02 Ekim 2011, Pazar 08:02:56

GENELKURMAY AÇIKLADI

Genelkurmay Başkanlığı basında yer alan "Pilot Füzeyi Erken Ateşledi, Üç İl Ayağa Kalktı" haberiyle ilgili bir açıklama yaparken, Bartın’da duyulan patlamanın "erken ateşlenen füzeden" değil, bir uçağın "ses hızını" aşmasıyla ortaya çıkan fizik olayından kaynaklandığını bildirdi.
  • Dedik zaten ses hızının aşılmasıyla olmuştur o bölge eğitim uçuşlarının yapıldığı it dalaşlarının yapıldığı bir bölge ...
Genelkurmay bugün bazı basın organlarında yer alan "Pilot füzeyi erken ateşledi, 3 il ayağa kalktı" başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.

Haberde, Bartın’da 18 Eylül günü saat 10.00’da bir patlama olduğu, vatandaşların adeta yüreğini ağzına getiren patlamanın nedenini öğrenmek için jandarma, polis ve belediyenin seferber olduğu ortaya çeşitli rivayetler atıldığı belirtildi.

Rize-Karabük arası mesafede duyulduğu iddia edilen patlamayla ilgili olarak vatandaşlar, "zelzele" yorumu yaparken haberlerde, "Patlamanın Bartın üzerinde eğitim uçuşu yapan bir F -16 pilotunun, Karadeniz’de patlatması gereken füzeyi 2.5 dakika önce ateşlemesinden kaynaklandığı öğrenildi” denildi.

FÜZE DEĞİL MACH...
Genelkurmay ise açıklamasında bir füze ateşlenmesinin söz konusu olmadığını belirtirken patlamanın uçakların ses hızını aşmasıyla ilgili olarak ortaya çıkan ses patlaması olduğunu bildirdi.

Genelkurmay açıklamasında; “29 Eylül 2011 günü 12.00-18.00 saatleri arasında, Bartın bölgesindeki NOTAM’lı hava sahasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait jet uçakları tarafından icra edilen planlı görevde, kısa süre ile ses hızı geçilmiştir. Duyulan patlama sesi, ses hızının geçilmesinden kaynaklanmıştır. Bahse konu uçaklar tarafından anılan tarih ve bölgede yapılan uçuşlar esnasında herhangi bir atış yapılmamıştır" denildi.
GENELKURMAY AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Dedik zaten ses hızının aşılmasıyla olmuştur o bölge eğitim uçuşlarının yapıldığı it dalaşlarının yapıldığı bir bölge ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000