30 Eylül 2013, Pazartesi 17:31:30

GENELKURMAY'DAN KAZA AÇIKLAMASI

Sivas'ın Kangal ilçesi Emir köyü yakınlarında düşen Türk Hava Kuvvetlerine ait RF-4E tipi savaş uçağıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı açıklama yaptı...
  • evet bazi yorumcular cok biliyor..ama Ben Ucan tabutun F-104 ler icin söylendigini .F-4 ler iyi ucaklar olduklarini ama düsük hizda tutunamadigini ve bircok NATO ülkesinin havakuvvetlerinden artik emekli olduklarini yerlerini yeni nesil ucaklara biraktiklarini biliyorum.
  • j79 turbojet motoru kullanır. afterburner (ardyanma) ile itkide (thrust) %50 artış sağlanırken bu esnada özgül yakıt tüketimi (tsfc) iki katına çıkar. 100 km'de 28 litre yakıt tüketiyor kendisi. hiç ekonomik değil bu bağlamda. 2002'deki modernizasyonlarından sonra Türk Hava Kuvvetlerinde 2020 yılına kadar aktif görev yapması planlanmaktadır. Zaten F-35'ler geldikçe envanterdan yavaş yavaş düşürülecektir. Bu uçağa phantom takma adının verilmesinin sebebi, gece piste yaklaşma anında bütün ışıklarını açtığında karşıdan bakıldığında bir kuru kafayı andırmasıdır. Lakabı uçan tabut değil "mig killer"dır... Bu lakabı Vietnam savaşı sırasında rus miglerine karşı sağladığı hava üstünlüğü sayesinde elde etmiştir. Her ne kadar 2 mach gibi yüksek hızlara da ulaşabilsede f-4 tam olarak bir av/av önleme uçağı değildir. Fakat eşsiz bir close air support yani yakın hava desteği uçağıdır. Uçakların etkinliğini yaşları değil, kullanıldıkları alanda faydalı olup olmamaları belirler.
  • Yokmu Hava Kuvvetleri mensubu bir arkadaş? Bilip bilmeden millet döktürmüş gene yorumları. Biri diyor mezun olur olmaz niye F-16 kullanılmıyor? Öbürü F-4 gibi bir uçan canavara hurda muamelesi yapıyor. Birde uçan tabut diye bir kelime öğrenmişler bir yerden, onu tekrarlayıp duruyorlar. Amma havacılık uzmanı insanlarmışız!
  • Suriye dusurmustur

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yaptığı açıklamada uçağın düşüş nedeninin henüz belli olmadığını, pilotların da hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladı.

TSK'dan yapılan açıklama şöyle;

7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı/Malatya'dan, 30 Eylül 2013 günü saat 15.00'de, planlı keşif eğitim uçuşu için kalkış yapan 173'üncü Filoya ait bir adet RF-4E keşif uçağı saat 15.22'de Sivas/Kangal-Emir Köyü 5 km batısında henüz bilinmeyen bir nedenle düşmüş, olayda her iki pilot da uçaktan paraşütle atlamış ve sağ olarak kurtulmuşlardır. Pilotların hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Gerekli idari ve adli işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GENELKURMAY'DAN KAZA AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

sinan akerman ~ 5 yıl önce
evet bazi yorumcular cok biliyor..ama Ben Ucan tabutun F-104 ler icin söylendigini .F-4 ler iyi ucaklar olduklarini ama düsük hizda tutunamadigini ve bircok NATO ülkesinin havakuvvetlerinden artik emekli olduklarini yerlerini yeni nesil ucaklara biraktiklarini biliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mehmet ~ 5 yıl önce
j79 turbojet motoru kullanır. afterburner (ardyanma) ile itkide (thrust) %50 artış sağlanırken bu esnada özgül yakıt tüketimi (tsfc) iki katına çıkar. 100 km'de 28 litre yakıt tüketiyor kendisi. hiç ekonomik değil bu bağlamda. 2002'deki modernizasyonlarından sonra Türk Hava Kuvvetlerinde 2020 yılına kadar aktif görev yapması planlanmaktadır. Zaten F-35'ler geldikçe envanterdan yavaş yavaş düşürülecektir. Bu uçağa phantom takma adının verilmesinin sebebi, gece piste yaklaşma anında bütün ışıklarını açtığında karşıdan bakıldığında bir kuru kafayı andırmasıdır. Lakabı uçan tabut değil "mig killer"dır... Bu lakabı Vietnam savaşı sırasında rus miglerine karşı sağladığı hava üstünlüğü sayesinde elde etmiştir. Her ne kadar 2 mach gibi yüksek hızlara da ulaşabilsede f-4 tam olarak bir av/av önleme uçağı değildir. Fakat eşsiz bir close air support yani yakın hava desteği uçağıdır. Uçakların etkinliğini yaşları değil, kullanıldıkları alanda faydalı olup olmamaları belirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Yokmu Hava Kuvvetleri mensubu bir arkadaş? Bilip bilmeden millet döktürmüş gene yorumları. Biri diyor mezun olur olmaz niye F-16 kullanılmıyor? Öbürü F-4 gibi bir uçan canavara hurda muamelesi yapıyor. Birde uçan tabut diye bir kelime öğrenmişler bir yerden, onu tekrarlayıp duruyorlar. Amma havacılık uzmanı insanlarmışız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bi sus ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Suriye ~ 5 yıl önce
Suriye dusurmustur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000