alın önünüze koyun:İstifa neticesinde sivil havayollarına giden tecrübeli pilotların yerlerine kimlere görev vermektesiniz?Çok barizdir bu kazalar artarak F16'larda da olmakta ve bu tecrübeli ile tecrübesiz pilotlar arasında bilgi aktarımının artık onarılamaz oranda koptuğunun emarelerini ortaya koymaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucus işlt md.leri ~ 3 yıl önce
Katılıyorum.Sivil havayollarında "Ben sadece Hava Kuvvt.den gelen pilotları işe alırım"diyen uçuş işletme md.leri;eserinizle gurur duyun.
levo ~ 3 yıl önce
Bir ulkenin gelirinin yarisi savunmaya gidiyorsa vegunun sonuda halen bu formdaki en yasli insandan bile daha yasli ucak , gemi ,tank,tufek kullaniliyorsa ben bu isi anlamam arkadas. Yazik degilmi giden o canlara. Yarin obur gun herhangi bir ulkeyle savasa girsek bu sistemlerlemi memleket korunacak. Yaziktir,gunahtir , biraz vicdan Halki yaniltmanin anlami yok yani meymis bu ucaklar zaten yakinda hizmetten cekilecekmis, yallaaaan bu ucaklar f16 ile beraber hava kuvvetlerinin bel kemigini olusturuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 3 yıl önce
ABD hava kuvvetleri elindeki son teknolojiye rağmen F4'leri 1995 senesine kadar kullanmış 91 Körfez savaşında özellikle F4G ler SEAD operasyonlarını başarı ile icra etmişlerdir.Hava Kuvvetleri artık tecrübesizlikten ciddi uçak kaybı yaşamaya başlamıştır.İktidar muazzafları Ergenekonla hallederken, sivil havayolları da kapılarını kalanlara sonuna kadar açmış, ortaya ciddi tecrübe eksikliğini çıkarmıştır.Tecrübe zincir misali nesilden nesile aktarılması gerekirken artık bu zincir Hava Kuvvetleri içinde kopmuştur.Umarım bu tecrübe zincirinin kopuşu en az can ve uçak kaybı ile atlatılır.
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Açıklamayı okurken bitiremeden uyudum teşekkür ederim.bundan sonra uyku llacı yerine bu açıklamaları okuyacağım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000