04 Şubat 2013, Pazartesi 08:37:09

F-4'ÜN YERİNİ ONLAR ALACAK

Türkiye'nin savaş uçağı Suriye tarafından düşürülünce Genelkurmay Başkanlığı, F-4'leri mercek altına alarak envanterden çıkarma kararı verdi. F-4'lerin yerine ABD'den 16 milyar dolar karşılığında satın alınacak F-35'ler görev yapacak.
  • 20 sene boyuncada abd sistem yazılımlarını verdi vermedi diye konuşuruz. Hayırlı olsun şimdiden
  • envanterden çıkartılmasının doğru bir karar olduğu tartışılır!
  • madem bu uçaklardan verim alınamayacaktı neden dünyanın parası harcanarak modernize edildi şimdi de kalmışlar beyefendiler 30 milyar dolarlık yeni uçak ihalesi yapacaklarmış siz bu kafayla anca helaya yaparsınız bu paraları abd ye peşkeş çekeceğinize kendi uçak fabrikanızı yapın bidon kafalılar..
  • Sukhoi Su-37 Ruslarla Anlaş Teknolojiyi Türkiyeye Getir . Ne yapcaz F-35 i yazılımı Amerikalılarda Uçak Bizde Windows Starter Kullanmak gibi bişey

Geçtiğimiz haziran ayında Suriye tarafından uluslararası sularda düşürülen F-4 tipi savaş uçaklarının envanterden çıkarılması için düğmeye basıldı.


Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre; Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan yaklaşık 100 F-4'ün 2020'den önce tamamen devre dışı bırakılması hedefleniyor. Uçaklar belirli sayılarla tasfiye edilecek. Daha önce İsrail tarafından modernizasyonu yapılan ve 2020'ye kadar görevde kalması beklenen 54 uçağın da daha önce envanterden çıkarılabileceği belirtildi. F-4'lerin yerine ABD'den 16 milyar dolar karşılığında satın alınacak F-35'ler görev yapacak. Böylece Hava Kuvvetleri'nin vurucu gücü F-16 ve F-35'lerden oluşacak.

Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine ilk F-4, 1974 yılında girdi. Envantere giren en son F-4'ler 1992 yılında Körfez Savaşı'na yaptığı katkılarından dolayı ABD tarafından hibe edilen 40 uçak oldu. F-4'lerin bir kısmı İsrail tarafından, bir kısmı ise yerli imkanlarla modernize edildi. Söz konusu uçaklar şu anda Silahlı Kuvvetler tarafından keşif ve gözetleme görevlerini yerine getirmek amacıyla kullanılıyor. TSK tarafından füze ikaz sistemi bulunmayan RF4-E tipi uçakların, artık radar test uçuşlarında görevlendirilmemesi kararlaştırılmıştı. Özellikle Suriye'nin düşürdüğü uçakta, pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un şehit olmasının ardından bu uçaklar tekrar sorgulanmaya başlanmıştı. Genelkurmay Başkanlığı da radikal bir karar alarak, F-4'lerin tamamen envanterden çıkarılması için çalışma başlattı.

F-4'ÜN YERİNİ ONLAR ALACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

yazılım ~ 5 yıl önce
20 sene boyuncada abd sistem yazılımlarını verdi vermedi diye konuşuruz. Hayırlı olsun şimdiden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
filgh ~ 5 yıl önce
envanterden çıkartılmasının doğru bir karar olduğu tartışılır!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 5 yıl önce
madem bu uçaklardan verim alınamayacaktı neden dünyanın parası harcanarak modernize edildi şimdi de kalmışlar beyefendiler 30 milyar dolarlık yeni uçak ihalesi yapacaklarmış siz bu kafayla anca helaya yaparsınız bu paraları abd ye peşkeş çekeceğinize kendi uçak fabrikanızı yapın bidon kafalılar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bodrumlu ~ 5 yıl önce
Sukhoi Su-37 Ruslarla Anlaş Teknolojiyi Türkiyeye Getir . Ne yapcaz F-35 i yazılımı Amerikalılarda Uçak Bizde Windows Starter Kullanmak gibi bişey

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000